Netrukus Lazdijuose duris atvers savarankiško gyvenimo namai (0)

Lazdijų miesto savivaldybės nuotr.

Lazdijų miesto savivaldybės nuotr.

Lazdijų rajono savivaldybės administracija kartu su partneriu viešąja įstaiga Lazdijų socialiniu  paslaugų centru baigia įgyvendinti projektą „Viešosios įstaigos Lazdijų socialinių paslaugų centro veiklos plėtra gerinant nestacionarių paslaugų kokybę ir didinant jų įvairovę“, iš dalies finansuojamą Europos Sąjungos Europos regioninės plėtros fondo lėšomis, pagal 2007–2013 m. Šiam projektui įgyvendinti skirta Europos Sąjungos Europos regioninės plėtros fondo lėšų – 791 945 Lt ir Lazdijų rajono savivaldybės biudžeto lėšų – 284 345,89 Lt. Įgyvendinant projektą, suremontuota dalis Lazdijų socialinės paramos centrui priklausančio pastato, kur duris atvers nedideli, 10 vietų savarankiško gyvenimo namai, skirti gyventi suaugusiems asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims, kuriems nereikia nuolatinės intensyvios globos. Jiems sudarytos visos sąlygos savarankiškai tvarkytis savo asmeninį gyvenimą, sukurta jauki, patogi ir saugi namų aplinka. Be to, šių namų gyventojai gaus individualius poreikius atitinkančias socialinės priežiūros paslaugas.

Pasak Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėjos Linos Margelienės, kol žmogus iš dalies yra savarankiškas ir jam reikalinga tik minimali socialinio darbuotojo pagalba, savarankiško gyvenimo namai daug geriau negu senelių namai, nes juose jis turės savo asmeninę erdvę, galės užsiimti sau malonia veikla, bus nepriklausomas nuo kitų gyventojų. Tokių namų atsiradimu Lazdijuose pasidžiaugė ir kalbinti vieniši senoliai, kuriems atrodo, kad senatvė juose būtų saugi ir ori.

Savarankiško gyvenimo namuose – patogu

Visi savarankiško gyvenimo namų kambariai jau įrengti, sustatyti buityje reikalingi baldai ir sumontuota įranga. Kiekviename kambaryje yra rūbų spintos, knygų lentyna, lova, du foteliai, žurnalinis staliukas, pastatoma lempa, televizorius, virtuvinės spintelės, virtuvinis stalas su dviem kėdėmis, dviejų vietų kaitlentė, orkaitė, gartraukis, šaldytuvas. Prie kiek-vieno kambario yra dušas ir tualetas. Aštuoni kambariai iš dešimties pritaikyti judėjimo negalią turintiems asmenims.  Gyventojų, besinaudojančių neįgaliojo vežimėliais, patogumui patekti į kambarius iš lauko arba išvažiuoti iš kambarių į lauką yra įrengtos nuovažos. Savarankiško gyvenimo namų patalpos išdažytos šviesiomis spalvomis. Ant langų įrengta apsauga nuo saulės – roletai. Sutvarkytas patalpų stogas, apšiltintos sienos.

Socialinės priežiūros ir komunalinės paslaugos – mokamos 

Pirmuosius šių namų gyventojus ruošiamasi priimti jau šį rudenį. Šiuo metu yra rengiamas tvarkos aprašas, kuris reglamentuos asmenų apgyvendinimą savarankiško gyvenimo namuose.

Skirtos socialinės priežiūros paslaugos bus iš dalies mokamos. Mokestis neturėtų gąsdinti, kadangi Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu patvirtintame Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos apraše nustatyta, kad mokėjimo už socialinę priežiūrą dydis asmeniui neturi viršyti 20 procentų asmens pajamų. Taip pat Vyriausybės yra nustatyta, kad, atskaičius nustatytą asmens mokėjimo už socialinę priežiūrą dalį, asmens mėnesio pajamos negali likti mažesnės už valstybės remiamų pajamų dvigubą dydį (700 Lt). Be šio mokesčio, visi savarankiško gyvenimo namų gyventojai patys mokės už komunalines paslaugas (išlaidas šilumai, elektros energijai, vandeniui ir kt.) pagal kiekviename kambaryje įrengtus apskaitos prietaisus ir bendroms patalpoms nustatytą išlaidų dalį.

Verta žinoti

Asmenys, pageidaujantys gyventi naujuose savarankiško gyvenimo namuose, turi kreiptis į gyvenamosios vietos socialinius darbuotojus, dirbančius seniūnijoje, ir pateikti prašymą bei asmens tapatybės dokumentą. Jeigu negali prašymo pateikti patys, tą gali padaryti kaimynai, kiti bendruomenės nariai, neabejingi kito žmogaus likimui. Pagal gautus prašymus socialiniai darbuotojai atliks suinteresuoto asmens socialinių paslaugų poreikio vertinimą. Įvertinus asmens socialinį ir fizinį savarankiškumą, bus sprendžiamas klausimas dėl socialinės priežiūros paslaugų savarankiško gyvenimo namuose skyrimo.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė