Varėna atšventė 150 metų sukaktuves (nuotraukos) (0)

Varena.lt nuotr.

Varena.lt nuotr.

Kasmet Varėnoje šurmuliuojanti Grybų šventė šiemet buvo išskirtinė. Kadangi Varėnos miestas šiemet švenčia  150 metų jubiliejų, tad daugybę svečių iš Lietuvos ir užsienio sukvietusi septynioliktoji Grybų šventė „Su gimimo diena, Europos grybų sostine!“ buvo skirta šiai gražiai sukakčiai paminėti.

Varėnos miesto gimimo dienai skirtoje šventėje apsilankiusius maloniai nustebino ne tik grybų, kultūros ir kulinarinio paveldo gausa. Šventėje vyko daugybė miesto jubiliejui skirtų renginių.

Varėnos miestas savo jubiliejui ruošėsi jau nuo pavasario – įmonės gražino savo pastatus, o gyventojai atnaujino gyvenamuosius namus, tvarkėsi ir gėlėmis puošė savo kiemus. Savo jubiliejinę šventę Varėna pasitiko pasipuošusi ir atnaujintomis gatvėmis, skverais, margaspalviais gėlynais.

Tai pajuto ir gausūs šventės svečiai, kurie į šventę atvykę šventiniu traukiniu, pamatė gražiai atnaujintą geležinkelio stoties pastatą ir teritoriją aplink ją, o atvyksiančius automobiliu miesto pradžioje sveikino ir kvietė jubiliejinius metus švenčiančią Varėną aplankyti naujai įrengti miesto simboliai – skulptūros.

Renginiai, skirti Varėnos miesto 150 jubiliejui, vyko visus metus. Čia buvo organizuota mokslinė  konferencija „150 Varėnos istorijos minučių“, organizuotas jubiliejinio logotipo konkursas moksleiviams, vyko daugybė renginių Varėnos viešojoje bibliotekoje, organizuotos miesto istorijai skirtos parodos, pristatyta naujai išleista Vytauto Česnulio knyga „Varėnai 150 metų“, prie Varėnos geležinkelio stoties atnaujintas skveras ir skulptūra „M. K. Čiurlionis“, spaudoje prisiminti Varėnos vardą garsinę ir tebegarsinantys žymūs varėniškiai.

Šiemet sukako 150 metų nuo tada, kai 1862 m. rugsėjo 5 d. Varėnoje sustojo pirmasis traukinys. Būtent nuo tada ir pradėta skaičiuoti Varėnos miesto istorija, kuri visais laikais buvo itin glaudžiai susijusi su geležinkeliu ir traukiniais.

Nuo savo įsikūrimo iki šios dienos Varėna iš nedidelės gyvenvietės tapo nors ir nedideliu, tačiau labai gražiu ir jaukiu miestu, kurio istoriją savo gražiais darbais kūrė ir tebekuria kiekvienas jo gyventojas.

Tad geležinkelis ir traukinys nebuvo pamirštas ir šventėje, į kurią visus norinčius iš Vilniaus  į Varėną atvežė šventinis traukinys. Keliaujantiems šventiniu traukiniu Kultūros ministrui Arūnui Gelūnui, Susisiekimo ministrui Eligijui Masiuliui, kitiems garbiems svečiams bei keleiviams laikas neprailgo, nes keleiviai buvo pavaišinti dzūkiškais skanėstais, juos linksmino nuotaikingi dzūkai muzikantai.

Prie neseniai dailiai atnaujintos Varėnos geležinkelio stoties šventinį traukinį ir juo važiavusius svečius pasitiko Varėnos rajono savivaldybės vadovai, Varėnos geležinkelio stoties viršininkas Valentas Zapereckas, pučiamųjų orkestras ir svetingi varėniškiai. Ant Varėnos geležinkelio stoties pastato miesto šeimininkas, Varėnos rajono savivaldybės meras Elvinas Jankevičius, susisiekimo ministras Eligijus Masiulis ir AB „Lietuvos geležinkeliai“ Vidaus administravimo ir saugos departamento direktorius Vaclovas Zabarauskas atidengė miesto jubiliejui skirtą atminimo ženklą.

Tada nuo geležinkelio stoties pagrindine miesto gatve į šventės vietą linksmai nušurmuliavo šventinė eisena, kurios priekyje iškilmingai žygiavo šventės vedėjai – Baravykas ir Voveraitė, važiavo simbolinis traukinukas, linksmai jubiliejinėmis vėliavėlėmis plevėsavo jaunieji miesto šokėjai ir dainorėliai, varėniškiams šypsojosi šventės svečiai.

Pirmą kartą šventės dalyviai buvo maloniai nustebinti miesto parke „išdygusiu“ Varėnos krašto legendų ir padavimų parku, kuriame puikuojasi septyniolika įstabaus grožio Varėnos krašto legendas iliustruojančių skulptūrų bei skulptūrų – suoliukų iš ąžuolo, sukurtų vienų garsiausių Lietuvos skulptorių ir medžio drožėjų.

Varėnos miesto parkas tądien tapo tarsi miestu mieste, kuriame buvo galima orientuotis pagal Baravykų, Makavykų, Voveraičių ir kitus „grybiškus“ gatvelių pavadinimus.

Didžiausia Varėnos krašto šventė grybautojų, gausybės svečių iš Lietuvos ir užsienio, linksmybių ir dzūkiškų gėrybių skaičiumi Varėną vienai dienai pavertė didmiesčiu ir pateisino Europos grybų sostine tituluojamo miesto pavadinimą.

Varėnos rajono savivaldybės meras Elvinas Jankevičius, sveikindamas varėniškius ir miesto svečius su miesto jubiliejui skirta švente, priminė Varėnos miestui nusipelniusius ankstesnius rajono vadovus, dėka kurių Varėna plėtėsi, augo ir tapo tokiu miestu, koks yra šiandien.

Į šventinę sceną buvo pakviesti miesto įmonių ir įstaigų vadovai, kurie drauge su meru paskelbė šventės pradžią.

Meras pasidžiaugė, kad varėniškiai laukė šitos šventės ir kaip kiekvienas stengėsi prisidėti prie miesto gražinimo. „Nuoširdžiai džiaugiuosi, kad pasiruošimas šiam gražiam miesto jubiliejui įrodė, jog Jūs, mielieji varėniškiai, mylite savo miestą. Jūsų visų nuoširdaus darbo dėka savo jubiliejinę šventę Varėna pasitiko pasipuošusi. Ypatingai džiugu, kad ne vieno iš Jūsų prasmingi darbai garsina Varėną Lietuvoje ir už jos ribų. Ir nors pastaruosius ketverius metus Varėnoje, kaip ir kituose Lietuvos miestuose, gyventojų mažėjo, aš visa širdimi tikiu, kad jau greitai ateis tas metas, kai į ištuštėjusius tėvų namus grįš gyventi vaikai, miestas vėl augs, plėsis, taps modernus bei patrauklus savo gyventojams ir svečiams. Varėnai linkiu, kad  ateityje jos vardą garsintų  ne viena iškili asmenybė, tokios kaip Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Vincas Krėvė, Dalia Tamulevičiūtė ir kiti…“, – kalbėjo rajono vadovas.

Jubiliejinėje šventėje dalyvavo daugybė garbių svečių – Vyriausybės ir Seimo nariai, svečiai iš užsienio šalių ir iš kitų respublikos savivaldybių, kuriuos su varėniškiais sieja ne vienerių metų draugystė.

Jie sveikino savivaldybės vadovus ir varėniškius su miesto jubiliejumi ir tradicine Grybų švente.

Išpuoštuose seniūnijų kiemeliuose visą dieną koncertavo saviveiklininkai, buvo demonstruojami senieji dzūkų amatai ir verslai: verpiama, audžiama, liejamos žvakės, verdamas degutas, kalama geležis, pinami šiaudiniai dirbiniai, krepšiai iš balanų ir šaknų… Šių čia pat vietoje sumeistrautų gaminių bus galima nusipirkti, o demonstruojamų amatų – ir pasimokyti. Visa šventė kvepėjo dzūkiškais valgiais – kas norėjo, jų galėjo vietoje paskanauti arba nusipirkti lauktuvėms. Šventėje be abejonės buvo galima nusipirkti šviežių, sūdytų, džiovintų ar konservuotų grybų, įvairiausių gaminių iš miško uogų.

Šventėje koncertavo Varėnos rajono vaikų, jaunimo ir pagyvenusių žmonių bei aplinkinių rajonų meno kolektyvai, džiugino jaunieji Varėnos talentai, vyko  Igorio Berino grupės, „Vaikų Eurovizijos“ konkurso dalyvio Barto, „Eurovizija 2012“ dalyvio  Donato Mantvydo ir  Marijono Mikutavičiaus su grupe bei kitų atlikėjų koncertai.

Viena iš pagrindinių šventės organizatorių, Varėnos rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Regina Svirskienė sakė, kad šiemetė šventė pavadinta „Su gimimo diena, Europos grybų sostine!“, nes joje buvo daug jubiliejinių akcentų – šventės svečiai pirmą kartą išgirdo „Odę Varėnai”, buvo šokami miesto jubiliejui skirti šokiai ir daugybė kitų renginių. „Tačiau patys pagrindiniai dalykai išliko tie patys. Šventėje parodėm tai, ką turime gražiausio – dainavo, šoko, senovinius dzūkų amatus demonstravo kelios kartos-seneliai, vaikai ir anūkai“.

Kaip ir kasmet, šiemet atkreiptas dėmesys į išsaugotas dzūkų tradicijas, papročius, amatus, kulinarinį paveldą, čia vyko tautodailininkų ir amatininkų darbų mugės, gamtos kūrinių parodos, vaikus džiugino įvairiausios pramogos kiemelyje ,,Meistrų miestas“, įvairios sportinės varžybos.

Tądien linksmybių ir įspūdžių tikrai netrūko nei dideliems bei mažiems varėniškiams, nei gausiems miesto svečiams.

Šventės akimirkos (varena.lt nuotrukos):

Kategorijos: Kultūra, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė