S.Sokolovas. Kaip sistemos technologai žlugdo koaliciją „Už Lietuvą Lietuvoje“ (12)

„Už Lietuva Lietuvoje“ Baltijos kelio minėjime | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

„Už Lietuva Lietuvoje“ Baltijos kelio minėjime | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Sistemos technologai, suvokdami daugelio žmonių nusivylimą „senosiomis“ partijomis, ne tik inicijuoja „naujų bei patrauklių“ politinių jėgų formavimąsi, bet ir „filtruoja“ jas. Per piarinimą sisteminėje žiniasklaidoje ar visišką blokavimą, per reitinginius šuolius ar reitingų „užribius“, per partijų valios dubliavimą modeliuose, taikomuose sistemai palankioms, arba jos projektuojamoms partijoms.

Paminėjau tik tris „filtravimo“ metodus, ir puikiai suprantu, jog trečiasis apibūdinimas yra neaiškiausias. Bet kadangi šioje temoje jam teks itin svarbi vieta, jo turinys atsiskleis iš konteksto.

Keturių partijų koalicija „Už Lietuvą Lietuvoje“ eina į rinkimus bendruoju keturių partijų (Lietuvos Centro partija, LSDS, Tautininkų Sąjunga bei Tautos Vienybės Sąjunga) sąrašu.

Esu tikras, jog daugelis skaitytojų, tarp jų ir palaikančių žinomą „antiklaninį“ politiką Algimantą Matulevičių, ankstesniame tekste (skliaustuose) neįžvelgs jo pavardės. Nebent kas nors iš „labiau patyrusių“ išaiškins, jog A. Matulevičius ir yra jau minėtos Tautos Vienybės Sąjungos pirmininkas…

O kas išaiškins tam žmogeliui „rinkimų būdoj“ ? Juk esmė slypi tame, jog pagal dabartinį įstatymą biuletenyje yra rašomas partijos pavadinimas ir po juo – partijos lyderio pavardė. Tačiau partijų koalicijos (pavyzdžiui, ULL) rinkimų biuleteniuose atrodo visai kitaip. Nurodomas koalicijos pavadinimas ir po juo partijų – koalicijos narių pavadinimai. Lyderiams (kurių pavardes prisimena ir vardan kurių balsuoja bene dauguma rinkėjų) šiuo atveju biuletenyje vietos nenumatyta.

Koalicijos ULL vadovai VRK sprendimą, patvirtinusį tokį biuletenių sudarymo principą, buvo apskundę Vyriausiajam administraciniam teismui. Bet, aišku, buvo „kaip visada“.

Tai, kas jau buvo paminėta, jau yra galinga povandeninė srovė po partijos koalicijos „akmenimis“. Bet tai dar toli gražu ne viskas. Septynių procentų rinkiminis slenkstis…Už tai, kad žmonės nematys biuleteniuose savo remiamų lyderių…

Reitingų lentelėse ULL koalicijos narės yra pateikiamos kaip „nepriklausomos“ partijos, kartu su kitomis (nepatekusiomis į reitingų užribį). Be jokios nuorodos į priklausymą ULL. O žinote, kodėl taip yra daroma?

Ne tik tam, kad žmonių sąmonėje neužsifiksuotų partijų koalicija kaip „vientisas proveržis“, kad apie koaliciją nutuoktų tik „politiškai išprususi mažuma“.

Nacionalinis susivienijimas „Už Lietuvą Lietuvoje“ mini Baltijos kelio metines 2012 08 25 d. | J.Vaiškūno nuotr.

Nacionalinis susivienijimas „Už Lietuvą Lietuvoje“ mini Baltijos kelio metines 2012 08 25 d. | J.Vaiškūno nuotr.

Koalicijos partijoms, einančioms į rinkimus vienu sąrašu, reitingavimo technologai priskiria bei skelbia skirtingus reitingus. Tokiu būdu (beje, sąmoningai klaidinant rinkėjus) yra dirbtinai stiprinama savaiminė konkurencija, kuri ir taip yra būdinga ideologijas turinčių partijų koalicijoms.

Bet ir tai dar ne viskas. Dabar grįžkime prie to, ką reiškia partijų valios dubliavimas modeliuose, taikomuose sistemai palankioms ar projektuojamoms partijoms. Esmė štai kur. Partijos savo gerąja valia sudarė rinkiminę koaliciją vardan pastangų, jėgų bei siekių vienijimo. Tuo tarpu sistemos technologai, aukščiau aprašytais būdais daugumą „vienijimosi“ „pliusų“ transformavę į „minusus“, tuos „pliusus“ perduoda kitoms partijoms kaip modelius-kelrodes. Atsiranda neformalios koalicijos. Joms netaikomos 7 procentų diskriminacinis slenkstis, jos „normaliai“ puikuosis rinkimų biuleteniuose, jų nedraskys anksčiau minėta „savaiminė konkurencija“, nes sistemai palankios neformaliosios koalicijos komponuojamos su deideologizuotomis partijomis.

Taigi, ką pirmieji sukuria, per „modelius“ perduodama kitiems, „saviems“. Pirmiems paliekant „minusus“, vardan kitų (savų) pasiglemžiant „sumanymo pliusus“. Kad pirmieji būtų paskutiniai…

Neformalią koaliciją jau sudarė maisto daviniais savigarbą praradusius rinkėjus paperkanti Darbo partija su deideologizuota Rusų sąjunga. Aišku, balsai „susidės“ be jokių problemų.

Neformalią koaliciją sudarė ir deideologizuota Lenkų Rinkimų Akcija su taipogi deideologizuotu Rusų Aljansu. Beje, būtent pastarosios „koalicijos“ atstovai, vadovaujami Rusų Aljanso vadovės I.Rozovos, buvo pamokų metu įsibrovę į Vilniaus „Santaros“ mokyklą, norėdami švietimo įstaigoje imtis rinkiminės agitacijos. O kai mokyklos direktorė Larisa Jalovaja neleido jiems politikuoti mokykloje (tai draudžia įstatymas), tai susilaukė grasinimų iš Vilniaus vicemero, LLRA kandidato į Seimą J.Kaminskio…Bet VRK tyli, jai „iki švyturių“. Nes ši „koalicija“, matyt, reikalinga sistemos technologams.

Neformalia koalicija galima laikyti ir „Drąsos kelio“ partiją. Jos rinkiminiame sąraše puikuojasi deideologizuotos „Žemaičių partijos“ pirmininkas (!), Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys E.Skarbalius.

Taigi, koalicija koalicijai nelygi. Arba – tarp lygių esama lygesnių. Kai reikia „modeliuoti bei filtruoti“- visos priemonės yra geros, ir „įstatyminės bazės“ neva tai pateisinamos. „Idant atskirtų avis nuo raguočių…“

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė