Su gimimo diena, Europos grybų sostine! Varėnai – 150 (0)

Jubiliejinis Varėno herbasŠiandien rugsėjo 29 dieną prasidėsianti kasmetinė septynioliktoji Varėnos Grybų šventė šiemet bus išskirtinė, mat Varėna švenčia  150 metų jubiliejų. Į šventę „Su gimimo diena, Europos grybų sostine!“ atvyks daugybę svečių iš Lietuvos ir užsienio bus skirta šiai gražiai sukakčiai paminėti.

Varėnos miestas savo jubiliejui ruošiasi jau nuo pavasario – įmonės gražina savo pastatus, o gyventojai atnaujinta gyvenamuosius namus, tvarkosi ir gėlėmis puošia savo kiemus.

Savo jubiliejinę šventę Varėna pasitiks pasipuošusi ir atnaujintomis gatvėmis, skverais, margaspalviais gėlynais, Dainų slėnyje įrengtu laipynių parku.

Tai pajus ir gausūs šventės svečiai, kurie į šventę atvykę šventiniu traukiniu, pamatys gražiai atnaujintą geležinkelio stoties pastatą ir teritoriją aplink ją, o atvyksiančius automobiliu miesto pradžioje sveikins ir kvies jubiliejinius metus švenčiančią Varėną aplankyti naujai įrengti miesto simboliai – skulptūros.

Pirmą kartą šventės dalyviai apsilankys ir miesto parke „išdygusiame“ Varėnos krašto legendų ir padavimų parke, kuriame puikuojasi septyniolika įstabaus grožio Varėnos krašto legendas iliustruojančių skulptūrų bei skulptūrų – suoliukų iš ąžuolo, sukurtų vienų garsiausių Lietuvos skulptorių ir medžio drožėjų.

Varėnos miesto gimimo dienai skirtoje šventėje apsilankiusius maloniai nustebins ne tik grybų, kultūros ir kulinarinio paveldo gausa. Šventėje vyks daugybė miesto jubiliejui skirtų renginių.

Šiemet sukanka lygiai 150 metų nuo tada, kai 1862 m. rugsėjo 5 d. Varėnoje sustojo pirmasis traukinys. Būtent nuo tada ir pradėta skaičiuoti Varėnos miesto istorija, kuri visais laikais buvo itin glaudžiai susijusi su geležinkeliu ir traukiniais.

Tad geležinkelis ir traukinys nebus pamirštas ir šventėje, į kurią visus norinčius iš Vilniaus  į Varėną veš šventinis traukinys, kuris iš Vilniaus geležinkelio stoties išvyks 9 valandą 15 minučių.  Keliaujantiems šventiniu traukiniu laikas neprailgs, nes keleivius linksmins nuotaikingi dzūkai muzikantai. Ir šio šventinio ir kitų tądien vykstančių iš Vilniaus į Varėną ir atgal traukinių bilietams bus taikoma net 50 procentų nuolaida. O kad linksmybių nereikėtų nutraukti per anksti, numatytas papildomas vėlyvas traukinio į Vilnių maršrutas – paskutinis traukinys iš Varėnos išvyks 22 val. Taigi neatvykti į Varėnos miesto jubiliejui skirtą Grybų šventę –  neįmanoma.

Prie Varėnos geležinkelio stoties šventinį traukinį ir juo važiavusius svečius pasitiks svetingi varėniškiai,  ant Varėnos geležinkelio stoties pastato bus atidengtas miesto jubiliejui skirtas atminimo ženklas.

Nuo geležinkelio stoties į šventės vietą linksmai šurmuliuos šventinė eisena, kurios priekyje važiuos ir šventės vedėjus veš simbolinis traukinukas.

Varėnos miesto parkas tądien taps tarsi miestu mieste, kuriame bus galima orientuotis pagal Baravykų, Makavykų, Voveraičių ir kitus „grybiškus“ gatvelių pavadinimus.

Varėniškiai net neabejoja, kad ir šiemet rugsėjo 29 dieną jau septynioliktą kartą vyksianti pati didžiausia Varėnos krašto šventė grybautojų, surinktų grybų, gausybės svečių iš Lietuvos ir užsienio, linksmybių ir dzūkiškų gėrybių skaičiumi Varėną vienai dienai pavers didmiesčiu ir pateisins Europos grybų sostine tituluojamo miesto pavadinimą.

Išpopuliarinusi ne tik nuo seno Varėnos krašto žmonių pragyvenimo šaltiniu tapusių grybų vardą, bet ir savo iki šiol šiame šalies kampelyje tebegyvuojančius ir puoselėjamus senuosius dzūkų amatus ir verslus bei tradicijas, ji turi pretenzijų vadintis tarptautine švente, nes kasmet sulaukia nemažai svečių ne tik iš visos Lietuvos, bet ir iš užsienio šalių.

Ir šiemet šventė tradiciškai prasidės Lietuvos grybavimo čempionatu Varėnos rajono savivaldybės mero taurei laimėti Marcinkonių kaimo miškuose. Azartiškiausius šiemet jau dešimtojo čempionato dalyvius į mišką palydės, o po keleto valandų su liaudiškomis dainomis sutiks ir dzūkiška grybiene bei kitais patiekalais iš dzūkiško paveldo lobyno vaišins Marcinkonių etnografinio ansamblio dainininkai.

Daugiausia grybų radęs grybautojas ir šiemet į namus išsiveš įspūdingą Varėnos krašto juodosios keramikos meistro Petro Pretkelio sukurtą juodosios keramikos taurę. Ji jau laukia savojo šeimininko. Be originalių dovanų, žinoma, neliks ir kiti čempionato dalyviai.

Jau įprasta, kad Grybų šventėse su malonumu dalyvauja Lietuvoje reziduojantys užsienio šalių ambasadoriai, Vyriausybės ir Seimo nariai, svečiai iš užsienio šalių ir iš kitų respublikos savivaldybių, kuriuos su varėniškiais sieja ne vienerių metų draugystė.

Varėnos rajono savivaldybės meras Elvinas Jankevičius džiaugiasi, kad miesto jubiliejinei šventei ruošiasi kone visi varėniškiai: „Džiugu, kad daug miesto gyventojų šiemet prisidėjo prie miesto tvarkymo, matosi, kad jie myli savo miestą ir jiems gera Varėnoje gyventi. Kadangi šiemet Varėna ir jos gyventojai švenčia miesto 150-metį, tad ir mūsų Grybų šventė yra išskirtinė. Visus kviečiame joje apsilankyti ir drauge su mumis pasidžiaugti vis gražėjančios Varėnos jubiliejiniu renginiu“.

Viena iš pagrindinių šventės organizatorių, Varėnos rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Regina Svirskienė sakė, kad šiemetė šventė pavadinta „Su gimimo diena, Europos grybų sostine!“, nes joje bus daug jubiliejinių akcentų “šventės svečiai pirmą kartą išgirs „Odę Varėnai“, bus šokami miesto jubiliejui skirti šokiai ir daugybė kitų renginių. Tačiau patys pagrindiniai dalykai išliks tie patys. Šventėje parodysim tai, ką turime gražiausio – dainuos, šoks, senovinius dzūkų amatus demonstruos kelios kartos – seneliai, vaikai ir anūkai“.

Išpuoštuose seniūnijų kiemeliuose visą dieną koncertuos saviveiklininkai, bus demonstruojami senieji dzūkų amatai ir verslai: verpiama, audžiama, liejamos žvakės, verdamas degutas, kalama geležis, pinami šiaudiniai dirbiniai, krepšiai iš balanų ir šaknų… Šių čia pat vietoje sumeistrautų gaminių bus galima nusipirkti, o demonstruojamų amatų – ir pasimokyti. Senieji dzūkų buities ir darbo rakandai senienų turguje dairysis naujų šeimininkų. Visa šventė kvepės dzūkiškais valgiais – kas norės, jų galės vietoje paskanauti arba nusipirkti lauktuvėms. Šventėje be abejonės bus galima nusipirkti šviežių, sūdytų, džiovintų ar konservuotų grybų, įvairiausių gaminių iš miško uogų.

Šventėje koncertuos rajono vaikų, jaunimo ir pagyvenusių žmonių bei aplinkinių rajonų meno kolektyvai, džiugins jaunieji Varėnos talentai, vyks  Igorio Berino grupės, „Vaikų Eurovizijos„ konkurso dalyvio Barto, „Eurovizija 2012“ dalyvio  Donato Mantvydo ir  Marijono Mikutavičiaus su grupe ir kitų atlikėjų koncertai. Kaip ir kasmet, taip šiemet norima atkreipti visų šventės svečių dėmesį į išsaugotas dzūkų tradicijas, papročius, amatus, kulinarinį paveldą.

Grybų šventėse kasmet vyksta tautodailininkų ir amatininkų darbų mugės, gamtos kūrinių parodos, vaikus džiugina įvairiausios pramogos kiemelyje ,,Meistrų miestas”, įvairios sportinės varžybos.

Tądien linksmybių ir įspūdžių tikrai netrūks nei dideliems bei mažiems varėniškiams, nei gausiems miesto svečiams.

Šventės organizatoriai maloniai kviečia nepasididžiuoti ir drauge su varėniškiais pasilinksminti Varėnos miesto gimtadieniui skirtoje Grybų šventėje!

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė