SAM ragina moteris aktyviau tikrintis dėl krūties vėžio (0)

 efoto.lt, Martyno nuotr.

efoto.lt, Martyno nuotr.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ragina asmens sveikatos priežiūros įstaigas aktyviau informuoti moteris apie vykdomą atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programą, o moteris drąsiau naudotis programos teikiamomis galimybėms.

Pasaulyje ir Lietuvoje krūties vėžys yra dažniausias moterims nustatomas piktybinis navikas ir dažniausia jų mirties priežastis. Kasmet pasaulyje nustatoma virš 1 milijono krūties vėžio atvejų, dažniausiai 50–69 metų moterims, tačiau pastebimas ir sergamumo didėjimas tarp keturiasdešimtmečių.

Pasak sveikatos apsaugos viceministrės Noros Ribokienės, SAM nuolat skiria dėmesį prevencinėms, tarp jų krūties vėžio programai,  nes įrodyta, ankstyva šios ligos diagnostika, pirmoje stadijoje nustatytas vėžys, laiku paskirtas gydymas – tai reali galimybė pasveikti.

„Labai gerai, kad nevyriausybinės organizacijos, verslo struktūros aktyviai įsijungia į kovą su šia moteris kankinančia ir dažnai žalojančia onkologine liga. Vien sveikatos priežiūros įstaigų pastangų nepakanka, kad mūsų motinos, seserys, draugės dažnai paskendusios kasdienių darbų rate suskubtų daugiau dėmesio ir  laiko skirti savo sveikatai. Dar senovės Romoje buvo sakoma: kai dėl ilgo delsimo įsigali liga – per vėlu ruošti vaistus. Taigi, nepamirškime per tūkstantmečius patikrintos tiesos“, – ragina sveikatos pasaugos viceministrė N. Ribokienė.

Įvairių šalių patirtis rodo, kad įdiegus prevencinę programą, mirtingumą nuo šios ligos per 5 metus galima sumažinti apie 30 procentų.

Atrankinė mamografinės patikros programa  – tai galimybė daugeliui moterų nemokamai išsitirti. Šiai programai skiriamos lėšos nuolat  didėja. 2010–2011 m. programai buvo skirta 5,2 mln. Lt, šias metais numatyta 6,6 mln. Lt.

Pagal programą kartą per dvejus metus atliekamas mamografinis tyrimas, leidžiantis tiksliai diagnozuoti vėžį ar ikivėžinius pakitimus. Dėl minėtų tyrimų pirmiausia reikia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris, įvertinęs paciento sveikatos būklę, jį nuodugniau supažindins su prevencinėmis programomis ir skirs reikiamus tyrimus. Gavus šeimos gydytojo siuntimą atlikti mamografinį tyrimą, galima iš anksto užsiregistruoti (ir telefonu) mamografijos įrenginį turinčioje sveikatos priežiūros įstaigoje, atliksiančioje tyrimą. Tai saugus ir paprastas tyrimas, trunkantis kelias minutes ir nesukeliantis jokių nemalonių pojūčių.

Lietuvoje Programa vykdoma nuo 2005 metų, ši patikra leidžia  kasmet patikrinti apie 50 000 moterų. Vienai iš 200 moterų nustatomas krūties vėžys, dažnai ikiklinikinės stadijos, kol dar nėra aiškių simptomų. Jei 2005 m. buvo patikrinta 4 500 moterų, tai 2011 m. pagal Programą jau buvo patikrinta 71 757 moterys.

Sergamumo krūties vėžiu struktūra pasikeitė: daugėja ankstyvos stadijos nustatyto vėžio atvejų, mažėja užleisto, vėlyvos stadijos vėžio diagnozuotų atvejų.

Ši programa vykdoma visose apskrityse, mamogramos atliekamos 28 asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Nuo 2010 m. rugsėjo 26 d. programoje numatyta, kad mamogramos gali būti atliekamos ne tik stacionariai, bet ir panaudojant mobilius mamografus. Tai pagerino paslaugos prieinamumą.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė