A.Bugvilionis Medininkų festivalyje nori kuo tiksliau atkurti XIV a. epochą (17)

A.Bugvilionis | Asmeninio arch. nuotr.

A.Bugvilionis | Asmeninio arch. nuotr.

Jau šį šeštadienį, rugsėjo 29 dieną, Medininkuose įvyks LDK istorinės rekonstrukcijos festivalis „Medininkų (karališkųjų) pilis XIV amžiuje“.

Šiandien Alkas kalbina pagrindinį šio renginio sumanytoją, organizatorių ir rengėją, kaip jis pats save įvardija, realiame gyvenime lietuvį su viskuo kas iš to išplaukia, penkių dukrų tėvą, paprastą žmogų Arūną Bugvilionį.

Alkas: Kas paskatino surengti tokį didelį renginį, kaip kilo tokia mintis?

Arūnas: Mūsų klubo, senovės baltų kovų brolijos „Vilkatlakai“ veikla yra patenkinti savo narių žingeidumą, eksperimento būdu gaminant įvairiausių mūsų protėvių naudotų daiktų kopijas, jas išbandyti gyvai, t.y. savo kailiu. Metams bėgant savo žinių kraitį pasipildant vis naujomis ateina momentas kuomet tuo norisi pasidalinti ir su kitais, t.y. mūsų valstybės bendrapiliečiais. Todėl mūsų veikla dabar didžiąja dalimi susijusi su edukacija. Tokio pobūdžio festivalis pramoga ne tik dalyviams, bet ir organizatoriams bei sumanytojams, kurių pagrindinis tikslas, visgi, yra įdomiai ir gyvai parodyti Lietuvos žmonėms mūsų istoriją.

Alkas: Dabar jau lyg ir nebetrūksta rekonstruotų viduramžių kultūros renginių. Kuo Jūsų organizuojamas festivalis išsiskirs iš kitų?

Arūnas: Istorinės rekonstrukcijos judėjimas Lietuvoje po truputį, bet vystosi. Daugėja renginių, klubų. Iš vienos pusės tai gerai, bet judėjime daugėjant naujokų, energingų diletantų ir klubai, ir gyvosios istorijos renginiai dažnai neatitinka istorinės tiesos.

Dauguma negalvoja apie savo kostiumo, šarvuotės epochinį vientisumą ir jiems nei kiek nesvarbu istoriškumas. Pažvelgus į tokį „karį“ jo dėvimų daiktų chronologija kartais skiriasi net 5–6 šimtais metų. Renginių organizatoriai, kurie dažnai istorine rekonstrukcija domisi paviršutiniškai, prisikviečia į savo renginius tokių pačių diletantų. Ir dažnai jiems nesvarbi kokybė, nes visi nori kuo didesnės masės dalyvių, lyg tai būtų renginio kokybės ženklas. Rimti istorinės rekonstrukcijos klubai investuoja į amuniciją milžiniškas lėšas, todėl dažnai jie labai renkasi festivalius, į kuriuos kviečiami ir dažnai reikalauja iš organizatorių padengti kelionės išlaidas ar dar daugiau. Diletantų klubai, kurie susirenka savo amuniciją bet kaip, bet ką iš bet kur ir rimtų renginių organizatoriams yra neįdomūs, patys prašosi atvažiuoti ir atvyksta paprastai nereikalaudami jokio atlygio. Todėl renginių organizatoriai daro didelę klaidą manydami, kad pastarųjų dėka sutaupė festivalio lėšas, o iš tikro tik sumenkino savo renginį.

Dar viena blogybė, istorinės rekonstrukcijos atgyvena, taip vadinami „visų laikų ir tautų“ festivaliai. Vėlgi kai dėl dalyvių masės kviečiami bet kokie klubai, svarbiausia kuo daugiau, tačiau nukenčia renginio istoriškumo lygis. Čia gali pamatyti pvz. vikingą (X a.) besikaunantį prieš gausiai šarvuotą riterį (XV a.). Pas mus paprastai tai pristatoma kaip Lietuvių kovos prieš kryžiuočius.

Todėl nusprendžiau žengti pirmą rimtą žingsnį Lietuvos viduramžių istorinės rekonstrukcijos istorijoje – suorganizuoti renginį, kuris atspindėtų vieno šimtmečio, t.y. XIV a. istoriją. Stengiausi atrinkti klubus ir amatininkus, kurie galėtų kuo rimčiau pristatyti šią epochą. Aišku pirmas blynas bus kiek prisvilęs, bet tebūnie šis festivalis ateityje bus rimtas akstinas pasitempti ne tik mūsų klubui, bet ir kitiems.

Alkas: Koks pasirodymas festivalyje „Medininkų (karališkųjų) pilis XIV amžiuje“ bus pats svarbiausias, įspūdingiausias?

Arūnas: Negaliu tokio išskirti. Programą sudarinėjau apimtas įkvėpimo. Be galo svarbus atidarymas, kuriuo metu sukursim Naują ir Švarią Ugnį toje mintoje bei permintoje, krauju laistytoj žemėj, kuri baigia prarast savo kultūrinį ir tautinį identitetą.

Svarbios bus ir giesmės Valdovui Gediminui, kurias atliks „Kūlgrinda“, nes labai tikėtina, kad šią pilį statė mūsų Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas. Tai bus lyg mūsų pagarbos auka Valdovui. Kas domisi ginkluotės istorija patirs daug naujų ir rimtų įspūdžių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (tarp jų ir rusinų) ir Teutonų ordino karių ginkluotės pristatyme, išvys daug unikalių ir skrupulingai atkurtų šarvuotės komplektų. Labai įdomi bus medžiotojų penkiakovė. Žmonės galės savo kailiu pajausti, kaip senovėje medžiojo mūsų protėviai.

Raitelių pasirodyme bus dar neregėtų vaizdų – vyrai, apsirėdę pilna XIV a. raitelio šarvuote, ne tik varžysis, bet ir kausis. Įspūdingos žada būti ir pilies aludarių varžytuvės, kuriose ragučiai ne tik savo alaus gardumą, bet ir proto bei liežuvio lankstumą demonstruos. Na ir kulminacijoje didžioji vakaro kova nepaliks abejingo nei vieno žiūrovo – tikroviški vaizdai iš mūsų valstybės kovų istorijos.

Alkas: Atvyksta svečių iš užsienio. Ką įdomaus jie žada parodyti?

Arūnas: Be brolių latvių, atvyksta kuopa gudų, kurie labai rimtai užsiima Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Teutonų Ordino ginkluotės rekonstrukcija. Žadėjo atvykti Ukrainiečiai, kurie taipogi yra vieni rimčiausių savo šalyje. O parodysim mes visi bendrai, kad Didžiosios Kunigaikštystės piliečiai vėl susirinko į vieną junginį, petys į petį kautis, kaip prieš septynis šimtus metų, kaip mūšyje prie Mėlynųjų Vandenų.

Alkas: Kuo nustebins besidominčius istorija 4 salėse įrengta ekspozicija?

Arūnas: Be galo įspūdingi „Metalo formos“ paveikslai, labai rimtai ir istoriškai skrupulingai vaizduojantys mūsų didžiąsias pilis: Vilnių, Trakus, Kauną, Krėvą ir aišku Medininkus. Priverčiantis stabtelėti G.Kazimierėno auksu dengtas paveikslas vaizduojantis Žalgirio mūšį. Įdomi ginkluotės kolekcija, kurioje gausu unikalių egzempliorių. Sidabro dirbiniai.

Alkas: Ar šis festivalis taps tradiciniu, kasmetiniu?

Arūnas: Manau, kad taip. Norėčiau, kad būtų taip, nes renginys reikalingas Lietuvai, reikalingas mūsų žmonėms, o tą pajaučiau jį organizuodamas. Kur tik nesikreipdavau pagalbos ar paramos – visur buvo atvertos durys ir nuoširdus palaikymas. Dabar galvoju: gal dėl to, kad kreipiausi tik į gerus žmones, patriotus, juk jų Lietuvoje ne tiek ir mažai! Po šio renginio manau, kad atsiras dar daugiau ir tai didžiausias atlygis už mano darbą, už mano bičiulių darbą.

Dėkojame už atsakymus

Alkas.lt yra oficialus festivalio informacinis partneris

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė