Kviečia Romualdo Kęstučio Augūno fotografijų paroda „Sapnuoju Lietuvą“ (nuotraukos) (0)

Berniukai. Galvonai (1963), R.Augūno nuotr.

Berniukai. Galvonai (1963), R.Augūno nuotr.

Rugsėjo 25 d. 16 val. VU bibliotekos galerijoje (III a., Universiteto g. 3) vyks Romualdo Kęstučio Augūno fotografijų paroda „Sapnuoju Lietuvą“ atidarymas.

Romualdas Kęstutis Augūnas vienas pirmųjų Lietuvos alpinistų. 1958 m. kartu su Lietuvos komanda įkopė į Elbrusą. 1964 m. vadovavo Lietuvos alpinistų komandai, kuri įkopė į 5794 m. aukščio Pamyro viršukalnę (Tadžikija) ir pavadino ją Mikalojaus Konstantino Čiurlionio vardu. Daugkartinis Lietuvos alpinizmo prizininkas, Lietuvos rinktinės narys (1962–1979), dalyvavęs ekspedicijose Pamyro, Tian Šanio ir Kaukazo kalnuose, įkopė į bevardes viršūnes, kurios pavadintos K. Donelaičio, M. Mažvydo, Lietuvos, Nemuno, Žalgirio vardais. Daugelio straipsnių apie alpinizmą autorius.

Į Europos bei Kaukazo viršukalnes R. K. Augūnas kopė su fotoaparatu, todėl fotografijos mėgėjams ir profesionalams iki šiol buvo daugiau žinomas kaip kalnų fotografas. Kalnų tema ir išskyrė jį iš kitų Lietuvos fotografijos autorių.

Per savo kelionių laikotarpį R. Augūnas sukūrė ne vieną meninių fotografijų ciklą: „Kalnai ir žmonės“ (1962–1983), „Po Egipto saule“(1969), „Indijos motyvai“ (1977–1989), „Draugystės akimirkos Konge„ (1979), „Po Pietryčių Azijos šalis“ (1976–1990), „Mano giminės“ (1979–1989).

1969 m. surengė pirmąją savo darbų parodą Vilniuje, Profsąjungų kultūros rūmuose. Autorius surengė daugiau kaip 60 autorinių fotografijos parodų Lietuvoje ir užsienyje (Maskvoje, Taline, Bulgarijoje, Nepale, Konge, Vokietijoje), dalyvavo per 80 grupinių parodų. Yra pelnęs 19 apdovanojimų. Išleido fotografijų parodų katalogus „Draugystės akimirkos Konge“ (1979), „Po Pietryčių Azijos šalis“ (1981), „Kalnų viršūnėmis“ (1982); meninių fotografijų albumus „Tas didelis mažas pasaulis“ (1998); „Žmonės kalnuose“ (2002), „Sapnuoju Lietuvą“ (2011).

Nuo 1970 m. Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys. Nuo 1997 m.Tarptautinės meninės fotografijos federacijos (FIAP) fotografo menininko vardas. 2005 m. suteiktas Lietuvos meno kūrėjo statusas, 2008 m. – Lietuvos fotomenininkų sąjungos garbės vardas.

Nors R. K. Augūnas daugiausia fotografavo tolimose šalyse, tačiau per visą savo kūrybos laikotarpį jis neatitolo nuo lietuviškosios fotografijos tradicijų bei konteksto. Parodoje „Sapnuoju Lietuvą“ autorius eksponuoja ne kalnų ar egzotiškų kelionių ciklus, o archyvinius darbus, aprėpiančius 1960–2010 metų laikotarpį. Fotografijose – Lietuviško kaimo ir miesto kasdienybė, gamtos ciklo ir žmogaus būties įvairovė. R. K. Augūno portretai, peizažai atskleidžia nuoseklią ir įtaigią pusės amžiaus gyvenimo kaitą, nes autoriaus prioritetas yra ne tik dokumentuoti, bet ir ryškinti emociją, nuotaiką, akimirkos būseną, žmonių bendravimo niuansus. Visa tai atskleisti padeda ypatinga R. K. Augūno estetinė pajauta ir techninė fotografijos kokybė.

„Fotografui sugrįžti į savo archyvą – tas pats, kas grįžti į Tėvynę, – teigia R. K. Augūnas. – Kai dabar žiūriu į šias nuotraukas, matau žmones, kurių jau nėra, pasaulį, kuris visai kitoks nei buvo ir todėl visa tai primena sapną. Todėl ir „Sapnuoju Lietuvą“ su jos vaikystėmis, kasdienybe ir šventėmis, kaimo ir miesto gyvenimu, darbais ir džiaugsmais“.

Paroda VU bibliotekoje veiks iki spalio 15 d.

Kategorijos: Kultūra, Menas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė