Gervėčių krašto praeitis ir šiandiena bus aptarti moksliniame seminare (2)

Gervėčiai

Gervėčiai

Rugsėjo 24 d. 15 val. Seimo Konferencijų salėje vyks mokslinis seminaras „Gervėčių sala praeityje ir šiandien“. Seimo III rūmų parodų galerijoje bus pristatyta Arūno Baltėno fotografijų paroda „Gervėčių sala“.

Baltarusijai priklausantis Gervėčių kraštas, nuo Vilniaus tenutolęs 60 kilometrų, iki šiol gyvuoja kaip unikali lietuvių sala. Ją šiuo metu sudaro lietuviški Rimdžiūnų, Girių, Petrikų, Pelegrindos, Mockų, Galčiūnų, Gėliūnų, Miciūnų kaimai, apjuosti Ašmenos ir Aluošos upelių. Gervėtiškių gyvensena, papročiai, savita tarmė, folkloras svetimos slavų (daugiausia baltarusių, iš dalies lenkų, šiuo metu atsikeliančių ukrainiečių) kultūros apsupties dėka tarsi užsikonservavo ir iki šių dienų išlaikė daugelį archajiškų bruožų.

Deja, dėl demografinių, sociokultūrinių ir politinių priežasčių lietuviškieji Gervėčių krašto kaimai sparčiai nyksta. Šiandien dar galime užfiksuoti paskutinių šių etninės Lietuvos gyventojų portretus, gyvenimą, atsiminimus ir Astravo atominės elektrinės statybų akivaizdoje sparčiai besikeičiantį kraštovaizdį, bet mums nepaprastai svarbus ir tolesnis šio krašto likimas. Ką galime ir turime nuveikti, kad senajai gervėtiškių kartai traukiantis, jų vaikai ir anūkai didžiuotųsi savo lietuviška kilme ir kalba?

Seminare savo įžvalgomis ir tyrimų rezultatais dalinsis Lietuvos mokslo tarybos (LMT) remiamo mokslinio projekto „Gervėčiai: istorinė atmintis ir kultūrinis tapatumas“ (VAT – 17/2010) dalyviai bei svečiai.

Programa

15.00 – Arūno Baltėno fotografijų parodos „Gervėčių sala“ pristatymas.
15.20 – pranešimai apie Gervėčių kraštą:
Dr. Saulė Matulevičienė „2010-2012 m. Gervėčių krašto tyrimai“;
Dr. Vykintas Vaitkevičius „Gervėčių lietuvių sala“;
Habil. dr. Vytautas Kardelis „Kalbinių tyrimų perspektyvos“;
Dr. Gaila Kirdienė „Muzikinio paveldo likimas“;
Dr. Žilvytis Šaknys „Etninio tapatumo raiška“.
17.20 – seminaro dalyvių pasisakymai ir diskusija.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Užsienio lietuviai, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė