Kompiuteris darbe ir namuose: ką turime žinoti? (2)

Marijampolės visuomenės sveikatos centro specialistai pataria, ką reikia žinoti žmonėms, besinaudojantiems kompiuteriu, kadangi ilgalaikis darbas ar pramogavimas prie jo gali pakenkti sveikatai.

Pasitaiko, kad kompiuteriai ne tik namuose, bet ir įstaigose įrengiami netinkamoje aplinkoje: patalpose, kurių grindys, baldai, langai, sienos – iš sintetinių medžiagų.  Esant tokioms sąlygoms, susidaro  nepalankus mikroklimatas, kuris labai kenkia sveikatai. Specialistų teigimu, negerai, jei darbe į nugarą atsukta ant kaimyninio stalo stovinčio kompiuterio vaizduoklio „nugara“, per kurią išeina daug stipresni, vadinamieji dvigubi spinduliai.

Rekomendacijos

Prieš įsirengiant darbo kompiuteriu vietą namuose, būtina įvertinti daugelį faktorių. Kompiuterio negalima statyti patalpoje, kurioje žmogus miega, nerekomenduojama jo statyti ir vaikų  kambaryje. Patalpos kampas taip pat nėra tinkama vieta kompiuteriui: oras kampe nejuda.

Visuomenės sveikatos specialistai ragina neužmiršti, kad vienai darbo vietai kompiuteriui reikėtų skirti ne mažiau kaip 6, o jei naudojami skystųjų kristalų vaizduokliai – 4,5 kvadratinių metrų plotą. Stenkitės, kad už darbo kėdės nebūtų elektros lizdo, į kurį nuvesti instaliuotos kompiuterinės įrangos laidai, kurie irgi spinduliuoja. Neigiamus sveikatai laukus skleidžia ne tik kompiuterio ekranas, bet ir klaviatūra bei pelė.  Pasitaiko, jog  klaviatūra skleidžia didesnius neigiamus sveikatai laukus nei pats ekranas. Dabar gana populiarūs  stalai su važinėjančia lentynėle klaviatūrai. Ji dažniausiai būna pilvo srities lygyje, tad tiesiogiai veikia lytines liaukas. Moterims nuo 18 iki 40 metų vertėtų tai žinoti.

Turėtume vengti senų, iš užsienių pargabentų naudotų kompiuterių. Geriau įsigyti kad ir kiek brangesnį, bet naują, saugesnį. Trumpas darbas prie kompiuterio nėra labai kenksmingas, tačiau jei prie jo sėdima ištisas valandas, tai nėra gerai nei suaugusiam, nei tuo labiau vaikui. Nuo ilgo ir įtempto žiūrėjimo į ekraną gali imti skaudėti galvą, atsirasti galvos svaigimo bei regėjimo sistemos pervargimo požymių – pradėti vystytis trumparegystė. Kompiuterio poveikis beveik toks pat visiems tuose namuose gyvenantiems žmonėms, nes kompiuterinės įrangos spinduliuojami elektromagnetiniai laukai veikia visus.

Higienos normoje numatytas saugus atstumas – tarp sėdinčiojo ir ekrano reikėtų palikti ne mažesnį kaip 40 cm atstumą. Specialistai įsitikinę, kad ilgas darbas prie kompiuterio kenkia ne tik vaikų akims. Suaugusiems po kiekvienos darbo su kompiuteriu valandos rekomenduojamos 5–10 minučių pertraukos. Per jas patartina atlikti pirmiausia akių, o vėliau lengvus viso kūno fizinius pratimus. Mankštos pratimai kas 30 min vaikams tiesiog būtini, kad kenksminga ar suvaržyta poza atpalaiduotų kvėpavimo takus. Antraip gali išsivystyti kosėjimo priepuoliai, o dėl sėdėjimo nuleistais pečiais nesunku įsitaisyti nedidelę kuprelę. Ilgai dirbant kompiuteriu nereikėtų pamiršti rankų plaštakų, kurios atlieka daugybę smulkių judesių ir dėl to taip pat pavargsta.

Vaikams reikėtų ne tik mankštos. Nepatogi sėdėjimo poza kenkia jų skeletui  ir raumenims. Vaiko kojos būtinai turi remtis į žemę, o nugara – į kėdės atramą. Darbo kėdė turi būti stabili, leidžianti lengvai ir laisvai judėti bei pasirinkti patogią kūno padėtį.

Labai blogai, jei vaikas ilgai skaito tekstą ekrane (geriau jį atsispausdinti), o dar labiau akis vargina smulkūs judantys, mirgantys kompiuterinių žaidimų elementai. Darbo vietoje prie kompiuterio ekrano turi būti ne per šviesu ir ne per tamsu, negalima sėdėti prieš langą. Geriausia, kai šviesa sklinda iš kairės pusės ir neatsispindi ekrane.

Svarbu vėdinti patalpas ir klausytis kūno

Elektrinis vaizduoklio ekrano potencialas įgreitina ore esančias dulkes, jos įsiskverbia į priešais ekraną sėdinčiojo odą. Todėl patalpas būtina vėdinti, o baigus dirbti – nusiprausti šaltu vandeniu. Kadangi kompiuteris kaista ir džiovina orą, patalpas reikia ir drėkinti.

Be to, reikia ne tik kaitalioti sėdėjimo padėtį. Mūsų kūnas yra nepritaikytas ištisas valandas dirbti klaviatūra, pele ar žaidimų valdymo svirtimi. Todėl patariama daryti pertraukas, pasitraukti  nuo kompiuterio nepriklausomai nuo to, ar jaučiate nuovargį, skausmą, ar ne. Įsiklausykite į kūno siunčiamus signalus. Atsistokite, pasivaikščiokite, padarykite mankštą. Keletą minučių pažiūrėjus į vieną tašką tolyn truputį pailsės akių raumenys. Akys pailsės, jei 10–15 kartų nestipriai pamirksėsime.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

2 komentarai

  1. Jurgis:

    Mintys kaip prieš dėšimtmetį, kuomet vyravo didžiuliai CRT monitoriai su elektronų patrankomis ir šalia pastatytomis dar kokių 10 kilogramų sverenčiomis dėžėmis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė