Ką žinote apie piktybinę kraujo ligą – limfomą? (1)

Plungės miesto savivaldybės nuotr.

Plungės miesto savivaldybės nuotr.

Limfoma – viena dažniausių kraujo vėžio rūšių, kuris pirmiausia pažeidžia limfmazgius, bet ilgainiui gali išplisti ir į kaulų čiulpus, blužnį, kepenis, plaučius bei kitus organus. Visos limfomos suskirstytos į dvi dideles morfologines grupes: Hodžkino ligą ir ne Hodžkino limfomas. Tikslios šios piktybinės kraujo ligos priežastys nėra žinomos. Limfoma – liga, nepaisanti amžiaus. Ja gali susirgti tiek vaikai, tiek suaugę žmonės. Limfoma, kaip ir kiti piktybiniai navikai, nėra infekcinė liga ir nuo kito žmogaus ja neužsikrečiama.

Plungės rajono žmonių ši liga, deja, taip pat neaplenkia: 2011 m. nuo limfomos mirė 6 rajono gyventojai. Nors kiekvienais metais Lietuvoje naujų limfomos atvejų skaičius auga, tačiau žmonės dar labai mažai žino apie šią piktybinę kraujo ligą ir apie jos simptomus. Kuo daugiau žmonės sužino apie limfomą ir jos simptomus, tuo drąsiau ir anksčiau kreipiasi į medikus. O laiku ją diagnozavus ir pritaikius šiuolaikinius modernius gydymo metodus, limfomą įveikia ir į įprastinį gyvenimą sugrįžta 20–80 proc. sergančiųjų agresyviomis limfomos formomis, o kitiems – pratęsiama gyvybė.

Kokie limfomos simptomai?

Dažniausias simptomas – neskausmingas darinys kaklo, kirkšnies ar pažasties srityje.
Kiti simptomai gali būti:
– stiprus prakaitavimas arba karščiavimas, ypač naktimis;
– nepaliaujamas viso kūno niežulys;
– apetito netekimas, svorio kritimas,  nuovargis;
– pasikartojantis kosulys arba dusulys.

Vaikams (dažniau esant ne Hodžkino limfomai) gali atsirasti kosulys arba kvėpavimo sutrikimai. Taip pat jie gali jausti pilvo skausmą. Kartais vaikams užčiuopiamas darinys pilvo srityje. Jei Jums ar Jūsų vaikui atsirado minėtų simptomų, turite neatidėliodami kreiptis į gydytoją. Tačiau atminkite – yra daug ligų, kurioms būdingi panašūs simptomai, taigi jie nebūtinai rodo, kad sergama limfoma.

Gydant limfomas, pastaraisiais metais pasiekta didelė pažanga ir vis didesnį skaičių ligonių, sergančių limfomomis (tiek Hodžkino, tiek ir ne Hodžkino), galima išgydyti net ir tada, kai liga išplitusi. Dažniausiai naudojami gydymo būdai – spindulinė terapija ir chemoterapija (atskirai arba derinant šiuos gydymo metodus – skiriant kartu arba vieną po kito).

Žmonės – ir sveiki, ir sergantys – turėtų žinoti, kad senasis supratimas, jog vėžio diagnozė dažniausiai yra mirties nuosprendis, yra neteisinga. Limfoma, viena iš kraujo vėžio rūšių, daugeliu atvejų išgydoma.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė