Kovoti su utėlėmis padeda tankios šukos ir švara (0)

efoto.lt, R.Sipavičiūtės nuotr.

efoto.lt, R.Sipavičiūtės nuotr.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai primena, kad žmonių susibūrimo vietose neretai galima užsikrėsti parazitais – galvinėmis utėlėmis. Jos nuo užsikrėtusiųjų per tiesioginį kontaktą ar daiktus lengvai perduodamos kitiems. Tai ypač aktualu įvairiose ugdymo įstaigose.

Kovai su utėlėmis reikia sutelkti visus šeimos narius ir apsišarvuoti kantrybe. Šių parazitų per vieną dieną visiškai išnaikinti  neįmanoma.

Užsikrečiama per tiesioginį kontaktą

Galvinė utėlė – greitai plintantis specifinis žmogaus parazitas, kuriuo dažniausiai užsikrečia jaunesni mokyklinio amžiaus vaikai, ypač mergaitės. Pagrindinis utėlių plitimo kelias – iš galvos į galvą, esant artimam sąlyčiui arba per šukas, plaukų šepečius, keičiantis galvos apdangalais bei juos laikant kartu.

Apsikrėtimo galvinėmis utėlėmis pagrindinis požymis – glindos (utėlių kiaušinėliai) plaukuose. Jų gausa didesnė nei suaugusių utėlių, jos nėra aktyvios, sunkiai nuimamos nuo plauko. Dėl utėlių įkandimų gali atsirasti nusikasymų smilkinių, kaktos ir pakaušio srityje.

Utėlės maitinasi žmogaus krauju, gyvena ir dauginasi plaukuotoje galvos dalyje, kiaušinėlius deda dažniausiai smilkinio, pakaušio, kaktos plaukų srityje.

Glindos – utėlių kiaušinėliai

Galvinės utėlės patelė deda pailgos formos kiaušinius (glindas). Glindos – gelsvai baltos spalvos, apatiniu galu prisiklijuoja (dėties metu patelė išskiria sekretą) prie plauko ar audinio plaukelio. Glinda besivystydama neriasi tris kartus. Visų ūgių lervos (arba nimfos) nuo suaugusių skiriasi tuo, kad neturi išorinių lytinių organų, mažesnės ir yra kitokių kūno proporcijų. Po trečio nėrimosi nimfa virsta patinu ar patele su susiformavusiais lytiniais organais ir geba poruotis.

Glinda priklijuojama prie vieno plauko, laisvas kiaušinio polis uždengtas iškiliu dangteliu. Kiaušinių vystymuisi būtina drėgmė ir šiluma. Išsiritusi iš kiaušinio nimfa maitinasi ir per 10–14 parų išsivysto į kitą nimfos stadiją. Gyvenimo ciklas (nuo kiaušinio iki kiaušinio) trunka apie tris savaites.

Jautrios temperatūros svyravimui

Utėlės jautrios temperatūros ir drėgmės svyravimui, optimali vystymosi temperatūra – apie 28ºC, esant žemesnei – vystymasis sulėtėja, 20ºC temperatūroje nustoja dėti kiaušinius, vystymasis sustoja. Karščiuojančių ligonių nepalieka. Be šeimininko gali išgyventi ne ilgiau kaip 48 val.

Suaugusios patelės maitinasi dažnai, nedidelėmis porcijomis po 0,5–0,65 mg kraujo 6–12 kartų per parą. Gali badauti ne ilgiau kaip vieną mėnesį. Per parą patelė sudeda 4–8, o per gyvenimą – 88–140 kiaušinėlių. Gyvenimo trukmė – 27–38 dienos.

Parazitai pašalinami šukomis

ULAC specialistai informuoja, kad mechaniškai pašalinti utėles rekomenduojama daugelyje šalių dėl pastaruoju metu išaiškinto utėlių atsparumo medikamentams. Šis utėlių naikinimo būdas taikomas vaikams iki penkerių metų, nėščiosioms ir maitinančioms motinoms, alergiškiems asmenims bei turintiems odos pažeidimų (įdrėskimų, dermatitų).

Plaukai sudrėkinami 4–5% acto tirpalu ir šukuojami tankiomis šukomis apie 30 min., kol pašalinamos gyvos utėlės. Šukavimas kartojamas dvi savaites kas 3–4 dienas. Panaudojus utėlių naikinimo priemones, plaukus rekomenduojama skalauti 4–5% acto ar citrinos rūgšties vandeniniu tirpalu. Tai padeda pašalinti glindas, nes plauko paviršius tampa slidesnis. Glindas būtina šalinti ne tik dėl estetinių paskatų, bet ir siekiant sumažinti klaidingos diagnozės galimybes. Glindas lengviau pašalinti specialiomis tankiomis šukomis šukuojant vandeniu sudrėkintus plaukus. Šis metodas turėtų būti kartojamas kelias savaites.

Itin svarbi asmens higiena

Iššukuotas utėlės būtina sunaikinti, o šukas kruopščiai išplauti karštu vandeniu, išvalyti ir pusvalandžiui pamerkti į 4–5% acto tirpalą. Šeimoje ir kolektyvuose taip pat svarbios higienos priemonės: reguliarus plaukų kirpimas, kasdieninis plaukų šukavimas, plaukų ir kūno prausimas specialiu šampūnu ar losjonu, patalynės ir apatinio trikotažo keitimas, skalbimas, išorinių drabužių, lovų, aplinkos valymas. Utėles naikinantys medikamentai (pedikuliocidai) naudojami tik išaiškinus utėlėtumą ir pasitarus su vaistininku ar gydytoju.
Šiam tikslui skirti medikamentai perkami vaistinėje ir naudojami griežtai laikantis medikamento vartojimo aprašymo, pateikto informaciniame lapelyje. Jei panaudojus medikamentą galvos plaukuose pastebima gyvų utėlių, procesą būtina kartoti pasirenkant kitą medikamentą.

Utėlės turi būti naikinamos visų šeimos narių pastangomis. Visiems užsikrėtusiems asmenims šeimoje ar kolektyve turi būti taikomi tie patys utėles naikinantys medikamentai tuo pačiu metu.

Galvos apdangalai, lovos skalbiniai, pagalvės (jei skalbiamos) kruopščiai plaunami karštesniame nei 60ºC vandenyje, šukos ir kiti plaukų priežiūros reikmenys plaunami arba mirkomi 4–5% acto tirpale 30 min.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė