Šamaniškas sielos skrydis su vargonais ir Broniumi Kutavičiumi (video) (0)

Broniui Kutavičiui 80 | efoto.lt, arcana femina nuotr.

Rugsėjo 22 d. 18 val. Vilniaus Šventų Jonų bažnyčioje (Šv. Jono g. 12) kompozitorė, vargonų muzikos atlikėja Liauda Vaitkūnaitė ir senoviško muzikinio folkloro dainius Vytautas Lukšas sveikins savo įkvėpėją, vieną žymiausių Lietuvoje ir pasaulyje kompozitorių Bronių Kutavičių su 80 metų sukaktimi šioms neeilinėms sukaktuvėms pažymėti skirtu koncertu.

Koncerto scenarijus klausytojus nuplukdys į mitinius senovės epų laikus, drauge su atliekamais muzikos kūriniais bus galima išgirsti ištraukas iš senovės poezijos. Aktorė Jolanta Dapkūnaitė skaitys ištraukas iš Homero, suomių epo Kalevalos, sen. indų Rigvedos ir judėjų Giesmių giesmės.

Broniaus Kutavičiaus kūriniai, įkvėpti etninės muzikos savitumo ir paprastumo, dvasios ir apeigiškumo, pradžioje buvo prieštaringai įvertinti, tačiau šiandien yra pripažinti pasaulyje. Kai šiemet drauge su kompozitoriumi švenčiame jo aštuoniasdešimtąjį jubiliejų, po jo ilgų metų kūrybinio darbo pasėti grūdai jau dygsta.

Vytautas Lukšas. Dzūkų rugiapjūtės daina:

httpv://youtu.be/V2OVxKLaHus

Broniaus Kutavičiaus sonatos „Ad patres“ ištrauka:

httpv://youtu.be/2f1Fm70suRc

Broniaus Kutavičiaus „Dzūkiškų variacijų“ ištrauka:

httpv://youtu.be/7JdblZDsLKI

Pirmąjį kūrinį – sonatą „Ad patres“ Bronius Kutavičius sukūrė inspiruotas kompozitoriaus ir dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio septynių paveikslų ciklo „Laidotuvių simfonija“. Tai mistinė kelionė erdvėse sklindančiais muzikos garsais pas protėvius – vienas žymiausių kompozitoriaus kūrinių, kviečiantis prisiliesti prie paslapties, pasinerti į mirusiųjų karalystę ir pasisėmus jų išminties sugrįžti žemėn.

Antrasis kūrinys – šlovinga Čiurlionio fuga „Kyrie eleison“ (Viešpatie pasigailėk) – auka už anapilio vartų atvėrimą ir uždraustų ribų peržengimą. Lietuviškojo modernizmo įkvėpėjas Mikalojus Konstantinas Čiurlionis bus ne atsitiktinai minimas ir pagerbiamas jubiliejiniame koncerte. Jis buvo savo laikų šauklys, kėlęs lietuvių tautą XX a. pradžioje iš mirties sąstingio, įkvėpęs drąsą būti savimi ir gerbti savas tradicijas. Čiurlionio muzika dvelkia lietuviškumu, joje naujai prabilo protėvių dainos. M. K. Čiurlionis tapo ir B. Kutavičiaus įkvėpėju.

Trečiasis skambėsiantis kūrinys Liaudos Vaitkūnaitės skirtas specialiai Broniaus Kutavičiaus jubiliejui, įkvėptas „Dzūkiškų variacijų“.

Ketvirtojoje kulminacinėje dalyje girdėsime ištraukas iš Vytauto Lukšo ir Liaudos Vaitkūnaitės kūrinio – „Saulės vadavimo apeigos“. Jos siejasi su B. Kutavičiaus oratorija „Paskutinės pagonių apeigos“. Kompozicijos premjera vyksianti gruodžio mėnesį. Kompozicijos scenarijumi čia tampa Advento-Kalėdų lietuvių tautosaka ir papročiai susiję su šiuo ypatingu laikotarpiu.

Kompozitorė, vargonų muzikos atlikėja Liauda Vaitkūnaitė ir senoviško muzikinio folkloro dainius Vytautas Lukšas sveikindami savo įkvėpėją, lietuvių modernizmo šviesulį, kompozitorių Bronių Kutavičių su 80 metų sukaktimi, visus kviečia pasiklausyti koncerto ir pasinerti į sielos kelionę.

Plačiau apie koncertą www.kaukoras.lt

Kategorijos: Kultūra, Menas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė