Seime bus pristatoma plakatų paroda (0)

 infolex.lt nuotr.

infolex.lt nuotr.

Rugsėjo 13 d. 12 val. Seimo II ir III rūmus jungiančioje galerijoje bus pristatyta Stepono Lukoševičiaus istorinių plakatų paroda „Artėjant Sąjūdžio 25-mečiui. Nuo Sąjūdžio priešaušrio iki Lietuvos valstybės nepriklausomybės atkūrimo“. Parodą pristatys Seimo Pirmininko pavaduotojas Česlovas Vytautas Stankevičius. Parodoje eksponuojami Atgimimo laikotarpio plakatai.

Visuomenei mažai žinomi „Alko“ klubo Atgimimo laikų plakatai Atgimimo metais rodyti „Sigmos“ skaičiavimo technikos gamybiniame susivienijime bei Televizijos mazgų gamykloje kvietė gaivinti savąją dvasią ir istorinę atmintį. Praėjus daugiau nei dvidešimčiai metų, „Naujajam Židiniui“ (Nr. 5, 2011 m.) paskelbus rašinį apie klubo veiklą slogiais sovietiniais metais bei išspausdinus kelis plakatus, juos pirmą kartą galėjo išvysti žymus Lietuvos plakatų kūrėjas prof. Juozas Galkus, dabar spaudai ruošiantis leidinį „Lietuvos plakatas“. Profesorius teigė, jog „negalįs patikėti, kad tai ne profesionalaus dailininko darbai“, bei stebėjosi, „kad ir laisvėjimo metais jie išliko nežinomi – daugelis drąsiai galėjo būti išspausdinti tūkstantiniu tiražu ir skelbti žmonėms aktualias idėjas“. Tačiau, pasak plakatų autoriaus, juos piešęs, kaip sugebėjęs, negalvodamas apie meniškumą, o tik siekęs, kad būtų paveikiai išryškinti Tėvynės istorijos ir kultūros faktai, svarbūs „Alko“ klubo veiklai.

Prof. Juozas Galkus rinkinyje surado plakato „Sąjūdis“ originalą. „Per akimirką man nedavusi ramybės mįslė buvo įminta: atsirado autorius ir paaiškėjo plakato sukūrimo aplinkybės“. Pasirodo, jog prieš kelerius metus garsusis pasaulyje Viktorijos ir Alberto muziejus Londone profesoriaus buvo paprašęs nustatyti šio plakato autorystę – muziejus tarp kitų Rytų Europos revoliucijos reliktinių leidinių turėjo įsigijęs ir šio plakato be metrikos kopiją, padarytą nekokybišku sovietiniu elektrografiniu aparatu. Tačiau tarp tuo metu plakatus kūrusių dailininkų, kuriuos profesorius gerai pažinojo daugelį metų dirbęs Dailės akademijos grafikos katedroje, „Sąjūdžio“ autorystė „nė vienam iš jų nepritiko“. Tad muziejui Londone pranešta prielaida, kad šį plakatą galėjęs sukurti užsienietis, o Lietuvoje buvo kopijuojamas.

Steponas Lukoševičius yra fizikas, išradėjas ir vienas pirmųjų lietuviškų skaičiavimo mašinų konstruktorius, kuris drauge su inžinieriais Edvardu Gudavičiumi (dabar istoriku akademiku) bei Zenonu Didžiuliu dar 1967 m. Vilniaus Skaičiavimo mašinų Specialiame konstravimo biure įkūrė minimą klubą „Alkas“.

Kategorijos: Kultūra, Menas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė