P.Krugmanas: Diržų veržimas tik gilina krizę (2)

Vienas žymiausių šių laikų ekonomistų, 2008 m. Nobelio ekonomikos premijos laureatas Paulas Krugmanas (Paul Krugman) parašė populiarią ir labai svarbią knygą apie šiuolaikinę ekonomiką, pasaulinę recesiją, finansų, skolų bei euro krizę, lėtą atsigavimą ir pavojus, slypinčius netikusiuose valdžios ir bankininkų sprendimuose.

Knyga „Įveikime ekonominę depresiją!“ tapo bestseleriu Amerikoje ir daugelyje Europos šalių, tačiau ji skandalingai prieštarauja Lietuvoje bei kai kuriose kitose Europos šalyse įsišaknijusioms pažiūroms ir vykdomai politikai. Jos autorius atkakliai kovoja su išplitusiomis „taupymo“ priemonėmis, kurias įvairių šalių vyriausybės pasitelkia beveik visą pasaulį apėmusios kapitalizmo krizės akivaizdoje. Toks „taupymas“, autoriaus nuomone, tik gilina šią krizę.

Ši knyga – tai bandymas sulaužyti įsigalėjusias pražūtingas nuostatas ir paremti ekonomiką skatinančią politiką, orientuotą į naujų darbo vietų kūrimą. Prof. P. Krugmanas, pateikdamas daugybę faktų bei argumentų, „kopia“ per galvas tų ekonomistų, kurie pastūmėjo klaidingu, ekonomikai ir visuomenei labai daug sunkumų atnešusiu keliu, ir siekia suformuoti visuomenės nuomonę, skatinančią imtis teisingų žingsnių. Autorius tikisi, kad knygoje pateikti gausūs skaičiai neatbaidys protingų skaitytojų, kurie menkiau domisi ekonomika, tačiau nori išsiaiškinti, kur veda nelemtoji „diržų veržimo“ politika.
Knyga radikaliai prieštarauja ir Lietuvos valdžios bei užsienio bankų išpopuliarintoms nuostatoms, praktiškai įgyvendintoms 2008–2009 m., kai Lietuvos ekonomika patyrė didžiulį nuosmukį, kurio ekonominės ir demografinės pasekmės bus dar ilgai jaučiamos.
Lietuvoje ši knyga atlieka ir švietėjišką misiją, nes krizės laikais ekonominis neraštingumas kelia didelį pavojų tiek piliečių, šeimų, namų ūkių gerovei, tiek ir visai visuomenei, valstybei. Puikiai žinome, kiek žmonių per krizę nukentėjo dėl to, kad nesuvokė, kaip veikia finansai  – įsigijo nekilnojamojo turto, už kurį nebegali susimokėti pasikeitus ekonominėms sąlygoms, arba vietoj apdrausto indėlio „Snoro“ banke įsigijo indėlio sertifikatą ir tapo banko dalininkais, perėmę visą su tuo susijusią riziką.

P. Krugmanas (g. 1953) – žydų emigrantų, kilusių iš Brest Litovsko, sūnus, Prinstono universiteto, V.Vilsono (W. Wilson) Tarptautinių ir viešųjų reikalų mokyklos ir Londono Ekonomikos mokyklos profesorius. Nobelio premija 2008 m. jam įteikta už darbus kuriant „Naująją prekybos teoriją“ ir „Naująją ekonominę geografiją“, kurios pakeitė ligtolines pasaulio prekybą ir ekonominę geografiją aiškinusias teorijas. Jis ištyrė masto ekonomiją ir vartotojų preferencijas renkantis paslaugų bei prekių įvairovę ir taip paaiškino tarptautinės prekybos modelius, geografinę turto ir gerovės koncentraciją. Jis taip pat sukūrė „likvidumo spąstų“ teoriją, paaiškinusią 10-ojo dešimtmečio Japonijos ekonominio sąstingio dinamiką. P. Krugmanas yra daugiau nei 20 knygų ir daugiau nei 200 mokslinių straipsnių autorius. Jis šiuo metu yra vienas labiausiai cituojamų ekonomistų ir vienas įtakingiausių JAV intelektualų.

P. Krugmano  knyga „Įveikime ekonominę depresiją!“ bus pristatyta 2012 m. rugsėjo 15 d. 18 val. Vilniaus knygų festivalyje. Knygos pristatymui skirtoje aštrioje diskusijoje dalyvaus knygos vertėja ekonomistė Aušra Maldeikienė, Lietuvos banko ekonomistas Raimundas Kuodis, „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis ir kredito unijos „Vilniaus taupomoji kasa“ analitikas Stasys Jakeliūnas. Diskusiją moderuos „Kitų knygų“ leidėjas Gediminas Baranauskas.

Kategorijos: Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .

2 komentarai

  1. Algis Dievų siūstas:

    Taip, Vilkaviškio miesto valdžia žada dirbantiems žmonėms ūkio paskirties darbus švietimo įstaigose nemokėti dviejų mėnesių atlyginimo už spalį ir lapkritį, o tuos atlyginimus atiduos tik sausio mėnesį, tai kaip tada žmonėms ir iš ko gyventi?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė