Seimas pradėjo paskutinę eilinę sesiją (0)

Seimas | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Seimas | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Rugsėjo 10 d. Lietuvos Respublikos Seimo nariai  susirinko į paskutinę IX Seimo eilinę sesiją.

Seimo narius susirinkusius į paskutiniąją šio Seimo sesiją laišku pasveikino Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Šis politinis sezonas trumpas, todėl svarbiausia išlaikyti stabilumą šalyje ir nepridaryti klaidų. Jeigu paskutinius kelis kadencijos mėnesius skirsite pradėtiems darbams pabaigti, Lietuva atsimins Jus kaip antikrizinį Seimą, apsaugojusį šalį nuo ekonominės griūties“, – rašoma Prezidentės sveikinimo laiške.

Pasak šalies vadovės, liko vos keli mėnesiai išpildyti rinkėjams duotus pažadus. Politiniame ringe – tai sudėtingiausias ir didžiausio susitelkimo reikalaujantis etapas.

Prezidentė pabrėžė, kad finansinės drausmės įtvirtinimas konstituciniu įstatymu užtikrintų, kad būtent šis principas, o ne politiniai vėjai lems ir kitų metų biudžetą. Labai svarbu, kad kadenciją baigiančio Seimo nariai su šalies pinigais elgtųsi atsakingai ir nepaliktų naujosios valdžios pavojingame pažadų lauke.

Šalies vadovės teigimu, nepaisant politinio margumo, šis Seimas per ketverius metus ne kartą parodė sugebėjimą susitarti ir susitelkti, kai Lietuvai ir jos žmonėms reikėjo ryžtingų sprendimų. Kartu su Seimu buvo sukurti nauji įrankiai kovai su korupcija, pradėtos istorinės pertvarkos energetikos sektoriuje, tobulinama teismų ir teisėsaugos institucijų veikla, skaidrinami viešieji pirkimai, atlaikyta sunkmečio banga.

Seimo Pirmininkė Irena Degutienė pristatė rudens sesijos darbų programos projektą ir įvardino pirmos svarbos darbus.

I.Degutienė paskelbė kad į Seimo rudens sesijos darbų programą yra įtraukti 262 teisės aktų projektai.

„Nemažai klausimų ir šioje sesijoje atsirado dėl to, kad jų dėl įvairių priežasčių nespėjome apsvarstyti ir priimti praėjusioje pavasario sesijoje. Pasitarimo metu su komitetų pirmininkais ir frakcijų seniūnais prašiau ir dar kartą prašau peržiūrėti projektus ir palikti tik tai, ką išties būtina padaryti. Kaip visada rudens sesijoje bus pateikti 2013 metų valstybės ir savivaldybių, Valstybinio socialinio draudimo fondo, Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetai. Labai svarbūs ir prioritetiniai bus pensijų sistemos reformos projektai. Diskusijos vyksta jau porą metų, svarstymai prasidėjo praėjusioje pavasario sesijoje, tad tikrai norėtųsi, kad šis Seimas pradėtą darbą užbaigtų konstruktyviai, rezultatyviai ir taip nubrėžtų visai pensijų sistemai ateinantiems dešimtmečiams aiškią perspektyvą“, – sakė I.Degutienė.

Seimo Pirmininkė pažymėjo, kad dar iki Seimo rinkimų ir neatidėliojant reikia spręsti Lietuvos Respublikos referendumo įstatymo papildymo klausimą, nes šio įstatymo įgyvendinimas leis sutaupyti iki 2 milijonų litų valstybės biudžeto lėšų. Taip pat būtina išspręsti dar vieną klausimą – dėl visų Seimo skirtų ombudsmenų pavadavimo.

Tarp kitų sesijos prioritetų Seimo Pirmininkė įvardino projektus, susijusius su stabiliais viešaisiais finansais, palankesne aplinka verslui, viešųjų paslaugų tobulinimą ir valstybės tarnybos modernizavimą, administracinės naštos mažinimą. Taip pat bus teikiami ir svarbūs įstatymai teisėtvarkai stiprinti.

„Toliau bus tobulinama teisinė bazė kovai su korupcija, bus siekiama skaidrumo ir atsakomybės viešajame sektoriuje, tobulinamos nacionalinio saugumo, krašto apsaugos, švietimo, kultūros, sveikatos apsaugos sistemos“, – sakė I. Degutienė.

Seimo Pirmininkė priminė, kad šiam Seimui tenka pareiga išspręsti klausimus, kurie yra įsisenėję, ir kurie reglamentuoja Seimo narių darbą.

„Kalbu apie Seimo narių teisių, pareigų ir veiklos garantijų įstatymą. Taip pat turime pabaigti Seimo statuto naujos redakcijos projektus ir juos priimti. Kaip ir kiekvieną sesiją, taip ir šią būtina svarstyti ir priimti teisės aktus, susijusius su Lietuvos naryste Europos Sąjungoje. Dėl kai kurių teisės aktų projektų jau pradėta Europos Sąjungos teisės pažeidimo procedūra arba pateiktas Europos Komisijos paklausimas“, – sakė I.Degutienė.

Seimo Pirmininkė atkreipė dėmesį, kad programos IV dalyje tradiciškai yra įtraukti Lietuvos Respublikos Prezidentės teikiami teisės aktų projektai bei klausimai, kurie kol kas nesiejami su konkrečiais įregistruotais projektais, tačiau susiklosčius tam tikroms aplinkybėms juos gali tekti spręsti Seimo statuto nustatyta tvarka.

„Atkreipiu Jūsų dėmesį į tai, kad šį kartą į sesijos darbų programą nėra įtraukta Seimo frakcijų ir Seimo narių siūlomų projektų. Nerealu, kad per pusantro mėnesio galėtume pateikti, svarstyti ir priimti dar per 340 teisės aktų projektų. Gerbiami kolegos, Seimo valdybos patvirtintas Seimo rudens sesijos darbų grafikas tikrai įpareigoja mus visus susitelkti tiek plenarinių posėdžių metu, tiek komitetuose, kad galėtume pabaigti pradėtus darbus ir nepradėti darbų, kurių neįmanoma iki galo kokybiškai atlikti“, – sakė I.Degutienė.

Ministrą Pirmininką pavaduojanti ministrė Rasa Juknevičienė, pristatydama Vyriausybės teikiamus įstatymų projektus, išskyrė tris pačias svarbiausias temas – biudžetas ir finansai, pensijos ir „Sodros“ reforma, lankstesnių darbo santykių įteisinimas ir energetika.

„Vyriausybė tikisi, kad tvirtinant valstybės biudžetą bus laikomasi pavasarį Seimo ratifikuotos Europos Sąjungos fiskalinės drausmės nuostatų ir bus siekiama, kad Lietuvos deficitas nuosekliai mažėtų“, – sakė ministrė.

Pasak R. Juknevičienės, dar šioje Seimo sesijoje būtina apsispręsti ir priimti sprendimus, susijusius su pensijų kaupimo pertvarka, „Sodros“ pensijų sistemos pertvarkos gairių įgyvendinimu, imtis valstybinių pensijų sistemos reformos koncepcijos svarstymo, spręsti klausimus, didinančius darbo santykių lankstumą, skatinančius naujų darbo vietų kūrimą.
Pabrėždama darbų energetikos srityje svarbą ministrė priminė, kad pavasario sesijos metu buvo priimti reikšmingi Lietuvos energetikos ateitį lemsiantys sprendimai. Šioje sesijoje Vyriausybė siūlo keletą svarbių įstatymų pakeitimų, leisiančių sklandžiai vykdyti šiuos ir kitus nacionalinės svarbos projektus. Rudens sesijoje numatoma pradėti svarstyti šilumos ūkio pertvarką užtikrinsiančią šilumos vartotojams pagrįstai mažesnes šilumos kainas, bei didinsiančią konkurenciją šilumos gamybos sektoriuje.

Siekiant kurti verslui palankesnę aplinką, numatomas Teritorijų planavimo įstatymo pakeitimo projekto priėmimas, iš esmės supaprastinantis teritorijų planavimo procesą bei valdymą ir taip sumažinantis poreikį rengti detaliuosius planus. Rudens sesijos darbų programos projekte Vyriausybė siūlo bendrovių įstatymo pakeitimus, tobulinančius bendrovių valdymą bei sudarysiančius galimybę teikti finansinę pagalbą bendrovės akcijoms įsigyti; Įmonių bankroto įstatymo pakeitimus, leisiančius geriau nustatyti su įmonių bankrotu susijusias nusikalstamas veikas; Aplinkos apsaugos įstatymo pakeitimus, mažinančius verslo administracinę naštą diferencijuojant aplinkosauginius reikalavimus pagal įmonių veiklos mastą ir keliamą potencialią aplinkos taršą.

トNemažiau svarbu apsispręsti dėl projektų, sudarysiančių sąlygas įdiegti centralizuotą valstybės nekilnojamojo turto valdymą ir pradėti įmonės, kuri centralizuotai valdys šį turtą veiklą. Taip pat ekonomiškiau valdyti valstybės nekilnojamąjį turtą ir taupyti valstybės lėšas”, – pristatydama Vyriausybės teikiamus projektus sakė R. Juknevičienė.

Vyriausybė į paskutinės šios kadencijos Seimui sesijos šiai sesijos darbotvarkę siūlo įtraukti ir  įstatymų projektus, pertvarkančius oro uostus į akcines bendroves; supaprastinančius juridinių asmenų likvidavimą; gerinančius paslaugų piliečiams kokybę tiekiant geriamąjį vandenį, tvarkant nuotekas; sudarančius galimybes plėtoti naujas technologijas keleiviniame transporte; didinančius gyventojų aktyvumą, sprendžiant viešuosius vietos reikalus; aktualizuojančius administracine atsakomybę už administracinius pažeidimus; mažinančius teismų darbo krūvį, tobulinančius teismų darbą; gerinančius informacijos pateikimą visuomenei.

Seimo nutarimo „Dėl Seimo IX (rudens) sesijos darbų programos“ projektui Nr. XIP-4743 po pateikimo pritarė 61, prieš buvo 2, susilaikė – 22 Seimo nariai.

Po pateikimo sesijos darbų programos projekto svarstymas vyks Seimo komitetuose ir frakcijose, plenariniame posėdyje šį klausimą numatoma svarstyti rugsėjo 18 dieną.

Kategorijos: Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė