Išleistas naujas kelionių vadovas žygeiviams „Vėl šniokščia rėvos“ (1)

Šiemet viešoji įstaiga „Keliautojo žinynas“ baigė leisti septynių dalių kelionių vadovą „Vėl šniokščia rėvos“. Knygos autorius – istorikas, leidėjas, žygeivis dr. Vytenis Almonaitis. Naujajame leidinyje aprašytas žygių maršrutas keliausiantiems Jūros upe nuo Žadvainų (ties Vilniaus–Klaipėdos greitkeliu) iki jos žiočių ir žemyn jau Nemunu iki Rambyno kalno, aplankant Lembą, Padievaitį, Pajūrį, Žvingius, Didkiemį, Tauragę, Mociškius, Ragainę, Bitėnus ir daugybę kitų miestelių ir kaimų. Naudojantis šiuo vadovu, galima susipažinti su dviem Lietuvos etnokultūriniais regionais – Žemaitija ir Mažąja Lietuva.

Pasak autoriaus V. Almonaičio, „Vėl šniokščia rėvos“ – tai leidinys neskubantiems, norintiems išsamiai susipažinti su lankomo krašto istorijos, gamtos, kultūros ypatybėmis. Keliautojų patogumui išleista ne viena stora knyga, bet septynios plonesnės (po 28–40 psl. kiekviena), kurios platinamos tiek po vieną, tiek į estetišką dėžutę supakuotais komplektais. Pirmojoje dalyje pateikiamos apibendrinančio pobūdžio žinios apie Jūrą ir jos pakrantes. Kitose šešiose dalyse nuosekliai aprašytas 146 km ilgio maršrutas, kiekvienoje – maždaug 25–30 km atkarpa. Knygelėse pristatoma po keliolika svarbiausių lankytinų vietų, aptariamas besikeičiantis upės pobūdis. Keliautojams labai patogu, kad ant knygelių viršelių pateikiami atitinkamos maršruto dalies žemėlapiai, kuriuose pažymėti gamtos ir kultūros paminklai, stovyklavietės, vietos, tinkamos pradėti ir užbaigti žygį.

Leidinio apimtis – lyg monografijos, iš viso maždaug 10 autorinių lankų. Dalis teksto, aišku, yra apibendrinančio pobūdžio, tačiau apskritai jo niekaip negalima pavadinti kompiliacija, nes knygoje gausiai minimi paties autoriaus surinkti faktai, tikslinami kitų istorikų teiginiai, skamba V. Almonaičio užrašyti padavimai bei žmonių pasakojimai. Kiek autorius pasiekė tyrinėdamas upės pakrantes atspindi faktas, kad V dalyje aprašytas jo paties surastas iki šiol mokslui nežinomas Rekstukų piliakalnis. Akivaizdu, kad V. Almonaitis pats ne vieną kartą keliavo Jūros upe, apžiūrėjo visas vietas, kurias rekomenduoja aplankyti. Apibendrinant galima teigti, jog tarp panašių knygų „Vėl šniokščia rėvos“ ryškiai išsiskiria informacijos gausa, taip pat jos patikimumu ir tikslumu.

Knyga dedikuota Jungtinės Kęstučio apygardos Butigeidžio (Lydžio, Aukuro) rinktinės partizanams, 1944–1959 m. kovojusiems Jūros pakrantėse, atminti. Įdomu, kad vienas kovingiausių šio dalinio vienetų buvo vadinamas Jūros būriu. Leidinyje, ypač II–V dalyse, aprašytas ne vienas paupiuose stovintis ir rezistenciją menantis paminklas. Tad dedikacija nėra atsitiktinė, nors tokio pobūdžio leidiniams visiškai originali.

Dar viena leidinio ypatybė, kartu privalumas – gausios (iš viso apie 330) ir informatyvios iliustracijos. Žvelgdamas į jas, gali netyčia pradėti „keliauti“ Jūra netgi įsitaisęs savo mėgstamame krėsle. Baigiant belieka konstatuoti, kad turiningų kelionių Lietuvos upėmis mėgėjai gavo puikią, labai patikimą „lociją“, kuria, matyt, naudosis ne vienerius metus.

2012 09 14 penktadienį 16 val. BITĖNUOSE žygių vadovo Jūros ir Nemuno upėmis „VĖL ŠNIOKŠČIA RĖVOS“ pristatymas

RAMBYNO REGIONINIO PARKO LANKYTOJŲ CENTRAS BITĖNUOSE

kviečia į septynių dalių žygių vadovo Jūros ir Nemuno upėmis
„VĖL ŠNIOKŠČIA RĖVOS“ pristatymą. Dalyvaus autorius dr. doc. Vytenis Almonaitis, LR konsulato Tilžėje darbuotojas, dr. prof. Bronius Makauskas. Įsigyti leidinių, gauti autoriaus autografą bus galima nuo 16.00 val. Pagrindinės renginio dalies pradžia – 16.30 val.

Rengėjai:
Rambyno regioninio parko direkcija,
viešoji įstaiga „Keliautojo žinynas“

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Kelionės, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .

1 komentaras

  1. Plačiau čia:

    Žygeivių Vytenio Almonaičio ir Junonos Almonaitienės parengti keliautojo vadovai
    http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?f=73&t=1745

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė