A.Akstinavičius. Išsivaduokime iš sovietijos (36)

Rugsėjo 15 d. Nacionalinis susisvienijimas „Už Lietuvą Lietuvoje“ (ULL) Lietuvai pristatys programą. Tai bus bendra Nacionalinio susivienijimo programa, kuri ruošiama ir derinama koalicijos partnerių. Tai ne pažadai, kurie baigiasi pasibaigus rinkimams, o įsipareigojimai. Įsipareigojimai ne tik žmonėms, bet ir sau, nes tik tokiu atveju jų bus laikomasi ir programa vykdoma. Tai bene pirmas atvejis Lietuvos istorijoje po 1990-ųjų kovo 11-osios, kuomet koalicija suformuojama pirmiausia suderinus vertybinius ir programinius dalykus, nesidalijant valdžios postų.

Neseni dar laikai, keturiasdešimtmečiai ir vyresni turėtų juos gerai atminti, kai nelojalius ir besipriešinančius sistemai trėmė, sodino, kišo į psichiatrines ar net po velėna.

Nuo gūdžių sovietinių laikų praėjo apie ketvirtį amžiaus, tačiau principai ir metodika išliko panašūs. Tik formos galbūt tapo švelnesnės, „civilizuotesnės“. Nelojalius ar besipriešinančius dabar dominuojančiai politinei partinei sistemai stengiamasi izoliuoti nuo visuomenės. Tiesiog  padaryti taip, kad rinkėjas kuo mažiau būtų apie juos matęs ir girdėjęs.

Jei konservatorius išsikelia prieš konservatorių ar sisteminis politikas krikštija savo anūkę – tai tampa vos ne dienos politine aktualija. Tačiau, jei biudžeto dotacijų negaunančios neparlamentinės politinės organizacijos suformuoja antisisteminę antiklaninę koaliciją, paskelbia rinkimų sąrašą ir kandidatus vienmandatėse apygardose – apie tai neskelbia nei viena televizija, nei viena radijo stotis. Taigi, jei nepriklausai dominuojančiai sistemai, nesi jai lojalus ar tiesiog nesusimoki – tampi nepageidaujamu asmeniu ar organizacija. Ir gali teikti pačius teisingiausius, reikalingiausius, racionaliausius siūlymus ar programas – visuomenė vistiek su jais nebus supažindinta. Panašiai juk buvo ir sovietmečiu. Buvo persekiojami ir izoliuojami tie, kurie turėjo kitokias pažiūras, kitokius įsitikinimus nei sistema, o visuomenė buvo atribota nuo civilizacijos ir demokratijos. O ar dabar, ypač prieš rinkimus, dominuojanti politinė reklama daug kuo skiriasi nuo sovietinių laikų propagandos? Manau, jog nelabai.

Antisisteminis antiklaninis Nacionalinis susivienijimas „Už Lietuvą Lietuvoje“ (ULL) formavosi būtent tokiomis, sovietinius laikus primenančiomis, aplinkybėmis. Jį formavo ne vienus metus veikiančios, opozicija ir tam tikra prasme pozicija išbandytos politinės organizacijos, savo gretose turinčios ir buvusių, ir esamų Seimo narių, ir buvusių, ir esamų savivaldybių tarybų narių. Jų nėra labai daug, tačiau jie nepralobo, nepasipelnė politikos dėka, nedalyvavo prichvatizacijos procesuose. Pati koalicija formavosi ne postų dalybų, o principų, idėjų, programų derinimo pagrindu.

Vasario 6 d. Nacionalinis susivienijimas „Už Lietuvą Lietuvoje“ pasižadėjo būti atviras visuomenei, vadovautis demokratinėmis nuostatomis ir vykdyti tautos valią. Savo įsipareigojimus „Už Lietuvą Lietuvoje“ siekia tesėti. Nacionalinį susivienijimą parėmė ir jo rinkimų sąrašą papildė kovo 11-osios Akto signatarai, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nariai, visuomeniniai judėjimai ir jų atstovai, profsąjungiečiai ir t.t. ULL aiškiai palaikė visuomenės siekį rinkimams turėti vieną antisisteminių jėgų sąrašą ir didžia dalimi jį įvykdė.

Demokratijai būtina daugiapartinė sistema. Nacionalinis susivienijimas „Už Lietuvą Lietuvoje“ suformavęs koaliciją įvykdė sąlygą rastis naujos kokybės plataus spektro – nuo politinės kairės iki politinės dešinės – daugiapartinei sistemai. Tai tikroji opozicija ir alternatyva dabar dominuojančiai politinei partinei sistemai, kuri per kelis valdymo dešimtmečius nepaisė valstybės interesų ir nepateisino piliečių lūkesčių. Socialiniams, ekonominiams, švietimo, sveikatos apsaugos ir kitiems klausimams bei problemoms spręsti, kurti visuomenės gerovę pirmiausia reikalinga politinė valia. O ji neįmanoma be idealizmo ir principų, kurie turi būti politine vertybe. Tuo Nacionalinio susivienijimo „Už Lietuvą Lietuvoje“ politinės organizacijos ir skiriasi nuo dabar dominuojančių Seimo partijų.

Autorius yra Lietuvos socialdemokratų sąjungos pirmininkas, Nacionalinio susivienijimo „Už Lietuvą Lietuvoje“ politinės tarybos narys

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė