Šiąnakt buvo vėsiausia vasaros naktis, bet šalnų dar nebus (0)

Dalios Bivainienės nuotr.

Dalios Bivainienės nuotr.

Rugpjūčio 28 d. naktis buvo viena vėsiausių šią vasarą. Ryte termometro stulpelis rodė tik 4 laipsnius Celcijaus, kai kur buvo nedidelis rūkas. Patys orai jau sako, kad vasara baigiasi ir ankščiau ar vėliau ateis šalnos.

„Šią naktį fiksavome vieną žemiausių temperatūrų per visą vasarą, bet stotys rodė, kad dirvožemio paviršiuje temperatūra dar buvo teigiama“, – GRYNAS.lt pasakojo Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos vyr. sinoptikė dr. Judita Liukaitytė. Jos teigimu, artimiausiomis dienomis šalnų dar nenusimato, bet ankščiau ar vėliau jos ateis.

„Ateinanti naktis bus kiek šiltesnė, tad šalnų taip pat neturėtų būti“, – įsitikinusi J. Liukaitytė. Paklausta, kada Lietuvoje įprastai prasideda šalnos, ji teigė, kad tai labai nepastovus dalykas: „Buvo metų, kai šalnos fiksuotos net vasaros viduryje. Tai labai nepastovus dalykas. Prognozes sudarinėjame kelioms dienoms į priekį, tad dažniausiai jas galime numatyti. Bet ar bus po savaitės ar mėnesio nepasakysime. Galiu nuraminti tik tiek, kad kelias artimiausias naktis jų tikrai nenusimato“.

Šalnos dažniausiai būna giedromis ir nevėjuotomis naktimis, nesant debesų sluoksnio, sulaikančio žemės paviršiaus spinduliuojamą ilgabangę radiaciją, susidaro sąlygos radiaciniam žemės paviršiaus atšalimui, tuo pačiu ir radiacinėm šalnom. Šalnos žemės paviršiuje gali prasidėti net tuomet, kai ore dar yra nedidelė teigiama temperatūra.

„Šiuo metu artėja naujas ciklonas. Vadinasi daugės debesuotų dienų, todėl bent jau dėl šalnų gali būti ramiau“, – pasakojo Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus vedėja dr. Audronė Galvonaitė. Mokslininkė sako, kad apie būsimas šalnas sinoptikai sužino iš anksto, todėl žmonės, kuriems yra aktualus šalnų klausimus, lai seka prognozes.

„Įprastai rudeninės šalnos prasideda rugsėjį, o kurioje jo dalyje priklauso nuo bendrų orų padėties. Rugsėjo pabaigoje, spalio pradžioje šalnos būna jau beveik kasmet. Tai reiškia, kad jau prasidėjo bobų vasara“, – pasakojo A. Galvonaitė.

Sinoptikai nedrąsiai šneka apie tai, koks bus ruduo ar žiema. O ką sako mūsų protėvių išmintis? Ankščiau žmonės sakydavo, kad „koks rugpjūtis – toks ir vasaris“. Rugpjūčio mėnesį netruko perkūnijų ir škvalų. Tokie reiškiniai pranašauja giedrą rudenį.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė