Šuns laikymas namuose sustiprina vaikų imunitetą (0)

efoto.lt, Reginos nuotr.

efoto.lt, Reginos nuotr.

Mokslininkai seniai įrodė, kad šunys turi gydomųjų savybių. Bendravimas su šunimis sunormalizuoja širdies ritmą, kraujospūdį, išvaduoja nuo galvos skausmų, depresijos, palengvina kvėpavimą. Tačiau kodėl ir kaip gydo šunys, lieka paslaptimi.

Įvairių studijų duomenys apie draugystės su šunimis įtaką kvėpavimo sistemos susirgimams yra prieštaringi: vieni jų byloja apie neabejotinai naudingą efektą, kiti teigia, jog rizika sirgti kvėpavimo sistemos ligomis didėja. Suomių mokslininkai bandė nustatyti šunų laikymo namuose įtaką kvėpavimo takų infekcijomis, kartu atlikti faktorių, veikiančių imuniteto susidarymą vaikystėje, analizę.

Buvo analizuojami 397 naujagimių ir kūdikių duomenys. Jų tėvai kasdien, pradedant devintąja gyvenimo savaite, baigiant vieneriais metais, pildė dienynus, kuriuose registravo infekcijos požymius, vartojamus antibiotikus, aprašė vaiko santykį su namie esančiais gyvūnais. Baigiantis studijai tėvai pildė restropektyvinius klausimynus.

Per studijos laikotarpį  (bendras laikotarpis – 17 124 savaitės) temperatūrą vaikams pažymėjo 71,8 proc. tėvų, vidurinės ausies uždegimą – 39,5 proc., slogą – 96,7 proc., kosulį – 84,4 proc. ir švokštimą – 32,2 proc. tėvų. Antibiotikus vartojo 47,6 proc. tiriamųjų vaikų. 65,2 proc. vaikų neturėjo kontakto su šunimis ir 75,5 proc. – su katėmis. Turintiems augintinius buvo žymimas kontakto su jais laikas: mažiau nei 6 val. per dieną, 6-16 valandų ir daugiau nei 16 valandų per dieną.

Tyrimų analizė parodė, kad turinčių namie augintinius vaikų bendra sveikata yra geresnė nei tų, kurie namie augintinių neturi. Vaikai, kurių namuose laikomi šunys, rečiau sirgo kvėpavimo sistemos ligomis, ausų uždegimu bei mažiau vartojo antibiotikus už tuos, kurie šunų namie nelaikė. Geriausi rezultatai buvo vaikams, kurių kontaktas su šunimis truko mažiau nei 6 valandas per dieną.

Manoma, kad teigiamus rezultatus studijoje lėmė galimai ankstyvas imuninio atsako susiformavimas veikiant šunims. Trumpesnio kontakto privalumas paaiškinamas tuo, kad šuo tokiu atveju ilgiau būna lauke, taigi atneša į namus daugiau purvo. „Namų purvo kiekis koreliuoja su bakterijų įvairove gyvenamoje aplinkoje, galimai veikiančia vaiko imunitetą ir jo atsaką kvėpavimo sistemos infekcijai“, – sako tyrėjai.

Kačių laikymas namuose panašaus efekto neturėjo. Šio reiškinio priežastis lieka nežinoma.

Studija pateikė preliminarius įrodymus apie tai, kad šuns laikymas namuose turi įtakos ankstyvam imuniteto formavimui ir dalinai kvėpavimo sistemos ligų prevencijai.

Šitokia mokslininkų išvada visai nenustebino  Lietuvos kinologų mėgėjų sąjungos pirmininkės Kornelijos  Butrimovos, kurios šeimoje gyvena net penki šunys. Šalia jų užaugę ir jos vaikai, ir anūkai.

„Manau, kad šuns buvimas vaiko imunitetui yra palanku jau vien todėl, kad tenka daugiau laiko praleisti gryname ore. Be to, imunitetą  juk stiprina ir džiugesio emocijos, kurias suteikia augintinis“, – sakė ji.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė