Naujos elektros ir elektronikos įrangos atliekų taisyklės padės efektyviau naudoti išteklius (0)

efoto.lt, E.Butikio nuotr.

efoto.lt, E.Butikio nuotr.

2012 m. rugpjūčio 13 d. įsigaliojusia direktyva patobulintos elektros ir elektronikos įrangos atliekų (EEĮA) surinkimo ir tvarkymo nuostatos. Tokių įrangos atliekų gausėja sparčiau nei kitokių atliekų. Jas panaudojant būtų galima gerokai padidinti antrinių žaliavų tiekimą rinkai.

Sistemingas surinkimas ir tinkamas tvarkymas yra būtina sąlyga norint pakartotinai panaudoti televizoriuose, nešiojamuosiuose kompiuteriuose ir mobiliuosiuose telefonuose naudojamas medžiagas: auksą, sidabrą, varį ir retuosius metalus. Naująja direktyva gerokai pasistūmėta gerinant aplinkos apsaugą ir skatinant išteklių naudojimo efektyvumą Europoje.

Už aplinką atsakingas Komisijos narys Janezas Potočnikas sakė: „Kai ekonomiką krečia nerimas ir auga žaliavų kainos, efektyvesnis išteklių naudojimas žada ir naudą aplinkai, ir inovatyvias augimo galimybes. Dabar mums reikia įdiegti naujus elektroninių atliekų surinkimo būdus ir pagerinti taikomų būdų efektyvumą. Raginu valstybes nares pasiekti tuos naujus tikslus iki jų privalomo termino“.

Įsigaliojančioje direktyvoje nustatoma, kad nuo 2016 m. bus privaloma surinkti 45 proc. parduotų elektroninių prietaisų, o nuo 2019 m. siektinas rodiklis taps 65 proc. parduotų prietaisų arba 85 proc. susidariusių elektroninių atliekų. Atsiskaitydamos už rodiklio įgyvendinimą valstybės narės galės pasirinkti vieną iš šių dviejų lygiaverčių būdų. Nuo 2018 m., atlikus poveikio vertinimą, direktyva bus taikoma ne tik kai kurių elektroninių prietaisų, kaip yra dabar, o visų EEĮA surinkimui.

Pagal direktyvą valstybės narės įgyja priemonių veiksmingiau kovoti su neteisėtu atliekų eksportu. Neteisėtas EEĮA pervežimas kelia didelį nerimą, ypač kai norint apeiti ES atliekų tvarkymo taisykles nuduodama, kad naudota įranga išvežama teisėtai. Pagal naują direktyvą eksportuotojai turės patikrinti, ar prietaisai veikia, ir pateikti dokumentus apie važtą, kuri galėtų būti palaikyta neteisėta.

Taip pat tikimasi, kad suderinus nacionalinius registravimo ir atsiskaitymo reikalavimus sumažės administracinė našta. Bus labiau suvienodinti valstybių narių registrų reikalavimai EEĮA atliekų gamintojams.

Šiuo metu vos trečdalis elektros ir elektronikos įrangos atliekų ES surenkama atskirai, jas registruojant. Iki šiol siekta, kad ES vienam asmeniui būtų surenkama 4 kg EEĮA, t y. maždaug 2 mln. t per metus. Iš viso ES kasmet susidaro apie 10 mln. t EEĮA. Apskaičiuota, kad iki 2020 m. EEĮA apimtys išaugs iki 12 mln. t. Įgyvendinus galutinį naujos direktyvos tikslą (surinkti net 85 proc. visų susidariusių EEĮA atliekų) bus užtikrinta, kad 2020 m. ES bus atskirai surenkama apie 10 mln. t EEĮA, t. y. apytiksliai 20 kg vienam asmeniui.

Tolesni žingsniai

Ne vėliau kaip 2014 m. vasario 14 d. valstybės narės turės savo teisės aktus suderinti su naująja direktyva ir naujais tiksliniais rodikliais. Tada naudotojai galės grąžinti smulkias elektronikos ir elektros įrangos atliekas į didelius prekybos centrus, nebent veikianti alternatyvi tvarka pasirodytų ne mažiau veiksminga. Kai direktyvos nuostatos bus perkeltos į nacionalinę teisę, įtarus, kad elektroninės ir elektros įrangos atliekos vežamos neteisėtai, įrodinėjimo našta teks vežėjui.

Nuo 2016 m. valstybės narės turės užtikrinti, kad būtų surenkama 45 proc. šalyje parduotos elektros ir elektroninės įrangos.

Nuo 2018 m. direktyvos taikymo sritis išsiplės: ji bus taikoma ne tik tam tikroms elektros ir elektroninės įrangos kategorijoms, bet visoms tokioms atliekoms.

Nuo 2019 m. turės būti surenkama jau 65 proc. parduotos elektros ir elektroninės įrangos arba, pasirinktinai, 85 % susidariusių WEEE atliekų.

Kai kurioms valstybėms narėms bus leidžiama laikinai nevykdyti naujų normų, jeigu jos galės tai pateisinti infrastruktūros trūkumu arba mažu elektroninės įrangos naudojimo lygiu. Pasinaudodama naujoje direktyvoje numatytais įgaliojimais Komisija suderins gamintojų atsiskaitymo nacionaliniams registrams dažnumą, registravimo formą ir atsiskaitymo taisykles. Komisija peržiūrės tam tikrus naujoje direktyvoje įtvirtintus pakeitimus, pavyzdžiui, dėl taikymo srities, kad neliktų nepastebėti nepageidaujami padariniai.

Pagrindiniai faktai

Dabartinė EEĮA direktyva (Direktyva 2002/96/EB) galioja nuo 2003 m. vasario mėn. Joje numatyta sukurti surinkimo schemas, pagal kurias naudotojai grąžina naudotos elektros ir elektronikos įrangos atliekas nemokamai. Tuo siekta išvengti žalos žmogaus sveikatai ir aplinkai, kurią galėtų kelti EEĮ atliekose esančios pavojingos medžiagos, intensyvinti produktų ir medžiagų perdirbimą ir (arba) pakartotinį naudojimą. 2008 m. gruodžio mėn. Komisija pasiūlė EEĮA direktyvą išdėstyti nauja redakcija ir ją iš dalies pakeitė ir priėmė Europos Parlamentas ir Taryba.

Europos komisijos informacija

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė