Lančiūnavos miško biosferos poligone įsikūrė Didysis erelis rėksnys (0)

Didysis erelis rėksnys | Juliaus Auglio nuotr.

Didysis erelis rėksnys | Juliaus Auglio nuotr.

Krekenavos regioninio parko direkcijai priskirtoje Paukščių apsaugai svarbioje teritorijoje – Lančiūnavos miško biosferos poligone aptiktas itin retas paukštis – Didysis erelis rėksnys (Aquila clanga). Išvaizda jis yra labai panašus į Mažąjį erelį rėksnį, tik kiek stambesnis už jį, sparnai trumpesni ir platesni.

Apdare paprastai vyrauja tamsiai ruda spalva, sparnų dengiamosios plunksnos tamsesnės nei plasnojamosios, yra gana ryškios pusmėnulio formos dėmės ties pirmųjų didžiųjų plasnojamųjų plunksnų pagrindu.

Didysis erelis rėksnys yra įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą (1 E kategorija), Paukščių direktyvos I priedą, į Berno ir Bonos konvencijų saugomų rūšių sąrašus. Lietuvoje ši rūšis labai retai sutinkama, per ištisus dešimtmečius beveik nebuvo žinių apie jo perėjimą. Pastaruoju metu Didysis erelis rėksnys veisimosi laikotarpiu yra sutinkamas nebent Nemuno deltoje bei Rytų Lietuvoje, tačiau ir čia žinomi vos keli perėjimo atvejai. Įdomu tai, kad mūsų krašte ši rūšis linkusi sudaryti mišrias poras su Mažuoju ereliu rėksniu. Vidurio Lietuvoje veisimosi metu stebimas pirmą kartą. 2012 metų gegužės-rugpjūčio mėnesį suaugęs paukštis pastoviai laikėsi užimtoje teritorijoje, reguliariai sklandė virš Ilgatrakio miško, dažnai atlėkdavo medžioti grobio į pamiškės pievas.

Lančiūnavos miško biosferos poligone didįjį erelį rėksnį 2012 metais aptiko ornitologas Dr. Rimgaudas Treinys, vykdant tyrimus pagal Všį Gamtosaugos projektų vystymo fondo projektą „Mažojo erelio rėksnio (Aquila pomarina) apsauga Lietuvos miškuose“.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė