Zarasų miesto šventėje – muzika, menai ir bičiulystė (programa) (0)

Efoto.lt | V.Urbiečio nuotr.

Efoto.lt | V.Urbiečio nuotr.

Šiemet Zarasai mini 506-ąjį gimtadienį. Įvairių renginių gausioje šventės programoje miestas suspindės ir kaip senovės sėlių kraštas, ir menininkų prieglobstis, ir nuo seno daugiakultūrė, kitoms tautoms svetinga vieta. Galimybės džiaugtis ir pramogauti šiemet neribotos, nes visi miesto šventei skirti renginiai – nemokami.

Šventės išvakarėse – profesionalaus meno proveržis

Rugpjūčio 14-osios popietę, iškart po darbų (16 val.), zarasiškiai ir miesto svečiai kviečiami į Zarasų krašto muziejų. Čia savo darbus pristatys daugiau nei dešimt dailininkų, kurie jau nuo praėjusios savaitės dalyvauja tarptautiniame tapybos plenere „Zarasai – ežerų kraštas“. Menininkų iš Lietuvos, Latvijos ir Rusijos drobėse atkartotais ežerų ir miškų raštais muziejuje bus galima grožėtis visą mėnesį.

Parodos atidarymo metu koncertuos ir klezmerių kvintetas. Žodis klezmeris šiandien gerokai primirštas, o jaunajai kartai, ko gero, ir visai negirdėtas. Klezmeriais būdavo vadinami žydų liaudies muzikantai, kurie smuikais, klarnetais, būgnais, armonikomis ir kitais instrumentais grodavo linksmus, šokiams tinkamus kūrinius, o dainas atlikdavo jidiš kalba. Kadaise be šios nuotaikingos muzikos neapsiedavo nė viena didesnio ar mažesnio Lietuvos miestelio šventė. Sumanymas atgaivinti tokio tipo šventes kilo žymiam perkusininkui, avangardinio džiazo atlikėjui ir prodiuseriui Arkadijui Gotesmanui. Pasak jo, pagrindinė Klezmerių festivalio idėja yra pristatyti tokio tipo muziką tuose Lietuvos miestuose, kur kažkada gausiai gyveno žydai ir šurmuliavo taikus miestelėnų gyvenimas. Kadangi Zarasuose žydų bendruomenė palikusi ryškų kultūrinį pėdsaką, klezmerių koncertas miesto gimtadienio proga tampa ypač simboliškas.

Jau ketvirtąjį kartą vykstantis Klezmerių festivalis šiemet dedikuojamas pasaulinio garso smuikininkui Jashai Heifetzui, dažnai vadinamam smuiko karaliumi arba XX amžiaus Paganiniu. Vilniuje gimęs berniukas mokytis griežti smuiku pradėjo vos trejų metukų, o į aštuonmečio vunderkindo koncertus jau suplūsdavo minios.

Zarasuose koncertuosiantis kvintetas taip pat aikčioti iš susižavėjimo priverčia minias. Kolektyvo siela A. Gotesmanas yra koncertavęs ir gerai žinomas įvariuose Europos, Afrikos, Kubos ir Kinijos muzikos festivaliuose. O antradienį jis su kolegomis B. Kirzneriu, D. Vyšniausku, R. Sviaskevičiumi ir E. Kanevičiumi atvyksta pas mus.
Planuojama, kad parodos atidarymas ir koncertas užtruks maždaug trejetą valandų, taigi bus galima spėti pareiti namo užkąsti, o gal ir truputį nusnausti. Užmigti nevalia, nes 22 val. Zarasų viešojoje bibliotekoje prasidės tradicinis literatūrinis-muzikinis renginys „Nakties skaitymai“.

Nuo 2008-ųjų bibliotekoje vykstantis renginys kasmet sulaukia itin gausaus žiūrovų-klausytojų-prijaučiančiųjų būrio ir truputį primena „Poezijos pavasarėlį“, tik čia viskas vyksta dar romantiškesnėje aplinkoje. Šiemet už pravirų langų savo kūrinius čirkš žiogai, o bibliotekos skaitykloje savuosius skaitys krašto literatai, dainuos broliai Saulius ir Donatas Petreikiai bei dainuojamosios poezijos atlikėja Ugnė Kleinauskaitė. „Nakties skaitymai“ žada būti jaukūs ir neskubrūs – juk ryte nereikės skubėti į darbą.

Apžvalgos ratas Zarasuose. Efoto.lt nuotr.

Apžvalgos ratas Zarasuose. Efoto.lt nuotr.

Žolinės – dainų ir garsų pynės

Jei trečiadienio rytą kam nesimiegos arba nebus užtrukęs naktiniuose skaitymuose, galės nuo pat ryto vaikštinėti po amatų, tautodailės dirbinių, knygų ir įvairių gamtos gėrybių mugę Sėlių aikštėje. Jei pramiegos, irgi ne bėda – mugė tęsis visą dieną.

Prieš šventąsias Mišias, 11 val., zarasiškiai ir miesto svečiai Sėlių aikštėje galės džiaugtis Utenos regiono kelių direkcijos dovana – pučiamųjų orkestro „Panevėžio garsas“ koncertu, kurio metu bus vykdoma ir saugaus eismo akcija.

Po šv. Mišių Zarasų Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčioje, 14 val., Sėlių aikštėje bus pagerbtas šiųmetis Dominyko Bukonto premijos laureatas –  žurnalistas, rašytojas, laikraščio „Utenis“ redaktorius Donatas Čepukas. D. Bukonto premija (10 BSI arba 1300 litų) krašto šviesuoliams kasmet skiriama už švietėjišką – kultūrinę visuomeninę veiklą.

Po premijos įteikimo, miesto vadovų ir svečių sveikinimų prasidės tradicinė Žolinės šventė, kurioje folklorines programas atliks mėgėjų meno kolektyvai iš Antalieptės, Dusetų, Suvieko, Salako ir Zarasų. Jaunieji folkloristai iš Antazavės („Ramtatūris) bei Zarasų („Seluona“) parodys šiųmetėje moksleivių dainų šventėje „Mūsų vardas – Lietuva“ atliktą programą, skambės kauniškių ansamblio „Žaisa“, kapelų iš Zarasų dainos ir bene didžiausio sėlių krašto paveldo – sutartinių programa „Po sėlių ąžuolu“.

Tarp folklorininkų pasirodymų (15.45 val.) mažuosius šventės dalyvius prajuokins Kauno miesto lėlių teatro spektakliukas „Paršelių namai“, Lietuvoje sulaukęs itin didelio populiarumo. O pats lėlių teatras pripažinimo yra sulaukęs ne tik Lietuvoje, bet ir įvairiuose tarptautiniuose teatro festivaliuose.

Trečiadienio pavakarę Sėlių aikštėje koncertuos ir nemažai svečių iš užsienio. 17 val. pasirodys latvių jaunimo tautinių šokių grupė ir baltarusių miniatiūrų teatras, o nuo 19.30 val. čia tryps šokėjai iš su Zarasais susigiminiavusių miestų – Zdunska-Volos (Lenkija) ir Islos (Malta). Kad nuo ugningesnio temperamento dainų ir šokių nesusisuktų galva, po latvių ir baltarusių pasirodymų (nuo 18 val.) aikštėje koncertuos valstybinis pučiamųjų orkestras „Trimitas“.

Vakarą užbaigs lietuvių estrados atlikėja Asta Pilypaitė (nuo 20.30 val.), o gegužinėje (nuo 21.30 val.) gros vilniškiai „Ratilai“ ir mūsų kraštiečiai „Sadūnai“.

Pabaigoje (apie 22.00 val.)  Fejerverkai. Kadangi kitą dieną jau reikės skubėti į darbą, planuojama, kad miesto šventė tęsis iki vidurnakčio.

PROGRAMA:

rugpjūčio 14 d.
ZARASŲ KRAŠTO MUZIEJUJE
16.00 val. IV Klezmerių muzikos festivalio koncertas ir tarptautinio tapybos plenero
„Zarasai – ežerų kraštas“ parodos atidarymas.
Dalyvauja menininkai iš Lietuvos, Latvijos ir Rusijos. Koncertuoja Klezmerių kvintetas.
STELMUŽĖJE (IMBRADO SENIŪNIJA, ZARASŲ RAJONAS)
18.00 val. Sutartinių vakaras „Po sėlių ąžuolu“.
Dalyvauja sutartinių, amatų stovyklų Zarasuose dalyviai bei šokių kolektyvas iš Balvi rajono (Latvija).
ZARASŲ VIEŠOJOJE BIBLIOTEKOJE
22.00 val. Tradicinis literatūrinis vakaras „Nakties skaitymai“
Dalyvauja vietos literatai, dainuojamosios poezijos atlikėja Ugnė Kleinauskaitė, muzikantai Saulius ir Donatas Petreikiai.

rugpjūčio 15d.
ZARASŲ ŠVČ. MERGELĖS MARIJOS ĖMIMO Į DANGŲ BAŽNYČIOJE
12.00 val. Šv. Mišios. Žolinės atlaidai.

SĖLIŲ AIKŠTĖJE
9.00 val. Amatų, tautodailės, knygų ir kitų gėrybių mugė.
11.00 val. Utenos regiono kelių direkcijos dovana Zarasų miesto gimtadieniui:
Panevėžio miesto pučiamųjų orkestro koncertas – saugaus eismo akcija.
14.00 val. Zarasų rajono savivaldybės vadovų ir svečių sveikinimai miestui ir miestiečiams,
D. Bukonto premijos įteikimo ceremonija.
14.15 val. Folkloro ansamblių ir kapelų programa „Oi tu, rugeli“.
Dalyvauja mėgėjų meno kolektyvai iš Zarasų rajono (Antalieptės, Dusetų, Suvieko, Salako) ir Zarasų.
15.30 val. š.m. Moksleivių dainų šventės „Mūsų vardas – Lietuva“ folkloro programa
„Ir atlėkė paukščiukė“: dalyvauja jaunimo folkloro ansamblis „RAMTATŪRIS“ (Antazavė) ir folkloro ansamblio „SELUONA“ (Zarasai) vaikų grupė.
15.45 val. Kauno miesto Lėlių teatro „NYKŠTUKAS“ spektaklis „Paršelių nuotykiai“.
16.00 val. Folkloro ansamblio „ŽAISA“(Kaunas) ir kapelų iš Zarasų rajono koncertas.
16.30 val. Sutartinių programa „Po sėlių ąžuolu“.
17.00 val. Svečių iš Latvijos ir Baltarusijos Respublikų pasirodymai:
Dalyvauja Balvi rajono (Latvija) Kubule jaunimo tautinių šokių grupė ir
Braslavo (Baltarusija) miniatiūrų teatras „POKERIS“.
18.00 val. Valstybinio pučiamųjų orkestro „TRIMITAS“ koncertas, vadovas Romas Barvainis.
19.30 val. Svečių iš Maltos ir Lenkijos Respublikų koncertas.
Dalyvauja meno kolektyvai iš Zdunska-Wola (Lenkija) ir Isla (Malta) miestų.
20.30 val. Lietuvos estrados dainininkės ASTOS PILYPAITĖS koncertas.
21.30 val. Gegužinėje griežia kapelos „RATILAI“ (Vilnius) ir „SADŪNAI“ (Zarasų rajonas).
22.00 val. Šventinis fejerverkas.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė