Seimo narys G.Songaila Prezidentei D.Grybauskaitei įteikė memorandumą dėl Lietuvos santykių su Lenkija (96)

Gintaras Songaila | Alkas.lt nuotr.

Gintaras Songaila | Alkas.lt nuotr.

Rugpjūčio 8 d. Seimo narys, Tautininkų sąjungos pirmininkas Gintaras Songaila  įteikė prezidentei Daliai Grybauskaitei memorandumą dėl Lietuvos santykių su Lenkija.

Šiame memorandume Seimo narys apgailestauja, dėl atsakingų Lenkijos Respublikos politikų ir net valstybės vadovų nesiliaujančių pareiškimų apie tai, kad Lietuva esą nevykdo savo sutartinių įsipareigojimų Lenkijai dėl „lenkiškos rašybos“ įvedimo. Lenkijos prezidentas Bronislavas Komorovskis ką tik ir vėl pareiškė, kad „Lenkijos ir Lietuvos valstybių pasirašytoje 1994 metų sutartyje Lietuva yra įsipareigojusi, be kita ko, įvesti lenkišką pavardžių rašybą“.

Lietuvos Respublikos oficialūs asmenys ne sykį yra priminę Lenkijos pusei, jog aukščiau minėtoje sutartyje Lietuva yra įsipareigojusi lenkų tautybės asmenų vardus ir pavardes rašyti pagal skambesį, tačiau to, pasak G.Songailos, aiškiai nepakanka, nes ir toliau tęsiasi dezinformacijos procesai tiek Lenkijos visuomenėje, tiek tarptautinėje viešoje erdvėje. Seimo narys siūlo išvesti Lietuvos ir Lenkijos santykius iš aklavietės, žymiai aktyviau aiškinant Lenkijos pusei Lietuvos poziciją. Jo nuomone, tol, kol Lenkijos politikai tikėsis, jog Lietuva gali „nusileisti“ ir lenkų tautybės asmenims padarys antikonstitucinę išimtį, tol Lenkijos ir Lietuvos santykiuose nebus jokio aiškumo, Lenkijos politikai ir toliau demonstruos savo „tvirtumą“ spaudžiant Lietuvą, kišis į jos vidaus reikalus.

Memorandume atkreipiamas dėmesys į tai, kad Lenkija pati pažeidžia „Lietuvos respublikos ir lenkijos respublikos draugiškų santykių ir gero kaimyninio bendradarbiavimo sutartį“, remdama nelojalias Lietuvai organizacijas, formuluodama Lietuvos atžvigiu antikonstitucinius tikslus ir aktyviai veikdama Lietuvos politinį procesą, ir netgi siedama artėjančių rinkimų į Lietuvos Respublikos Seimą rezultatus su galimybe įgyvendinti šiuos nedraugiškus Lietuvai tikslus. Seimo nario nuomone, tokia praktika prieštarauja aukščiau minėtos sutarties 1 straipsniui, įpareigojančiam sutarties šalis nesikišti į kitos šalies vidaus reikalus ir gerbti jos teritorinį vientisumą, o taip pat 16 straipsnio 2 daliai, kurioje abi šalys įsipareigoja laikytis principo, jog tautinėms mažumoms priklausantys piliečiai turi būti lojalūs savo valstybei.  Kaip tik Lenkija nevykdo ir sutarties reikalavimų dėl lietuvių asmenvardžių rašybos, kadangi nerašo jų pagal skambesį. Jis mano, kad Lenkijos pusei būtina deramai išaiškinti, kad „tolesnis vienpusiškas ir niekuo nepagrįstas įtampos eskalavimas jau gresia patiems geranoriškų santykių pagrindams, stiprina neigiamą Lenkijos įvaizdį Lietuvos piliečių akyse ir turės ilgalaikes neigiamas pasekmes“.

Memorandume siūloma Lietuvai aktyviai pradėti derybas dėl naujos sutarties su Lenkija, kuri iš tikrųjų kurtų abipusį pasitikėjimą, deramai įvertintų prieš karą Lenkijos įvykdytą rytų Lietuvos okupaciją ir jos pasekmes. Seimo nario nuomone, dabartinėje sutartyje pripažįstamas skirtingas prieškarinės istorijos traktavimas aiškiai nepasiteisino. Jis taip pat siūlo aiškiai įvardinti, kad Lenkija jau tris metus nevykdo įsipareigojimų savo pusėje sušaukti Lenkijos ir Lietuvos parlamentinę asamblėją. Jei Lenkijos pusė nesuinteresuota tęsti asamblėjos darbo, Seimo narys siūlo svarstyti šios asamblėjos panaikinimo klausimą.

Gintaras Songaila yra Lenkijos ir Lietuvos parlamentinės asamblėjos narys.

Kategorijos: Lietuvoje, Lietuvos repolonizacijai – ne!, Naujienos, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė