Skaitomiausios knygos ir autoriai Lietuvos bibliotekose (0)

Knygos | efoto.lt nuotr. MickevičiausLietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūra (LATGA-A) pateikė Kultūros ministerijai autorinio atlyginimo paskirstymo už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose ataskaitą už 2011 metus.

Pagal pateiktą ataskaitą matyti, kad populiariausios grožinės literatūros rašytojos Lietuvos bibliotekų skaitytojų tarpe 2011 m. buvo Elena De Strozzi, Irena Buivydaitė-Kupčinskienė. Kiti populiarūs grožinės literatūros kūrinių autoriai: Vytautas Ažušilis, Vytautas Račickas, Jurga Ivanauskaitė, Justinas Marcinkevičius, Daiva Vaitkevičiūtė, Vytautas V. Landsbergis, Romualdas Granauskas, Sigitas Parulskis.

Romualdo Granausko „Gyvenimas po klevu“ – daugiausia kartų 2011 m. skaitytojams išduota lietuvių autoriaus grožinės literatūros knyga. Taip pat paklausios skaitytojų tarpe buvo ir Irenos Buivydaitės-Kupčinskienės knygos „Padovanok man savaitgalį“, „Ironiški stebuklai“, „Geriausios draugės“, „Laimingojo namo melodramos“, Jurgos Ivanauskaitės „Miegančių drugelių tvirtovė“, Justino Marcinkevičiaus „Mažvydas“. Populiariausia užsienio autoriaus grožinės literatūros knyga Lietuvos bibliotekose 2011 m. buvo Jodi Picoult „Mano sesers globėja“ (vertėjas D. Kaunelis).

Ataskaitos duomenimis, populiariausia lietuvių autorių mokslinės literatūros knyga 2011 m. tapo Vytauto Pranulio, Arvydo Pajuodžio, Reginos Virvilaitės ir Sigito Urbonavičiaus „Marketingas“. Didelis susidomėjimas ir Folomenos Taunytės- Paškonienės, Evaldo Nekrašo, Arvydo Pajuodžio, Alfonso Laurinavičiaus, R. Jusienės, Algimanto Sakalo, Giedrės Butkienės mokslinės literatūros darbais.

Autorinis atlyginimas už kūrinių panaudą taip pat išmokėtas užsienio grožinės literatūros knygų vertėjams. Daugiausia kartų skaitytojams buvo išduoti Teodoro Četrausko versti užsienio grožinės literatūros kūriniai. Kiti populiarūs vertėjai – Danguolė Žalytė, Jurgis Gimberis, Zita Marys, Laima Bareišienė, Jonas Čeponis, Indrė Žakevičienė, Vytautas Petrukaitis, Viktorija Labuckienė, Virgilijus Čepliejus. Iš pateiktų duomenų matyti, kad verstinė literatūra lieka daug populiaresnė skaitytojų tarpe nei originalioji.

Grožinės literatūros kūrinių iliustratoriams ir knygų dailininkams taip pat paskirstytas autorinis atlyginimas už kūrinių panaudą. Didžiausio susidomėjimo sulaukė Juditos Židžiūnienės, Agniaus Tarabildos, Jokūbo Jacovskio, Gedo Čiuželio, Andriaus Morkeliūno, Alfredos Steponavičienės, Sigutės Ach, Vladimiro Beresniovo, Kęstučio Kasparavičiaus, Romo Oranto kūryba.

Iš valstybės biudžeto atlyginimui už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose paskirstyti ir išmokėti už 2011 metus buvo skirta 721 000 litų suma. Tai ženkliai didesnė suma nei buvo skirta praėjusiais 2010 metais, todėl išaugo ir autorinio atlyginimo, skirto kiekvienam autoriui dydis.

2011 m. duomenys apie knygų panaudą buvo renkami iš 64 Lietuvos bibliotekų, kuriose yra pilnai įdiegta LIBIS (Lietuvos integrali bibliotekų informacinė sistema).

Surinkti duomenys atskleidžia, kad 2011 m. autorinio atlyginimo už knygų ir kitų leidinių panaudą skirstyme dalyvavo 1042 autoriai, kurie pateikė paraiškas LATGA-A‘i (iš jų 586 knygų tekstų autoriai, 344 vertėjai, 112 iliustratorių ir knygų dailininkų). Autorinis atlyginimas buvo paskirstytas 1042 autoriams už 11866 kūrinius.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė