Nepaisydami pavojų lietuviai toliau leidžiasi į „Pasaulio dugną“ (0)

gilyn.lt nuotr.

gilyn.lt nuotr.

Liepos 30 d. prasidėjusios vienos iš didžiausių urvotyros klubų Baltijos šalyse „Aenigma“ ketvirtąjį kartą surengtos kelionės į „Pasaulio dugnu“ bei „Everestu po žeme“ tituluojamą giliausią pasaulio Kruberio- Voronjos urvą ekspedicijos dalyviai  rugpjūčio 3 d. patyrė netikėtus išbandymus.

Subjurus orui ir dėl lietaus susidarius sudėtingoms sąlygoms kuriam laikui su didesniame nei 1200 metrų gylyje nusileidusiais 9 lietuviais buvo prarastas ryšys.

Dar prieš prasidedant ekspedicijai lietuvių komandos vadovas Aidas Gudaitis sakė, kad didžiausias pavojus dirbant Kruberio – Voronjos urve yra lietūs, nes tuomet kai kurios urvo dalys yra staiga užtvindomos: dirbti tampa nebeįmanoma, o netinkamu metu atsidūrus netinkamoje vietoje pasekmės gali būti tragiškos.

„Kiekvieną dieną visos urve esančių speleologų stovyklos susisiekia su paviršiaus stovykla pasiteirauti, kokios šiuo metu oro sąlygos ir ar galima leistis į tam tikras urvo dalis. Prasidėjus lietui, kai kuriose urvo vietose vandens lygis per 15min gali pakilti kelis metrus, todėl ten atsidūrus išsigelbėti praktiškai neįmanoma“, – pasakojo A. Gudaitis.

Ačiū Dievui, kad liūtys po pietų liovėsi. Tad vos tik pasitaisius orams, kalnų stovykloje likę komandos nariai ėmė darbuotis, kad būtų atkurtas nutrūkęs ryšio kabelis. Vakare gedimas jau buvo pašalintas ir jiems pavyko susisiekti su visomis giliai urve esančiomis ekspedicijos bazėmis ir sužinoti, kad niekas nenukentėjo.

Pasak ekspedicijos dalyvio Daumanto Liekio, dėl sąnarių uždegimo likusio kalnų stovykloje, visi urve esantys Lietuvos ir užsienio speleologai nelaimių išvengė ir į potvynius urve nepateko. Nors, D. Liekio teigimu, naktį lijo itin stipriai, iš visų komandų šiuo metu jau gautas patvirtinimas, kad jos yra saugiai įsikūrusios ir gali tęsti darbus. Kai kurie lietuviai jau yra pasiekę 1600m gylį ir rytoj ketina toliau leistis urvu žemyn. Kitą savaitę urvotyrininkai turėtų pasiekti 2km gylį.

Kaip prieš ekspediciją teigė lietuvių komandos vadovas Aidas Gudaitis, Kruberio – Voronjos urve dirbantiems speleologams didžiausią pavojų kelia lietus, nes tuomet kai kurios urvo dalys yra staiga užtvindomos: dirbti tampa nebeįmanoma, o netinkamu metu atsidūrus netinkamoje vietoje pasekmės gali būti tragiškos.

„Kiekvieną dieną visos urve esančių speleologų stovyklos susisiekia su paviršiaus stovykla pasiteirauti, kokios šiuo metu oro sąlygos ir ar galima leistis į tam tikras urvo dalis. Prasidėjus lietui, kai kuriose urvo vietose vandens lygis per 15 min gali pakilti kelis metrus, todėl ten atsidūrus išsigelbėti praktiškai neįmanoma“, – pasakojo A. Gudaitis.

Lietuvių ekspedicija „Gilyn į Žemės centrą“ 2012 – tai didelio tarptautinio projekto „Bedugnės kvietimas“ dalis, kurį rengia Ukrainos speleologijos asociacija (UkrSA), Kruberio – Voronjos urvą tyrinėjanti jau daugiau nei trylika metų.

Lietuvių komanda drauge su Ukrainos bei kitų šalių speleologais  tamsoje, drėgmėje ir šaltyje praleis daugiau nei dvi savaites ir mėgins prasiskverbti į dar neištirtą urvo dalį – sifono „Du kapitonai“ gelmes. Požemio labirintuose jie taip pat atliks įvairius matavimus, biologinius tyrimus, išbandys ekologiškas urvo priežiūros priemones, atnaujins susidėvėjusią įrangą, tyrinės naujas urvo atšakas.

Galbūt šiemet speleologams pavyks pasiekti didesnį nei – 2191 m. gylį?!

Urvo Kruberio-Voronja vertikalus pjūvis

gilyn.lt nuotr.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Kelionės, Lietuvoje, Naujienos | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė