A.Baukutė. Tėveliai, būkite budrūs! (7)

efoto.lt, dedės Rimanto nuotr.

efoto.lt, dedės Rimanto nuotr.

„Tėveliai, būkite budrūs!“ tokie įspėjamieji žodžiai nuskambėjo diskusijoje „Ar mūsų vaikai taps lyčių lygybės „bandomaisiais triušiais?“. Jos metu supratau, kad tėvai susirūpinę ne be pagrindo – atsakymai į jaudinančius klausimus sukėlė dar daugiau sumaišties.

Diskusijoje paaiškėjo, kad neviešinamo lyčių lygybės ugdymo projekto Lietuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigoms poreikis nepagrįstas jokiais tyrimais, tik dviejose šalyse nuo 2007 metų vykdomas projektas nedavė ir negalėjo dar duoti jokių teigiamų rezultatų, apie projektą ir jo vykdymą negali gauti informacijos net ir ministerijos. Ką iš tiesų šiuo projektu norima pakeisti vaikų sąmonėje, ir dėl kokių priežasčių jis vykdomas pas mus? Man, kaip mamai, šis projektas ypač kelia nerimą, nors tik vos keletas politikų išreiškė juo susidomėjimą.

Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje, finansuojančio šį projektą, patarėja Vida Gintautaitė teigia, kad projektu siekiama ugdyti socialinius gebėjimus, o konkrečiau – pakeisti nusistovėjusį tradicinį mąstymą. Knygelės, sudarančios inovatyvios metodikos pagrindą, skirtos ikimokyklinio ugdymo specialistams, o pačios metodikos tikslas yra susipažinti su Danijos patirtimi. Tačiau kyla klausimas, kuo žalinga mūsų patirtis, auklėjimas, ir kuo toks ypatingas šios Skandinavijos valstybės? Kuo Baltijos šalys ir Rusija, kuriose šis projektas vykdomas, „nusipelnė“ šių pažangių mokymų lyčių lygybės suvokimo klausimais? Būtų įdomu žinoti, kodėl projektas nesiūlomas kitoms Europos Sąjungos šalims, ar tik mes vieninteliai esame tokie „atsilikę“, kad mus reikia mokyti? Lietuvių tauta turi nuo senų senovės puoselėjamas tradicijas, o mergaitėms niekada nebuvo draudžiama spardyti kamuolį, berniukams – paimti lėlę, ir niekas nedraudžia jiems žaisti kartu. Tradicinės Užgavėnių šventės metu darželiuose berniukai, jeigu tik nori, gali būti lapėmis, mergaitės – žvirbliais, jie nėra uždaryti skirtinguose gardeliuose.

Projekto ekspertų darbo grupėje dalyvavę diskusijos dalyviai nuogąstauja, kad projekto „dėka“ berniukai ir mergaitės praras savo lytinę tapatybę ir savo kaip mergaičių ir berniukų individualumą. Tačiau Moterų informacijos centro (MIC), įgyvendinančio projektą, direktorė Jūratė Šeduikienė projekto reikalingumą grindžia „mūsų“ nuostatomis: „Parkrenta 2–3 metų berniukas, ką mes sakome? Būk vyras, neverk“. Visgi klaidinga šitaip teigti ir pateikinėti šį posakį kaip visuotinai vartojamą, kadangi net ir mūsų šeimoje sūnums yra sakoma kitaip: „Išsiverk“, tad negalima manipuliuoti ir vadovautis savo pačių nuostatomis kaip įtvirtintomis viešai.

Diskusijoje nebuvo išgirsta ir argumentuoto atsakymo, kodėl projekto įgyvendinimui buvo pasirinktas nieko bendro su vaikais neturintis MIC. V. Gintautaitė šiuo klausimu teigė, kad jos atstovaujamas biuras nuolat bendradarbiauja su MIC, tačiau ar šį kartą jis pasirinktas tikslingai, vadovaujantis kažkieno interesais? Iš atsakymo galima daryti išvadą, kad jokio viešo konkurso finansavimui gauti ir projektui įgyvendinti skelbiama nebuvo. Be to, finansavimas ne toks ir mažas – 35 tūkst. litų ir dalis iš jų jau panaudota knygelių vertėjams ir autorinių teisių licencijai gauti. Tiesa, pasak J. Šeduikienės, ekspertams nepritarus šiam projektui, pinigai bus grąžinami, tačiau šia teorine galimybe, atrodo, nebus pasinaudota, kadangi lygių galimybių metodika jau yra savanoriškai (?) įgyvendinama viename privačiame darželyje. Vis dėlto, turint omenyje tai, kad panašūs projektai tikriausiai yra pagrindinis nevyriausybinės moterų organizacijos pajamų šaltinis, lieka atviras klausimas, jeigu šiam projektui bus nepritarta, ar neatsiras kitas projektas, nuo kurio vėl reikės „gintis“ visuomenei?

Darbo grupėje dalyvavusi Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos atstovė taip pat pastebėjo, kad vykusiame susitikime buvo informuota, kad, jeigu projekto knygelių turinys būtų labai pakeistas, finansavimo nebebūtų skiriama, tačiau net ir pati J. Šeduikienė pastebėjo, kad knygelių turinys nėra priimtinas Lietuvai, o projektas, pagal iš anksto aptartas sąlygas, privalo vykti nepažeidžiant šalies įstatymų ir tik pritarus ekspertams.

Paradoksalu, kad ir ekspertų darbo grupės, diskutavusios apie lyčių lygybės projektą, susitikime dalyvavo vien moterys. Be to, ar nekeista, kad į darbo grupę kviečiami lygių galimybių specialistai, tačiau net nebuvo numatyta kviesti tėvų organizacijų atstovų, nors kaip tik tėvai yra atsakingi už savo vaikus ir jų auklėjimą ir tik jie turėtų spręsti, kaip turėtų būti ugdomi jų vaikai?

Projektui šiuo metu dar nėra pritarta, nors jau vyksta jo pirmasis etapas, t. y. verčiama knygelė iš danų kalbos, tačiau apie proceso eigą negauna informacijos nei ekspertų darbo grupės dalyviai, nei Socialinės apsaugos ir darbo bei Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM). Nors ŠMM ir teigia, kad be jų žinios projektas nebus patvirtintas, vis dėlto projektas jau vyksta, kadangi privatūs darželiai gali įgyvendinti bet kokius projektus savo nuožiūra be ŠMM pritarimo. Visgi ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovai griežtai pasisako prieš tokius lyčių lygybės projektus.

Po diskusijos padariau išvadą, kad, įgyvendinus projektą, niekas neprisiimtų atsakomybės, jeigu suaugę berniukai, mergaitės nusižudytų ar nuspręstų pakeisti lytį, patys nesuprasdami, kokios lyties nori, ką psichiatras Gintautas Vaitoška įvardija kaip sveikatos sutrikimą.

Dėkoju tėveliams, kurie rūpinasi savo ir kitų atžalų ateitimi ir aktyviai dalyvavo diskusijoje, nebijodami išsakyti ir ginti savo poziciją. Tik Jūs turite būti budrūs, kad galėtumėte ramiai dirbti, saugiai palikdami vaikus darželyje.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .

7 komentarai

 1. Pagarba UOKAI. Jis tikrasis, o ne "proginis" kovotojas:

  Tai jau dabar:

  mergaites guosime „būk vyras, neverk“?

  • Mintis:

   ar šis klausimas diskutuotinas iš esmės?Gimė berniukas ir gimė mergaitė.Berniukas turi gyvenime savo paskirtį mergaitė savo.Taip Dievo(Dievų)duota..
   Lietuvos valdžia turi pasirūpinti,kad Lietuvos vaikai gyventų saugioje vaikystėje tiek nuo dvasinio tiek nuo moralinio tiek nuo fizinio žalojimo.Tai labai aiški ir paprasta, bet labai svarbi užduotis.

 2. Vaidilosvainis:

  Oi kaip nagai niežti užvažiuoti spragilu per kiekvieno ar kiekvienos lyčių lygintojos lunatikuojančią kaktą. Ir kiekvieno jų viršininko kaktą. Bet aš verčiau pats labiau pamokysiu savo vaikus paaiškindamas jiems, kad “lyčių lyginimas” yra ne savaiminė “edukacijos progreso” išdava, turint omenyje jos asiliškai atkaklų metodiškumą, pasireiškiantį ne tik Danijoje, Lietuvoj, Rusijoje, bet ir Vokietijoje, ir, esu tikras, kitose Europos“išvystytose demokratijose”, o akivaizdžiausia išraiška piktos valios, bandančios iš žmogaus padaryti biorobotuką. Juk jei berniuką įtikinti, kad būti mergaitiškam yra liuks, o mergatę- būsimą mamą, kad būti vyriška, žaisti karą ir pan. irgi yra labai faina, jiems ateityje bus galima įteigti absoliučiai belekokią nesąmonę,- gautūsi tiesiog idealių “dirbk-pirk-mirk” robotukų karta…

  Kas dar baisiau, kad tokių, nebemąstančių, širdimi nebejaučiančių realybės biorobotukų jau ir šiandien- pilnos ministerijos, “šiaurės tarybos” ir “informacijos centrai”. Oi kaip vėl nagai panižo…

 3. Iš miškų:

  Tikslas programos- “pakeisti nusistovėjusį tradicinį mąstymą”
  Džiugiai ir didžiuodamiesi keiskime šių programų pagalba nusistovėjusį tradicinį mąstymą jau vaikų darželyje. Tada didžiuodamiesi turėsime tolerantiškus vaikus – savo pasididžiavimą. O užaugę vaikai taip pat didžiuodamiesi skelbs savo pasididžiavimą tolerancija “Pride” pasididžiavimo paraduose.

 4. Iš miškų:

  Šiaip ir patys projekto organizatoriai ir “sutvėrėjai” galėtų patys asmeniškai pasikeisti nusistovėjusį tradicinį mąstymą.
  Pvz. pereidami gatvę tegul pirma pažiūri į dešinę ir drąsiai žengia tolyn- juk laikas keisti tą pasenusį nusistovėjusį mąstymą…

 5. Rytas:

  Skirkime tremtinius nuo tremtinių nomenklatūros:

  1. (2009 metų spauda) Seimo frakcija Tvarka ir teisingumas suabejojo, ar krikščioniškas vertybes deklaruojanti Seimo narė Vincė Vaidevutė Margevičienė, būdama ir Labdaros ir paramos fondo Socialinių inovacijų fondo (SIF), įsivėlusio į “GENDER LOOPS” skandalą, prezidente, nesupainiojo viešų ir privačių interesų. Frakcija prašo, kad Etikos ir procedūrų komisija apvarstytų V. V. Margevičienės veiklą dėl atsakomybės už valstybę sukrėtusio netradicinę seksualinę orientaciją darželiuose propagavusio projekto “Gender Loops” vykdymą.
  “Mums kyla pagrįsta abejonė, kad Seimo narė V. V. Margevičienė, būdama ir Labdaros ir paramos fondo Socialinių inovacijų fondo prezidente, supainiojo savo viešus ir privačius interesus, sudarė sąlygas abejoti savo, kaip Seimo narės veiklos skaidrumu”, – rašoma Etikos ir procedūrų komisijai pateiktame rašte.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė