Privatizuotojai nusitaikė į Kretingos dvarą (0)

Kretingos dvaro  rūmai su sovietiniu priestatu | KPD nuotr.

Kretingos dvaro rūmai su sovietiniu priestatu | KPD nuotr.

Neseniai duris lankytojams atvėrė renovuotas Kretingos muziejus, įsikūręs buvusios Tiškevičių dvaro sodybos rūmuose. Tačiau muziejaus kolektyvo, paveldosaugininkų bei kultūros paveldu besidominčių žmonių džiaugsmą dėl šio įvykio aptemdė netikėta žinia iš Valstybės turto fondo. Jo nuomone, reikėtų perduoti fondo žinion ir privatizuoti sovietmečiu šalia rūmų atsiradusį ir dvaro sodybos ansamblį subjaurojusį stambių tūrių silikatinį priestatą, kuriame veikia Klaipėdos kolegijos mokomasis korpusas.

Kretingos muziejus ne kartą kreipėsi į įvairias institucijas su prašymu nugriauti šį svetimkūnį, nes jis užstoja landšaftinio stiliaus parko dalį, visiškai nesiderina su dvaro rūmų aplinka. Kreiptasi ir į Ministrą Pirmininką Andrių Kubilių, kuris pavedė Kultūros, Švietimo ir mokslo ministerijoms bei Kultūros paveldo departamentui išnagrinėti problemą ir priimti sprendimą. Buvo nutarta minimą statinį perduoti Kretingos rajono savivaldybės nuosavybėn Kretingos muziejaus reikmėms, o vėliau nugriauti. Priestato klausimą apsvarsčiusi Kretingos rajono savivaldybės Taryba sutiko jį perimti.

Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė teigia, jog visos suinteresuotos institucijos privalo užtikrinti, kad Kretingos dvaro sodyboje neliktų sovietmečiu statytų statinių, darkančių jos aplinką: „Juk dar 1992 m. balandžio 7 d. Vyriausybės nutarimu nustatyta, kad visuose nuosavybės teisių atstatymo, privatizavimo ir žemės reformos etapuose buvusios dvarų sodybos traktuojamos kaip istoriškai susiformavę kompleksai, kurių vientisumas sudaro jų kultūrinę vertę. Šiuo nutarimu Kretingos dvaro sodyba įtraukta į neprivatizuojamų buvusių dvarų sodybų – istorijos ir kultūros paminklų sąrašą“.

Todėl, pasak, direktorės, Kultūros paveldo departamentas nesutinka ir nesutiks, kad rūmų priestatas būtų privatizuojamas, nes privatizavimas ne tik prieštarauja minėtam Vyriausybės nutarimui bei Kretingos dvaro apsaugos reglamentui, tačiau ir kompromituoja idėją išsaugoti vieną vertingiausių Lietuvos dvarų kaip vientisą kompleksą, o taip pat ir ES lėšų investavimą į šio objekto pritaikymą turizmo reikmėms.

Savo nuomonę dėl Valstybės turto fondo ketinimo privatizuoti dvaro sodybos svetimkūnį išreiškė ir Valstybinė kultūros paveldo komisija. Pasak jos pirmininkės Gražinos Drėmaitės, komisija vienareikšmiškai pasisako už Kretingos rajono savivaldybės bei Kretingos muziejaus pastangas perduoti sovietinį priestatą savivaldybei, vėliau jį nugriaunant: „Šiuo atveju turi būti siekiama realizuoti valstybinius interesus, o ne tenkinti siaurus žinybinius norus“.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė