Paminėtos 21-osios Medininkų žudynių metinės (1)

Medininkų žudynių minėjimas | lrs.lt nuotr.

Medininkų žudynių minėjimas | lrs.lt nuotr.

Šiandien, liepos 31 d., Medininkų memoriale ir Vilniaus Antakalnio kapinėse paminėtos 21-osios Medininkų žudynių metinės. 1991 m. liepos 31-ąją Medininkų pasienio kontrolės poste prie sienos su Baltarusija buvo šaltakraujiškai nužudyti septyni savo pareigas ėję Lietuvos pareigūnai ir vienas sunkiai sužeistas, kurį medikams pavyko išgelbėti.

Prie Medininkų memorialo gėlių padėjo ir kalbą pasakė Seimo Pirmininko pavaduotojas Erikas Tamašauskas:

„Gerbiami Medininkų tragedijos aukų artimieji, minėjimo dalyviai. Šiandien mes esame ypatingoje vietoje, kuri mena senuosius Lietuvos istorijos laikus ir visai netolimą praeitį.

1991 metų liepos 31-osios naktį čia buvo nužudyti septyni mūsų valstybės pareigūnai: Mindaugas Balavakas, Algimantas Juozakas, Juozas Janonis, Algirdas Kazlauskas, Antanas Musteikis, Stanislovas Orlavičius ir Ričardas Rubavičius.

Visi jie buvo beginkliai, tačiau turėjo nepalaužiamą dvasią ir tikėjo mūsų valstybės ateitimi. Kas gali būti kilnesnio ir didingesnio už absoliutų nesavanaudiškumą? Todėl Medininkų istorija turi sakralinę prasmę ir jos didvyriams mes šiandien lenkiame galvas.

Tai buvo žiaurus karo nusikaltimas, svetimos valstybės noras įbauginti mūsų tautą. Tačiau šio nusikaltimo sumanytojai ir autoriai nepasiekė planuoto tikslo: omonininkų išpuolis tik dar labiau sutelkė mus visus.

Tik per stebuklą turime vienintelį gyvą šios dramos liudininką Tomą Šerną.

Nuostabiausia tai, kad iš mirties glėbio ištrūkęs Tomas žengia dvasininko keliu ir kalba mums apie esminius egzistencijos klausimus: laisvę ir atsakomybę, tikėjimą ir teisingumą.

Tada buvo svarbu apginti valstybės kūną, dabar reikia grumtis dėl jos dvasios. Abu uždaviniai yra sunkūs ir nepaprastai svarbūs.

Medininkai vis dar yra kraujuojanti mūsų valstybės žaizda, kurią išgydyti galėtų tik teisingumas. Deja, Rusija keičiasi lėtai, o cinizmo persmelktame dabarties pasaulyje teisingumas ne visada pageidaujamas.

Tačiau pasaulis neišvengiamai keisis ir tiesa triumfuos, jei keisimės mes patys. Jei slopinsime pavydą, pyktį, gobšumą, jei geriau tvarkysimės savo valstybėje ir stengsimės būti tokie sąžiningi ir atsidavę tėvynei, kokie buvo Medininkų muitinės posto pareigūnai. Tad būkime verti jų atminimo!“

Seimo II rūmų parodų galerijoje liepos 30 d. – rugpjūčio 6 d. eksponuojama paroda Medininkų tragedijai atminti. Parodą lankytojai kviečiami apžiūrėti 8–17 val. darbo dienomis, įėjimas laisvas.

Išsamiau apie Medininkų žudynes ČIA.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. savas:

    Man labai keista,kodėl niekas neprisimena likusių 3 pamainų kurių nesušaudė,jie liko gyvi,nors matė tikrai nemažai,……………….ar pas mus tik didvyriai tie kurių jau nėra?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė