Anykščiuose – Jono Tvardausko drožinių paroda (1)

Anykščių RPD archyvo nuotr.

Anykščių RPD archyvo nuotr.

Anykščių regioninio parko lankytojų centro ekspozicijoje surengtą tautodailininko Jono Tvardausko drožinių parodą. Daugiau kaip trisdešimt metų Anykščiuose kūrė medžio drožėjas Jonas Tvardauskas. Visi menininko darbai alsuoja pagarba liaudies tradicijoms, tautinei savimonei, istorinei praeičiai, kultūros paveldui.

Talentingas Anykščių krašto tautodailininkas, profesionaliai dirbantis medžio drožėjas J. Tvardauskas buvo gerai žinomas ir respublikoje. Nuo 1972 m. jis dalyvavo respublikinėse liaudies meno parodose, o nuo 1978 m. – respublikinėse ir tarptautinėse medžio drožėjų stovyklose.

„Autoriaus darbų yra ir užsienyje: 6 jo kūriniai eksponuojami Lemonto liaudies meno muziejuje Čikagoje, 10 dekoratyvinių drožinių papuošė „Bočių menę“ JAV lietuvių namuose Lemonte, stacijos ­– Valgos (Estija) miestelio katalikų bažnyčią, Lietuvos ambasados kiemą Prahoje – stogastulpis Karaliui Mindaugui. Skulptūra ir dekoratyvinis pano puošia Čekijos miesto Nepomuko mokyklą.

2006 m. J. Tvardauskas tapo tryliktojo respublikinio medžio drožėjų konkurso Lionginui Šepkai atminti nugalėtoju – kai kuriuose darbuose gausu asociacijų su L. Šepkos kūryba: tai smulkios, subtilios ažūrinės daugelio skulptūrėlių kompozicijos (Rūpintojėlių rojus Lietuvos žemėje (minint Lietuvos 1000-metį), Dievdirbio sodas). 2007 metais Jono Tvardausko kūrybinė veikla įvertinta T. Mikeliūnaitės vardo kultūros premija. Suteiktas meno kūrėjo statusas.

Drožėjo kūrybos kelias labai nuoseklus, be staigių vingių ir posūkių. Dauguma J. Tvardausko darbų – tai anykštėnų rašytojų kūrinių, padavimų personažai, Anykščių krašto grožį, istorinę praeitį reprezentuojantys siužetai. Anykštietiškos tematikos drožiniai, meniškos memorialinės lentos, skulptūrinės kompozicijos rašytojų Stepono Kairio, Stepo Zobarsko gimtinėse, karalius Mindaugas prie Vorutos piliakalnio, Tremtinių kryžius prie Anykščių kapinių, koplytstulpiai Debeikiuose, Svėdasuose ir kitur ir dabar primena, kas brangu ir sava anykštėnams. Pastaraisiais metais J. Tvardauskas preciziškai ir su širdies šiluma kūrė horeljefinius šventųjų atvaizdus.

Monumentalių J. Tvardausko darbų – dažniausiai lauko statinių sodybose, kapinėse, bažnyčių šventoriuose – esama ir jo gimtajame Zarasų krašte, Juodkrantėje, Maironio tėviškėje Pasandravyje, Utenoje, Kupiškyje, Rokiškyje bei kitose Lietuvos vietovėse. Visi tie menininko darbai išdrožti su meile, su pagarba liaudies tradicijoms, tautinei savimonei, istorinei praeičiai, kultūros paveldui – sakė Anykščių regioninio parko direkcijos vyriausioji specialistė Simona Stasiūnienė.

Anykščių regioninio parko Lankytojų centro ekspozicija supažindina su šios saugomos teritorijos išskirtinėmis vertybėmis. Pagrindinė ekspozicijos tema pateikta kaip apdainuotas gamtos ir kultūros paveldas, atsiskleidžiantis gausiuose literatūros kūriniuose. Apsilankę ekspozicijoje sužinosite, kuo garsus Anykščių kraštas. Tai ne tik antras pagal dydį Lietuvos riedulys Puntuko akmuo, Šventosios upė, Rubikių ežeras su 16 salų, Vetygalos, Variaus atodangos, bet ir daugelis kitų gamtos ir kultūros vertybių. Ir apie viską po vienu stogu!

Lietuvių ir anglų kalbomis moderniai ir nestandartiškai pateikta informacija supažindins ne tik su gamtos bei kultūros vertybėmis, bet ir su miesto istorija ir raida. Ekspozicijoje audiovizualinė medžiaga, interaktyvūs žemėlapiai, video terminalai. Nugrimzti į praeitį ir pasinerti į magišką legendų apsuptį padės įgarsintos legendos, padavimai.

Kategorijos: Kultūra, Menas, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė