Visuomeninė komisija Garliavos įvykiams tirti sulaukė Prezidentės atsakymo (audio) (22)

Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Liepos 9 d. Visuomeninė komisija smurto veiksmams Garliavoje ištirti gavo atsakymą iš Prezidentūros į birželio 28 d. prezidentei Daliai Grybauskaitei  įteiktą raštą  kartu su galutinėmis komisijos darbo išvadomis.

Atsakyme, pasirašytame Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos asmenų aptarnavimo skyriaus vedėjos Genės Lukaševičienės, rašoma:

„Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijoje buvo gautas J. E. Lietuvos Respublikos Prezidentei adresuotas Jūsų kreipimasis, kuriame prašote suburti kvalifikuotų ir autoritetingų specialistų grupę Kėdainių rajono apylinkės teismo sprendimo dėl vaiko perdavimo įvykdymo ištyrimui ir šiame procese dalyvavusių valstybės institucijų bei pareigūnų veiksmų įvertinimui. Taip pat prašote suorganizuoti susitikimą Jūsų atlikto tyrimo dėl minėto Kėdainių rajono apylinkės teismo sprendimo vykdymo rezultatų aptarimui.

Dėkojame Jums už pilietinį aktyvumą ir rūpestį dėl aktualių visuomenei klausimų. Atsakydami į Jūsų prašymą dėl susitikimo ir darbo grupės sukūrimo, norime atkreipti dėmesį, kad Respublikos Prezidentė pagal Konstituciją negali jokia forma kištis į teismų ir teisėsaugos institucijų veiklą, jų kompetencijai priskirtų sprendimų priėmimą, teismo procesą, taigi ir teismo sprendimų vykdymą, vertinti sprendimo vykdymo procese dalyvaujančių institucijų ir pareigūnų veiksmus, nurodinėti, kokius sprendimus turi priimti šių institucijų bei pareigūnų veiksmus tiriantys subjektai.

Atsižvelgiant į tai, kad Jūsų atliktas tyrimas ir jo rezultatai gali būti reikšmingi faktinių aplinkybių vertinimui, siekiant objektyvaus ir išsamaus tyrimo, Jūsų pateiktą medžiagą persiunčiame Lietuvos Respublikos generalinei prokuratūrai“.

„Mes savo laiške akcentavome ne prezidentūros kišimąsi į teisėsaugos funkcijas, bet sisteminių reformų poreikį,“ – Prezidentūros atsakymą komentavo Visuomeninės komisijos smurtui Garliavoje ištirti pirmininkas prof. Saulius Arlauskas.

Klausykite visą Visuomeninės komisijos smurtui Garliavoje ištirti pirmininko prof. Sauliaus Arlausko komentarą (su prof. S.Arlausku kalbasi Alkas.lt redaktorius Jonas Vaiškūnas):


Visuomeninei komisijai talkinusios parlamentinės grupės „Už teisingumą Lietuvoje“ pirmininkas Gintaras Songaila apie Prezidentūros atsakymą Alkas.lt redakcijai sakė:

„Prezidentūros atsakymas yra gana formalus. Reakcija į šitą dokumentą rodo, kokia padėtis iš tikrųjų yra teisinėje mūsų šalies sistemoje. Tačiau Prezidentė, matyt, teisingai pasielgė persiųsdama medžiagą Generalinei prokuratūrai, nes prokuratūra galėtų turėti argumentų pradėti ikiteisminius tyrimus visai priešinga kryptimi, negu šiuo metu yra vykdoma“.

Paklaustas ar Visuomeninė komisija smurtui Garliavoje tirti numato tęsti savo darbą, G.Songaila sakė: „Jeigu komisija pratęs darbą, parlamentinė grupė „Už teisingumą Lietuvoje“ talkins jai. Mūsų parlamentinė grupė savo ruožtu prašė ir siūlė tęsti šios visuomeninės komisijos darbą. O mes parlamentinės grupės nariai ketiname rašyti paklausimus prokuratūrai ir aktyviai stebėti tolimesnį procesą. Vis tiek išlieka viltis, kad visa šita istorija bus ištirta iki galo, ir ne tik bus padarytos reikiamos išvados, bet ir teisiname lygmenyje bus atsižvelgta į faktus, kuriuos išsiaiškino visuomeninė komisija“.

Visuomeninė komisija smurtui Garliavoje ištirti su savo atlikto tyrimo galutinėmis išvadomis Lietuvos prezidentę Dalią Grybauskaitę supažindino birželio 28 d.

Prezidentei įteiktame Komisijos rašte buvo rašoma: „Manome, kad su mūsų tyrimo rezultatais yra būtina supažindinti Jus, kaip Konstitucijos garantą, nes šiame vaiko gyvenamosios vietos pakeitimo ir perdavimo motinai procese veikiant valstybės vardu buvo organizuotai pažeista konstitucinė tvarka. Mūsų nuomone, visa tai apnuogino sistemines mūsų demokratinės valstybės institutų veikimo problemas. Komisijos narius ypač jaudina tai, kad užsitęsiantis laike ir žmogaus teises pažeidžiantis rezonansinių bylų tyrimas demoralizuoja visuomenę, o taip pat formuoja iškreiptą teisinę sąmonę. Komisija nuogąstauja, kad toliau nesiimant reikiamų priemonių, moralinė atmosfera visuomenėje gali tik blogėti, politinė įtampa augti. Tai itin kenks teisinei sistemai, o panašūs konstitucinės tvarkos pažeidimai turės tendenciją kartotis“.

Komisija taip pat prašė Prezidentės savo dekretu suburti kvalifikuotų ir autoritetingų specialistų grupę, kuri ne tik teisiniu, bet ir politiniu aspektu visapusiškai ištirtų vaiko perdavimo motinai procesą, įvertintų dalyvavusių valstybės institucijų įstatymu nustatytas veikimo galimybių ribas, ir jų faktiškai atliktą vaidmenį bei pateiktų siūlymus dėl mūsų valstybės teisinės ir institucinės sistemos tobulinimo.

Visuomeninėje komisijoje dirbo teisininkai ir žmogaus teisių gynėjai: Kovo 11-osios akto signataras, buvęs Atkuriamojo Seimo pirmininko pavaduotojas, baudžiamųjų bylų advokatas Kazimieras Motieka, buvusi Atkuriamojo Seimo narė, advokatė Zita Šličytė, buvęs Generalinės prokuratūros ypač svarbių bylų tardytojas, buvęs Seimo kontrolierius Kęstutis Milkeraitis, Kovo 11-osios akto signataras, advokatas Liudvikas Narcizas Rasimas, MRU teisės filosofijos profesorius Saulius Arlauskas, Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas Vytautas Budnikas, Lietuvos žomogaus teisių gynimo asociacijos pirmininkas Romualdas Povilaitis. Komisijos darbui talkino parlamentinė grupė „Už teisingumą Lietuvoje“. Komisijos sekretoriatui vadovavo politikos apžvalgininkas Dalius Stancikas.

Kategorijos: Lietuvoje, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė