Dubingių piliavietėje iškilmingai paminėta Valstybės diena (nuotraukos, video) (0)

Valstybės dienos minėjimas Dubingiuose. A.Rasakevičiaus nuotr. (Alkas.lt)

Valstybės dienos minėjimas Dubingiuose. A.Rasakevičiaus nuotr. (Alkas.lt)

Š. m. liepos 6 dieną, penktadienį, jau nuo vidudienio, minint Valstybės (Karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną, į Dubingių piliavietę rinkosi minios žmonių iš visos Lietuvos.

Čia buvo surengta iškilminga Mikalojaus Radvilos Rudojo 500-ųjų gimimo metinių minėjimo šventė. Taip pat pirmą kartą visuomenei pristatyta Radvilų rūmų archeologinė ekspozicija.

Šventės metu veikė viduramžių ir Renesanso laikotarpio amatų mugė, dalyvavo senosios muzikos ir šokio teatras „Puelli Vilnensis“, garsiosios roko grupės „Skylė“ ir „Thundertale“, garbingą praeitį šlovino Krašto apsaugos ministerijos pučiamųjų ir Trimito orkestrai, vyko teatralizuotas Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos karių su atkurta XIV a. LDK karių apranga ir ginkluote pasirodymas.

Atidarant Radvilų rūmų archeologinę ekspoziciją dalyvius ir svečius sveikino Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius bei Molėtų rajono meras Stasys Žvinys. Premjeras taip pat įteikė padėkas labiausiai prie projekto „Viešosios kultūrinio turizmo infrastruktūros pritaikymas kultūrinio turizmo plėtrai. Radvilų rūmų liekanų pritaikymas eksponavimui“ įgyvendinimo prisidėjusiems asmenims. Valstybės garbei buvo iššautos iškilmingos patrankų salvės.

Vėliau susirinkusieji pagerbė kunigaikščių Radvilų giminės kapą. Pagerbiant Lietuvą ir jos didingą istoriją buvo iššautos trys serijos šautuvų salvių.

***

Dubingiai – vienas reikšmingiausių archeologinių, istorinių ir memorialinių kompleksų Lietuvoje. Tai žemė, menanti kovas su kryžiuočiais, glaudžiai susijusi su faktiniais LDK valdovais – Radvilomis.

Dubingių pilies būta dabartiniame Molėtų rajone, Dubingių miestelyje, ant asvejos ežero kranto. Dabar tai pussiasalis – kalva, seniau buvusi sala.

Pilies svarbą kovų su Vokiečiais ir Livonijos ordinais metu mena bene didžiausia Lietuvos piliavietė. Dubingių strateginė padėtis, leido užkirsti kelią puolimams link Vilniaus ir Trakų.

Lietuvoje nedaug vietų, apie kurias galima būtų tvirtai pasakyta, kad jose lankėsi Vytautas Didysis. Dubingiai – viena iš jų. Čia jis pastatė pilį, fundavo bažnyčią. Čia kėlė puotas, į kurias kvietėsi Lenkijos karalių.

Piliavietėje išlikę XVI–XVII a. Radvilų rūmų ir evangelikų reformatų bažnyčios griuvėsiai.

Radvilos valdė daug miestų ir rezidencijų, tačiau patys pasirinko šią vietą kaip savo panteoną. Dokumentai liudija, kad Dubingiuose, evangelikų reformatų bažnyčioje, 1577–1627 m. buvo palaidoti ne mažiau nei aštuoni garsios giminės atstovai. Gali būti, kad jų yra ir daugiau.

Tarp amžiną atilsį Dubingiuose radusiųjų, be abejo, labiausiai Tėvynei nusipelnę – Mikalojus Radvila Juodasis ir Mikalojus Radvila Rudasis, kurio 500-ąsias gimimo metines šiemet ir minime.

Dubingių bažnyčia ir rūmai buvo sugriauti ir apiplėšti 1655–1656 m. karų su Rusija metu. Po jų Radvilų palaikai buvo surinkti ir garbingai perlaidoti, tačiau, prieš Šiaurės karą vėl paslėpti. Slėptuvė buvo tokia gera, kad 1734 m. Mykolas Kazimieras Radvila jos negalėjo rasti…

Nuo 2003 m. buvo pradėti Dubingių piliavietės tyrinėjimai. Radvilų palaikai buvo surasti 2004 m. ir bendromis antropologų, istorikų, menotyrininkų ir archeologų pastangomis indentifikuoti. Tai vienas didžiausių pastarojo meto Lietuvos archeologinių ir istorinių atradimų.

httpv://youtu.be/sP6wzTEnXWk

httpv://youtu.be/7cDhzcXqbik

httpv://youtu.be/ZU5qLQ7U46E

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė