Neįtikimų gydomųjų savybių augalas – palemonas (0)

Mėlynasis palemonas | efoto.lt, Reginos nuotr.

Mėlynasis palemonas | efoto.lt, Reginos nuotr.

Augalas pavadintas graikų filosofo Palemono vardu. Senovės Graikijoje palemonas buvo vartojamas kaip vaistinis augalas. Palemonu graikai gydydavo gyvūnų įkandimus ir sergančiuosius dizenterija. Europos vaistinėse XIX amžiuje palemono milteliai buvo vartojami  kaip priemonė nuo pasiutusių gyvūnų įkandimų.

Vertingi šakniastiebiai

Augalo lapai panašūs į šermukšnio lapus. Kvapūs mėlyni ar balti žiedai sudaro šluotelės pavidalo žiedynus. Žydi gegužės – liepos mėnesiais. Dauginasi sėklomis ir vegetatyviai. Auga šlapiose pievose, upių ir ežerų pakrantėse, krūmuose, pelkėse. Palemonas saugotinas, dažnesnis rytiniuose Lietuvos rajonuose. Yra apie 50 skirtingų šio augalo rūšių; veikliųjų medžiagų daugiausiai turi mėlynasis palemonas (lot. Polemonium caeruleum).

Visose palemono dalyse yra triterpeninių saponinų, ypač jų daug pirmųjų ir antrųjų metų šakniastiebiuose ir šaknyse: iki 20–30 proc., dervų, krakmolo, organinių rūgščių, riebalų, mineralinių ir kitų veikliųjų medžiagų.

Vaistams vartojamos palemono šaknys su šakniastiebiais (Radix Palemonii). Jos kasamos rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais, nuvytus antžeminei augalo daliai. Iškasti šakniastiebiai greitai nuplaunami šaltu vandeniu, kad neištirptų. Jie perpjaunami išilgai į 2–4 dalis ir džiovinami gerai vėdinamoje patalpoje arba džiovykloje, ne aukštesnėje kaip 50°C temperatūroje. Išdžiuvusios šaknys turi lūžti, bet nelinkti. Tinkamai laikoma žaliava nesugenda dvejus metus.

Sveikatinančios savybės

Palemono šaknį galima užplikyti vandeniu ir vartoti kaip arbatą. Palemono arbata vartojama kvėpavimo takų ligų gydymui – bronchitui, laringitui, karščiavimui, tuberkuliozei, pūliniams ir odos ligoms. Palemono saponinai yra puiki atsikosėjimo priemonė, nes padidina kvėpavimo takų gleivinės liaukų sekrecinę veiklą.

Medicinoje palemono šaknų nuoviras kartu su valerijonu vartojamas nuo epilepsijos, dizenterijos, nemigos, gali sumažinti drebulį, isteriją. Tai gera raminamoji priemonė gydant neurozę ir psichines bei nervų ligas. Palemonas raminamai veikia centrinę nervų sistemą, aštuonis – dešimt kartų stipriau negu valerijonas.

Palemono preparatai didina kraujo krešumą, todėl vartojamas kraujavimui stabdyti. Mažina cholesterolio kiekį kraujuje.

Palemono saponinai stimuliuoja antinksčių žievę, reguliuoja lipidų balansą, stabdo aterosklerozės vystymąsi.

Verdant palemono šakniastiebius alyvuogių aliejuje gaunami juodi dažai plaukams. Viso augalo nuoviras naudojamas plaukams skalauti.

Palemonas labai populiarus pirtyse.

Nėščiosios ir maitinančios krūtimi turėtų vengti palemono preparatų.

Palemono, ypač jaunesnio, kvapas vilioja kates. Jei turite katinų, apsaugokite palemoną aptverdami.

Palemono šaknų nuoviras

6 g (du valgomuosius šaukštus) palemono šaknų žaliavos sudedame į emaliuotą indą ir užpilame 200 ml verdančio vandens, uždengiame, įstatome į kitą indą su vandeniu ir viriname 15 min. Paliekame 45 min. kambario temperatūroje atvėsti, po to perkošiame ir nusunkiame. Įpilame 200 ml virinto vandens. Nuovirą laikome tamsioje, vėsioje vietoje dvi paras.

Naudojamas kaip atsikosėjimo priemonė po 1 valgomąjį šaukštą 3–5 per dieną po valgio. Esant skrandžio opoms – po 1 valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną po valgio.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė