LDK valdovų ir didikų portretai iš Ukrainos muziejų (video) (2)

Barboros Radvilaitės biustas (?). Nežinomas skulptorius, XVI a.

Barboros Radvilaitės biustas (?). Nežinomas skulptorius, XVI a.

Trečiadienį, liepos 4 dieną, Vilniaus paveikslų galerijoje duris atvėrė tarptautinė paroda „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų ir didikų portretai iš Ukrainos muziejų“.

Ši paroda – vienas ryškiausių tarptautinių akcentų Muziejų metais ir reikšmingas Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos bei Ukrainos kultūros ir meno ministerijos bendradarbiavimo 2011–2015 m. programos projektas. Ši paroda taip pat yra projekto „Lietuvos muziejų kelias“ renginys.

Išskirtinę istorinę, kultūrinę, lituanistinę ikonografinę reikšmę turinčioje parodoje pristatomi 86 Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų reprezentaciniai portretai, sukurti XVI a.–XX a. pradžioje vietos bei garsių užsienio meistrų. Kolekciją sudaro Lietuvos didžiųjų kunigaikščių, Lenkijos karalių ir jų žmonų bei aukštų valstybės pareigūnų ir jų žmonų, Bažnyčios dignitorių atvaizdai.

Dauguma portretų iki šiol buvo saugomi muziejų saugyklose, nebuvo rodomi ekspozicijose arba parodose, tik dalis yra publikuota. Todėl ši paroda visuomenei pristato mažai arba visiškai nepažintą Lietuvos kultūros paveldo klodą, sugrąžina labai turtingą ir svarbią lituanistinę kolekciją, šiandien saugomą Lvovo ir Lucko muziejuose.

Stepono Batoro portretas. Konstantinas Aleksandrovičius, 1790 m. Lvovo istorijos muziejus

Stepono Batoro portretas. Konstantinas Aleksandrovičius, 1790 m.
Lvovo istorijos muziejus

Dauguma parodoje rodomų portretų sukurta XVIII a., nemažai jų yra XVII a. meistrų kūriniai, taip pat eksponuojama XVI ir XIX a. dailininkų darbų. Dalis XVIII–XIX a. dailininkų sukurtų imaginacinių kūrinių vaizduoja XIV–XVII a. gyvenusias istorines asmenybes. Pagal atlikimo techniką ir medžiagas daugiausia parodoje pristatomų kūrinių yra tapybos darbai. Vienas portretas yra skulptūrinis atvaizdas, o du – emalio tapybos miniatiūros su metaliniais įrėminimais.

Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų ir didikų portretų iš Ukrainos muziejų paroda yra didelis iššūkis Lietuvos muziejininkams. Šiam projektui įgyvendinti reikėjo nemažai finansinių išteklių, kruopštaus restauratorių darbo, nuoseklių menotyrininkų ir istorikų tyrimų. Neabejotina, kad tokios unikalios kolekcijos pristatymas Lietuvos visuomenei taps vienu svarbiausių 2012 m. Lietuvos muziejinio ir kultūrinio gyvenimo įvykių.

httpv://youtu.be/lYeQICnVlos

 

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė