Seimas apsispręs ar skelbti referendumą dėl Visagino AE statybų (tiesioginė transliacija) (2)

Alkas.lt nuotr.

Alkas.lt nuotr.

Birželio 28 d. 12 val. Seimas turės balsuoti dėl nutarimo skelbti referendumą dėl naujos atominės elektrinės statybos.

Prieš pradedant Seime svarstyti įstatymą dėl referendumo dėl Visagino atominės elektrinės statybos, Seimo narys Gintaras Songaila įteikė Lietuvos Prezidentei J.E. Daliai Grybauskaitei ir Seimo pirmininkei Irenai Degutienei birželio 27 d. 12.00 val. Judėjimo „Už teisingumą“ rengto mitingo prie Prezidentūros „Už tautos valią ir tiesą, prieš melą ir piktnaudžiavimą“ memorandumą, birželio 06 d. vykusios konferencijos Seime „Visagino atominė elektrinė – ką naujo atskleidė Vyriausybė“ rezoliuciją, akademiko Antano Kudzio  paskaičiuotus Visagino atominės elektrinės projekto ekonominės – finansinės sėkmės tikimybinės prognozės pagrindinius rezultatus ir lentelę „Elektros energijos prognozuojamos kainos, palyginant Visagino AE projektą su viena iš alternatyvų“.

Nors Birželio 19 d. Seime po svarstymo buvo pritarta Atominės elektrinės įstatymo projektui, tačiau Atominės elektrinės statybos kritikai dar neprarado vilties pasipriešinti šioms statyboms referendumo dėka. Šiandien Seimas turės apsispręsti ar pritarti referendumo dėl Visagino atominės elektrinės statybos (VAE) referendumui, o taip pat koks tai turėtų būti referendumas konsultacinis ar privalomas.

Žiūrėkite tiesioginę Seimo posėdžių transliaciją ČIA.

Vienas iš nuoseklių Atominės elektrinės statybos kritikų Seimo narys, Tautininkų sąjungos pirmininkas Gintaras Songaila yra įsitikinęs Seimo priimtas įstatymų paketas dėl Visagino atominės elektrinės statybos yra žalingas Lietuvai. G.Songaila primena, kad valstybės suverenas pagal Lietuvos Konstituciją yra Tauta. Ir tik ji pati visuotiniame referendume turi apsispręsti svarbiausiais, lemtingais Lietuvai klausimais.

Be to, pasak G.Songailos, Visagino atominės elektrinės statybos projektas, pateiktas pakankamai neišnagrinėjus galimų alternatyvų,  planuojamas statyti 1350 MW galingumo reaktorius yra per didelis ir prieštarauja TS-LKD 2008 m. rinkiminės programos nuostatai, kad didesni negu 800 MW elektros gamybos generavimo šaltiniai trukdys Lietuvos tinklams tapti Kontinentinių elektros tinklų (KET) dalimi, todėl bandymus apeiti šią sąlygą TS-LKD traktuos, kaip „nusikalstamas prieš Lietuvos saugumą pastangas“.

Birželio 14 d. prieš VAE statybą pasisakė ir viena didžiausių Pasaulyje aplinkosauginių organizacijų „Žemės draugai“ („Friends of Earth“), vienijanti 76 pasaulio šalių žaliųjų organizacijas. „Žemės draugų“ kreipimesi į Prezidentę Dalią Grybauskaitę, Seimo Pirmininkę Ireną Degutienę, Ministrą Pirmininką Andrių Kubilių, energetikos ministrą Arvydą Sekmoką, finansų ministrę Ingridą Šimonytę bei Seimo narius akcentuojama, kad branduolinė energija nėra Lietuvos energetinio saugumo problemų sprendimas.

Seimo nario Krikščionių frakcijos seniūno Vidmanto Žiemelio teigimu Vyriausybė bando nuslėpti ir Europos Komisijos jai išsakytus perspėjimus dėl VAE.

Birželio 11 d. iš Europos Komisijos buvo gauti vertinimai  „Dėl Lietuvos Visagino atominės elektrinės projekto“, tačiau šie svarbūs dokumentai,  svarstant ir priimant įstatymų projektus, susijusius su atominės elektrinės statyba,  nebuvo  nei išdalinti Seimo nariams, nei įregistruoti posėdžių sekretoriate.

V.Žiemelio iniciatyva 12 Seimo narių kreipėsi į  A.Kubilių dėl Europos Komisijos  išvadų  paviešinimo ir atsakymų į Europos Komisijos  nurodytus  neišspręstus klausimus.

Premjero prašoma paaiškinti, kodėl  Lietuvai  parinkti ABWR reaktoriai, kurių statyba pačioje Japonijoje po Fukušimos avarijos sustabdyta, kol bus atlikti jų testavimai nepalankiausiomis sąlygomis.  Europos Sąjungoje toks reaktorių testavimas yra privalomas.

Komisija pabrėžia, kad Lietuvoje svarbu rasti tinkamą sprendimą dėl ilgalaikio radioaktyviųjų atliekų valdymo, skiriant tam pakankamai lėšų. Tam gali prireikti papildomai apie 12 mlrd. litų. Premjero prašoma nurodyti, kaip bus sprendžiamos šios problemos.

Europos Komisija pastebi, kad Kaliningrade jau vyksta naujos atominės  elektrinės  statybos  darbai į kuriuos kviečiamos investuoti Europos įmonės. Didžiąja dalį šios AE pagamintos elektros energijos ketinama eksportuoti. Be to Lenkija ir Baltarusija per ateinančius kelerius metus taip pat žada pastatyti galingas atomines elektrines. Komisija ragina Lietuvą, numatant Visagino projekto perspektyvas, atsižvelgti į šią padėtį regione.

„Iki šiol Vyriausybė neatskleidžia, kaip į EK pateiktus VAE projekto vertinimus yra atsižvelgta“, – teigia V.Žiemelis

Seimui tvirtinti pateiktos Koncesijos sutarties originalas paruoštas anglų kalba, o svarstymui Seime pateiktas tik „neoficialus“ jo vertimas. Premjero prašoma nurodyti, kodėl Vyriausybė nepateikė oficialaus šios sutarties vertimo į lietuvių kalbą.

Suklusti dėl Lietuvos Vyriausybės veiksmų  skaidrumo verčia ir oficialiai išsakyta Latvijos Respublikos pozicija VAE statybos klausimu.

Neseniai Latvijos  premjeras Valdis Dombrovskis pareiškė, kad Latvija  yra pasirengusi pasakyti „ne“ Visagino atominės elektrinės Lietuvoje projektui, jei į šios šalies interesus nebus atsižvelgta. Pasak jo, Lietuva, pasiūliusi projekto koncesijos sutartį koordinuoti drauge su partneriais, šioje srityje veikia vienašališkai ir neįtraukia Latvijai svarbių klausimų.

„A.Kubilius gali sau leisti ignoruoti Lietuvos žmonių nuomonę ir net nesileisti į kalbas apie referendumą dėl naujosios atominės elektrinės statybų. Jis gali sau leisti „išsukinėti rankas“ didesniajai daliai parlamentarų ir priversti juos paremti VAE projektą bei sutarties su „Hitachi“ pasirašymą. Tačiau, ko premjeras imsis, norėdamas į savo pusę patraukti kaimynines šalis? Tikėtina, kad jo nesugebėjimas ieškoti kompromisų bei argumentuoti, šįkart gali pakišti koją“, – sako E.Lementauskas.

Parlamentaro nuomone, A.Kubilius anksčiau ar vėliau privalės nuo monologo pereiti prie dialogo su galimais partneriais ir pateikti ekonominio VAE naudingumo argumentus, nes tokiais abstrakčiais teiginiais kaip „energetinė nepriklausomybė“ kaimyninių šalių neįtikinsi.

Seimo narys G.Songaila įsitikinęs, kad būtent Seimo apsisprendimas skelbti referendumą VAE statybos klausimu sudarytų sąlygas padidinti šio projekto skaidrumą ir priverstų Lietuvos Premjerą ir Vyriausybę išdėstyti Tautai ne tik visus VAE ekonominio naudingumo argumentus, bet ir atsakyti į rimtus ir pagristus VAE projekto kritikų argumentus dėl šalies apsirūpinimo alternatyvia energija galimybių.

Alkas.lt primena, kad dvi piliečių iniciatyvinės visuomeninės grupės jau kurį laiką renka parašus, kad rudenį kartu su Seimo rinkimais būtų surengtas referendumas dėl atominės jėgainės. Viena grupė siekė privalomojo referendumo, kiti – patariamojo.

Birželio 27 d. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas patvirtino, kad iniciatyvinė grupė turėjusi  parašus dėl patariamojo referendumo atominės elektrinės statybų klausimu pristatyti iki birželio 27 d. šito nepadarė.

Dėl privalomojo referendumo atominės elektrinės statybų klausimu parašus renkanti kita visuomenininkų grupė parašus turi įteikti liepos 17 d. Šio referendumo siekia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Lietuvos žaliųjų judėjimas, Viešoji įstaiga „Žalioji Lietuva“, Seimo nariai, kai kurių savivaldybių vadovai.

Pagal įstatymą, referendumas skelbiamas, kai per tris mėnesius yra surenkama 300 tūkst. rinkimų teisę turinčių Lietuvos piliečių parašų.

Už privalomą referendumą dėl atominės elektrinės statybos galima pasirašyti ir elektroniniu būdu internete.

Tie, kas negali pasirašyti elektroniniu būdu yra kviečiami surasti sau artimiausia vietą, kur yra referendumo parašų lapai ir parašus renkantys savanoriai.

Kategorijos: Energetika, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė