Kalvės žaizdre grūdinta draugystė (0)

Kalviai Dieveniškėse | dieveniskiutvm.lt nuotr.

Kalviai Dieveniškėse | dieveniskiutvm.lt nuotr.

Birželio 27 d. Dieveniškių verslo ir technologijų mokykloje (Šalčininkų raj.) baigėsi tris dienas trukęs tarptautinis kalvių pleneras „Dieveniškės kalvių vijose 2012”, kuriame dalyvavo meistrai iš Baltarusijos, Lenkijos ir Lietuvos.

Plenero dalyviai, kiek pasukę galvą, ką gražaus ir įsimintino būtų galima kartu nuveikti per tris dienas, vienu balsu nutarė padaryti naujus vartus į Dieveniškių verslo ir technologijų mokyklos teritoriją. O to sumanymo esmė – lakoniškais simboliais papasakoti, kokių amatų galima išmokti šioje tegul atkampiausioje, bet turtingą etnokultūrinę praeitį turinčioje vietoje.

„Ant vartų bus stilizuotas traktorius, kirpėjų žirklės, –  pasakoja mokyklos direktorė Ilona Šedienė. – Bus įprasmintos statybininkų, kulinarų, vairuotojų profesijos.“

Pasak direktorės I. Šedienės, plenero tikslas yra suburti nepažįstamus, bet kūrybingus bendra profesija susaistytus profesionalius amatininkus bei kalvystės siekiantį jaunimą. Be to, dar kartą bus priminta savo kraštui, kad tautinė kultūra gyva per kuriančius ir bendraujančius žmones, kuriais turtinga mūsų šalis, o Dieveniškės ir Šalčininkai yra vientisos valstybės dalis, patraukli ir svetinga vieta saviems ir pasiuntiniams iš kitų kraštų.

Kalvis iš Ivijos Leonid Tulko (Baltarusija) prie būsimųjų vartų | V.Kasperavičiaus nuotr.

Kalvis iš Ivijos Leonid Tulko (Baltarusija) prie būsimųjų vartų | V.Kasperavičiaus nuotr.

„Dieveniškių kraštas su kaupu prikrautas šimtamečių liaudies tradicijų, –  sako Ilona Šedienė. – Siekiame tęsti kalvystės kultūros Dieveniškių krašte gaivinimą, prisidėdami prie bendro Lietuvos kalvystės vystymo bei kultūrinio paveldo išsaugojimo, pasitelkdami žinias ir patirtį kalvių ne tik iš Lietuvos, bet ir iš kaimyninių šalių, perduodami gebėjimus ir įgūdžius jaunajai kartai.“

Jau antrą kartą plenere dalyvauja prityręs kalvis iš Panevėžio Rašidas Andrejevas. Jis vaikystę praleido Šalčininkų rajone – augo Eišiškėse.

„Sužinojęs apie kalvių sambūrį Dieveniškėse, nusprendžiau pasinaudoti šia galimybe, –  pasakoja savo totoriškos prigimties neslepiantis vyras. – Dalyvaudamas šiame kūrybiniame sambūryje jaučiu pareigą bent šitaip atiduoti duoklę gimtajam kraštui.“

Kalviai Edvardas Mačaitis ir Valdas Paukštys atvyko iš Šakių rajono. Jiedu atsivežė gausias savo darbų kolekcijas. Jos ir kolegoms, ir Šalčininkų miesto gyventojams bus parodytos.

„Ne parduot, o parodyti norim, –  sako Valdas Paukštys. – Mūsų tikslas – skleisti savo amato subtilias galimybes.“

Valdis Petruškevičius į Dieveniškes atvyko iš Punsko. Jis labai džiaugiasi gavęs tokią puikią galimybę pabuvoti Dieveniškėse, susitikti su profesijos broliais.

„Mano tėtis Antanas irgi buvo kalvis, – didžiuojasi Valdis. – Kalu geležį, siekiu, kad mano darbai būtų gražūs ir naudingi.“

Kalvių darbai Dieveniškėse | V.Kasperavičiaus nuotr.

Kalvių darbai Dieveniškėse | V.Kasperavičiaus nuotr.

Plenere dalyvavo ir Dieveniškių verslo ir technologijų mokyklos moksleiviai, būsimieji technikos priežiūros ir verslo darbuotojai Ernestas Damševičius iš Šalčininkų ir Ježis Martinovas(Ježy Martynov) iš Jašiūnų. Pasak jų, kalvystė labai traukia, ir jie tikisi savo ateitį susieti su šiuo amatu.

Svečiai iš Vydžių (Baltarusija) Antonas Želubovskis(Anton Želubovskij) ir Edvardas statcevičius(Edvard Statcevič) į plenerą atvyko pasisemti patirties, rengiant panašius plenerus. Jie tikisi netolimoje ateityje panašią kūrybinę stovyklą surengti pas save ir į ją pakviesti kaimynus iš Lietuvos ir Lenkijos.

Kategorijos: Kultūros paveldas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė