Tytuvėnų regioniniame parke entomologai aptiko naują Lietuvoje vabzdžių rūšį (2)

Pačiame birželio viduryje, dar nesulaukus Joninių, Tytuvėnų regioniniame parke susirinko būrys entomologų – vabzdžių tyrinėtojų. Dieninio ir naktinio vabzdžių stebėjimo rezultatai pradžiugino – entomologai aptiko naują Lietuvos faunai vabzdžių rūšį – stirninį gylį bei patį mažiausią Europoje laumžirgį.

Penkiolika entomologų prėjusį šeštadienį susirinko Tytuvėnų regioninio parko lankytojų centre, kad netrukus vyktų į Gomertos landšaftinį draustinį, prie Miškinio ežero, kur rinko, stebėjo ir apibendrino ten reziduojančių vabzdžių populiaciją. Bene įdomiausias radinys pasitiko tik prasidedant susipažinimui su Tytuvėnų regioniniu parku, užkopus į apžvalgos bokštelį. Buvo pagauta nauja Lietuvos faunai gylių (Oestridae) rūšis – stirninis gylys (mokslinis pavadinimas Cephenemyia stimulator). Šios rūšies suaugę gyliai yra labai panašūs į kamanes, bet savo gyvenimo būdu visai neprimena pastarųjų. Stirninis gylys yra stirnų parazitas, kurio lervos vystosi stirnų nosiaryklėje. Suaugusi patelė kybodama ore sumeta mažas lervutes į stirnos šnerves, iš kur jos keliauja į įvairias nosies ertmės vietas, ten ir vystosi. Gamtoje pamatyti suaugusį gylį retai kam pavyksta, nes šios musės gyvena trumpai ir suaugėlių stadijoje visai nesimaitina.

Entomologus stebino ir kiti aptikti labai reti vabzdžiai. Pavyzdžiui – mažoji nehalenija –  mažiausias laumžirgis Europoje. Daugelis entomologų pirmą kartą jį pamatė būtent ekspedicijos Tytuvėnuose metu.

Vakarėjant entomologai grįžo į lankytojų centrą, valgė šeimininkų virtą košę, o sutemus uždegė specialius prožektorius, kurie švietė į greta pastatytus ekranus. Prie lankytojų centro naktinio stebėjimo metu buvo užfiksuota per 130 vabzdžių rūšių.

Mažoji nehalenija - tik 25 mm ilgio, mažiausias laumžirgis Europoje, labai retas, aptiktas Gomertos kraštovaizdžio draustinyje.

Mažoji nehalenija – tik 25 mm ilgio, mažiausias laumžirgis Europoje, labai retas, aptiktas Gomertos kraštovaizdžio draustinyje.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė