Anksčiau išaiškinta liga – didesnė tikimybė pasveikti (0)

efoto.lt | Rimvydo nuotr.

efoto.lt | Rimvydo nuotr.

Nors pastaraisiais metais Lietuvoje kasmet nustatoma apie 1300 naujų krūties vėžio atvejų, o medikai pripažįsta, kad ankstyvų šio vėžio stadijų gydymas gali būti sėkmingas, Panevėžio ir Utenos apskričių moterys neskuba išnaudoti visų galimybių nemokamai pasitikrinti dėl krūties vėžio.

Per pirmąjį šių metų ketvirtį Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio prevencijos programoje, apmokamoje Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis, Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) veiklos zonoje dalyvavo mažiau nei pusė tikrinamo amžiaus moterų.

Kaip teigia Panevėžio TLK Kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė gydytoja Regina Venckienė, ši programa nemokamai profilaktiškai pasitikrinti sveikatą 50–69 metų amžiaus moteris kviečia jau nuo 2005 metų. Tokio amžiaus moterys informuojamos apie galimybę dalyvauti programoje ir siunčiamos atlikti krūties mamografiją kartą per dvejus metus. Praktika rodo, kad per programą išaiškinama tikrai nemažai krūties vėžio atvejų – vienai iš 200 sveikomis save laikančių moterų diagnozuojami piktybiniai krūties navikai. Reikia pastebėti, kad diagnozavus ankstyvos stadijos ligą, daliai pacienčių pavyksta pasveikti, todėl per programą Lietuvoje tikimasi išaiškinti daugiau ankstyvojo I stadijos krūties vėžio atvejų ir tai turėtų lemti mirtingumo nuo krūties vėžio mažėjimą.

Gydytoja informuoja, kad 50–69 metų amžiaus moterys, norėdamos kartą per dvejus metus nemokamai pasitikrinti dėl krūties vėžio, turi kreiptis į savo šeimos gydytoją ir gauti siuntimą mamografijai. Procedūra nėra skausminga, ji ilgai neužtrunka. Šiek tiek gali tekti palaukti tik, kol mamogramą įvertins gydytojas radiologas.

„Moterims turi vienodai rūpėti ir šeimos narių, ir jų pačių sveikata. Deja, neretai pasitaiko, kad besirūpinant vaikais ir kitais artimaisiais, moterys pamiršta pasirūpinti savimi. Norime paraginti jas atrasti laiko nuvykti pas šeimos gydytoją ir išsiaiškinti, ar dažniausia moterų onkologinė liga netūno jų organizme“, – sako R. Venckienė.

Panevėžio TLK duomenimis, Panevėžio ir Utenos apskrityse yra apie 56 tūkst. tikrinamo amžiaus moterų. 2010 m. dėl krūties vėžio jų pasitikrino 27 proc., 2011 m. – 39 proc. 2012 m. pirmą ketvirtį informavimo paslauga suteikta ir mamografija atlikta maždaug 40 proc. tikrinamo amžiaus moterų.

Lėšos, skiriamos Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio prevencijos programai Panevėžio TLK veiklos zonoje įgyvendinti, pastaraisiais metais didėja: 2010 m. tam buvo skirta 691 tūkst. Lt, 2011 m. – 830 tūkst. Lt, 2012 m. – 903 tūkst. Lt. Per šių metų sausio-kovo mėn. panaudota 83 proc. I ketvirčiui skirtų lėšų.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė