Gydytoja pataria − vasarą būtinai nešiokite akinius nuo saulės (1)

efoto.lt | Astos nuotr.

efoto.lt | Astos nuotr.

Prasidėjusi vasara mus džiugina galimybe daugiau laiko praleisti gamtoje. Saulės šviesa yra gyvybiškai reikalinga žmogaus organizmui. Ji svarbi ne tik kraujo ląstelių formavimuisi, imuninės sistemos veiklai, vitamino D gamybai, bet ir gerai nuotaikai palaikyti. Tačiau didelis saulės spindulių kiekis gali būti ne tik nudeginti odą, bet ir pažeisti akis.

VšĮ Kėdainių ligoninės akių ligų gydytoja Gitana Bacevičienė pataria − vasarą būtinai dėvėkite akinius nuo saulės. Jie sulaiko ryškią saulės šviesą ir apsaugo nuo žalingų ultravioletinių saulės spindulių, sumažina spindulių atspindžius nuo įvairių paviršių ir gerina matomumą. Taip pat nebūkite saulėje nuo 10 iki 14 valandos, kai saulės aktyvumas pats didžiausias. Venkite vietų, kuriose UV spinduliavimas didesnis dėl atsispindėjimo. Tai vandens telkiniai, kalnai,

Saulės spinduliuose yra 5 proc. ultravioletinių spindulių. Ultravioletiniai spinduliai skirstomi į 3 grupes: mažiausiai kenkiantys UV A (315–380 nm), labiau kenkiantys yra į giliuosius odos sluoksnius įsiskverbiantys UV B (280–315 nm) ir patys kenksmingiausi UV C (200–280 nm). Jie gali sukelti trumpalaikius ir ilgalaikius akių negalavimus bei turi dvejopą poveikį audiniams – fotocheminį (UV B ir UV C spinduliai) ir terminį (UV A spinduliai). UV B spinduliai iki 295 nm sugeriami akies ragenoje, o iki 320 nm akies lęšiukyje, o UV daugiau kaip 305 nm sugeriami akies tinklainėje. UV spinduliai gali sukelti ragenos pažeidimus – degeneracijas, akių junginės pažeidimus – sustorėjimą, sparninę plėvelę, kataraktą, tinklainės degeneraciją. Tokie negalavimai ilgą laiką nejuntami, bet regėjimas silpsta ir gręsia visišku regėjimo praradimu. Pastebima, kad katarakta serga vis jaunesni žmonės.

Ozono sluoksnis apsaugantis žmones nuo UV spindulių plonėja, todėl ypač išaugo 325 mm ilgio ultravioletinių spindulių kiekis, kuris mus pasiekia. Gydytoja perspėja, kad mus pasiekia ne tik tiesioginiai ultravioletiniai spinduliai, bet ir tie, kurie atsispindi nuo smėlio, didelių vandens telkinių, asfaltuoto kelio, sniego. Toks pavojus daug didesnis paplūdimyje, saulėkaitoje, kalnuose. „Pirkdami akinius nuo saulės, nesusigundykite maža kaina. Rinkitės kokybišką prekę ir pirkite tik specializuotose parduotuvėse – optikos salonuose“, − sako gydytoja G. Bacevičienė. Gydytoja paneigia mitą, kad stikliniai akinių lęšiai geriau apsaugo akis. „Tai netiesa. Balti stikliniai lęšiai sugeria 65 proc. UV B, o balti plastikiniai lęšiai sugeria net 93 proc. UV B. Fotochrominiai ir tamsūs akiniai nuo saulės užtemdo vaizdą ir 100 proc. apsaugo nuo UV spindulių. Akiniai su poliarizuota danga sugeria 100 proc. UV B spindulių ir blokuoja 99 proc. atsispindinčių saulės spindulių. Šie akiniai suteikia maksimalią apsaugą nuo saulės. Saulės akiniai, atitinkantys kokybės standartus, yra pažymėti sutartiniu ženklu „CE“. Jis dažniausiai žymimas ant akinių kojelių.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė