Seime minima Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido diena (video) (2)

Gedulo ir vilties dienos minėjimas Seime | lrs.lt video stop kadras

Gedulo ir vilties dienos minėjimas Seime | lrs.lt video stop kadras

Birželio 14-ąją, 10 val., minint Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienas, Seimo Kovo 11-osios salėje vyksta iškilmingas minėjimas, skirtas tragiškoms netektims ir pasipriešinimui atminti.

Iškilmingas minėjimas transliuojamas tiesiogiai ČIA. [Tiesioginė transliacija baigta].

Minėjime kalbės Seimo nariai Vytautas Bogušis, Julius Sabatauskas, Vilniaus jėzuitų gimnazijos istorijos ir pilietiškumo mokytojas, Lietuvos istorijos mokytojų asociacijos tarybos narys, Vilniaus miesto istorijos mokytojų metodinio būrelio narys, Lietuvos nacionalinės Europos skautų asociacijos prezidentas Faustas Meškuotis, filmo „Tremtis. Vieno likimo istorija“ (autoriai Nidos vidurinės mokyklos moksleivės Neringa Trainauskaitė, Kotryna Tarvainytė, Agnė Vaitkevičiūtė, Simona Juknaitytė), Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro tryliktojo nacionalinio mokinių konkurse „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“ laimėjusio I vietą, kūrybinės grupės atstovė Nidos vidurinės mokyklos moksleivė Neringa Trainauskaitė.

Į iškilmingą renginį pakviesti: Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Prezidentas Valdas Adamkus, Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo Pirmininkas, Europos Parlamento narys Vytautas Landsbergis, Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo deputatai – Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai, atkurtos nepriklausomos Lietuvos Respublikos pirmosios Vyriausybės nariai, Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius ir kiti Vyriausybės nariai, Seimo nariai, Konstitucinio Teismo pirmininkas ir teisėjai, Aukščiausiojo Teismo, Apeliacinio teismo, Vyriausiojo administracinio teismo pirmininkai, Europos Parlamento nariai, pasipriešinimo sovietų okupacijai dalyviai, tremtiniai, kovotojai už laisvę ir jų artimieji, tradicinių religinių bendruomenių ir bendrijų vadovai, užsienio valstybių diplomatinių atstovybių Lietuvoje vadovai, Seimui atskaitingų valstybės institucijų vadovai, Lietuvos universitetų ir akademijų rektoriai, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės, Sąjūdžio tarybos nariai, ekspedicijos „Misija Sibiras“ dalyviai, moksleiviai dalyvavę konkursuose tremties tematika ir kiti didžiai garbingi svečiai.

Gedulo ir vilties dieną 9.30 val. Parlamento galerijoje taip pat bus atidaryta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Genocido aukų muziejaus paroda „Po svetimu dangum: Lietuvos gyventojai sovietų lageriuose ir tremtyje 1940–1958 m.“ Pasibaigus iškilmingam minėjimui Kovo 11-osios salėje, projekto „Misija Sibiras – 2011“ dalyvis Juozas Valčiukas papasakos apie praėjusių metų ekspediciją bei projekto „Misija Sibiras – 2011“ pristatymą Lietuvoje ir užsienyje, bus demonstruojami Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro tryliktojo Nacionalinio mokinių konkurso „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“ laureatų darbai: piešiniai, maketai, filmai.

12 val. vyks Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija Nepriklausomybės aikštėje, Vilniuje. 13–15 val. – atvirų durų valandos Seimo I rūmų fojė.

1940 m. birželio 15 d., sulaužydama tarptautines sutartis Sovietų Sąjunga okupavo Lietuvos Respubliką. 1941 metais birželio 14-osios naktį prasidėjo pirmasis masinis Lietuvos gyventojų trėmimas į Rusijos gilumą. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras pažymi, kad remiantis archyviniais dokumentais, 1941 m. birželio 14–18 dienomis iš Lietuvos buvo išvežta apie 18 tūkst. žmonių, nuo šeimų atskirti vyrai atsidūrė lageriuose. Genocido aukų vardyno duomenimis yra žinomi 16 246 asmenys, iš jų 12 331 – išvežti į tremtį, o 3915 – į lagerius. Tremtis palietė visas Lietuvoje gyvenusias tautas – lietuvius, žydus, lenkus, rusus ir kt., neaplenkė nė vieno šalies gyventojų sluoksnio. Daugiausia tremtinių 1941 m. išvežta į Altajaus kraštą, kiti – į Komijos ASSR, Tomsko, Novosibirsko sritį, Kazachiją ir Krasnojarsko kraštą. 1942 m. birželio mėn. beveik pusė lietuvių iš Altajaus krašto buvo išvežti į Jakutijos šiaurę, prie Laptevų jūros. Dėl atšiauraus klimato, bado, antisanitarinių sąlygų sukeltų ligų žmonės tremtyje sirgo, daug jų mirė, o pirmiausia sirgo ir mirė vaikai. Į Lietuvą po 15 ir daugiau metų grįžo mažiau nei pusė 1941 m. tremtinių.

Daugiau informacijos apie Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienų minėjimo renginius galima rasti ČIA.

Minėjimo tiesioginės transliacijos vaizdo įrašas (lrs.lt):

Kategorijos: Istorija, Lietuvoje, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė