Pasaulio organizacijos ragina atsisakyti lemtingo Lietuvai sprendimo (video) (7)

Trys atominės elektrinės

Viena didžiausių Pasaulyje aplinkosauginių organizacijų „Žemės draugai“ („Friends of Earth“), vienijanti 76 pasaulio šalių žaliųjų organizacijas, raštu kreipėsi į Lietuvos Respublikos aukščiausius pareigūnus prašydami pasakyti „ne“ Visagino atominei elektrinei. Apie tai šiandien buvo pranešta Seime surengtoje seimo narės, valstiečių ir žaliųjų sąjungos narės Rimos Baškienės spaudos konferencijoje.

„Tai, kad branduolinė energija yra grėsminga žmonėms ir planetai žino visas pasaulis, bet ar žino Lietuva? Vokietija ir Šveicarija laipsniškai atsisako branduolinės energetikos, o Danija, Austrija ir Graikija ryžtingai pasisako prieš branduolinę energiją. Branduolinės energijos saugumas po Fukušimos, Černobylio avarijų aptarinėjamas daugelyje šalių, tuo tarpu Lietuva elgiasi taip, lyg Japonijoje avarijos nebūtų buvę. Aš tai galiu tvirtinti kaip černobyliečio žmona“, – sako R. Baškienė.

Lietuvos žaliųjų judėjimo pirmininko Rimanto Braziulio teigimu, Černobylis žmonėms pateikė pamoką, o Fukušima patvirtino šiuos teiginius. „Po to, kas įvyko Japonijoje net jei viena kilovatvalandė kainuotų 1 centą, po Fukušimos nereikėtų statyti Visagino atominės elektrinės. Todėl mums nesuprantama Vyriausybės pozicija“, – sakė R. Braziulis.

„Žemės draugų“ kreipimesi į Prezidentę Dalią Grybauskaitę, Seimo Pirmininkę Ireną Degutienę, Ministrą Pirmininką Andrių Kubilių, energetikos ministrą Arvydą Sekmoką, finansų ministrę Ingridą Šimonytę bei Seimo narius akcentuojama, kad branduolinė energija nėra Lietuvos energetinio saugumo problemų sprendimas.

„Branduolinė energija nėra tvari ir „švari“ ir turi didelius paslėptus socialinius, ekonominius ir aplinkosaugos kaštus. Be to, Lietuva neturi tinkamo atsakymo į klausimą dėl branduolinių atliekų saugojimo ir laidojimo, ir didelės to išlaidos tektų Lietuvos mokesčių mokėtojams“, – kreipimesi rašo 76 pasaulio žaliųjų organizacijas vienijantys „Žemės draugai“, – „Lietuvoje nėra urano išteklių, o urano kasyba reikalauja milžiniškų kiekių energijos, saugaus transportavimo ir gamina radioaktyviąsias atliekas, taip pat žlugdomos vietinės ekosistemos. Lietuva liks priklausoma nuo urano importo dešimtmečius, nenuspėjamomis kainomis. Be to, mokslininkai prognozuoja, kad urano ištekliai baigsis po 40 metų“.

Kreipimesi taip pat akcentuojamas ir branduolinių atliekų klausimas. Konferencijoje kalbėjęs R. Braziulis pabrėžė, kad priemonių, kaip saugiai saugoti branduolines atliekas dar nėra atrasta. „Kol kas dominuoja mirties kultūra. Branduolinės atliekos tiesiog saugomos elektrinėse. Vienas uraganas, žemės drebėjimas ar teroristinis aktas ir laukia katastrofa. Kol kas konteineriuose saugomos branduolinės atliekos juose gali būti 100 metų. Po to reikia keisti konteinerius ir tai kainuoja milžiniškus pinigus. Apie tai Vyriausybė nekalba.“

Jam antrino Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis, kuris teigė, kad Vyriausybė, leisdama mokesčių mokėtojų pinigus naujos atominės elektrinės reklamai, sąmoningai vengia nepatogių klausimų.

„Kas norės kalbėti apie tai, kad šis projektas tūkstančius metų reikalaus lėšų. Atkreipiu dėmesį, kad branduolinių jėgainių atliekos išlieka radioaktyvios daugiau kaip 240 000 metų. Atsižvelgiant į tai, man nepriimtinas Vyriausybės noras Lietuvos žmones skirstyti į blogus ir gerus, patriotus ir priešus. Neva tie, kas pasisako prieš atominę energetiką yra priešai. Taigi premjeras priešais įvardija 65 proc. Lietuvos žmonių, kurie nepritaria AE statyboms ir suvokia naujos AE pasekmes mūsų šaliai“ – sakė R.Karbauskis.

Birželio 14 d. Seimo narės Rimos Baškienės spaudos konferencijos transliacijos vaizdo įrašas (lrs.lt):

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Lietuvoje, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė