A.Nobelio premija susitraukė penktadaliu (0)

Alfredas Nobelis

Alfredas Nobelis

2012 metų Nobelio premijos laureatams dėl ekonominio sunkmečio sumažintos 20 proc., praneša premijas teikiantis Nobelio fondas.

Birželio 11 dieną vykusiame posėdyje buvo nuspręsta, kad Nobelio premija šiais metais sieks 8 mln. Švedijos kronų arba daugiau kaip 3,1 mln. litų, o tai 2 mln kronų mažiau nei nei buvo paskiriama nuo 2001 metų.

2000 metais laureatams buvo teikiama 9 mln. kronų prizas, o nuo 1994 metų premija nebuvo mažesnė nei 7 mln. kronų.

Fondo vadovas Larsas Heikenstenas teigia, kad šis sprendimas nebuvo lengvas, tačiau būtinas, siekiant išsaugoti, kad išlaidos būtų mažesnės už pajamas, kurias atneša investicijos, o pastarąjį dešimtmetį to padaryti nebepavyksta.

Įdomu, jog įvertinus infliaciją, 8 mln. kronų premijos atitinka tokį patį piniginį lygį kaip 1901 metais, kai jos įteiktos pirmąjį kartą. Tuomet premija siekė beveik 150,8 tūkst. kronų.

Premija sukurta gerbiant švedų pramonininko ir išradėjo Alfredo Nobelio, išradusio dinamitą, valią. Testamentą A. Nobelis pasirašė 1895 metų lapkričio 27 dieną Švedijos-Norvegijos klube Paryžiuje. Pagal šį testamentą A. Nobelis 96 proc. savo turto skyrė penkioms premijoms (fizikos, chemijos, fiziologijos arba medicinos, literatūros ir taikos), kurios būtų skiriamos žmonėms, pasitarnavusiems žmonijai. Viena iš priežasčių galėjusių paskatinti tokį A. Nobelio sprendimą buvo dinamito, kuris sukrovė jam turtus, taikymas daugiausia karinėje sferoje.

Premija ekonomikos srityje nebuvo Alfredo Nobelio testamento dalis, tačiau 1969 metais Nobelio Fondas, gavęs Švedijos Banko paramą, įtraukė ir šį apdovanojimą šalia penkių, jau seniai teikiamų apdovanojimų sąrašo.

Kategorijos: Naujienos, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė