Mokslininkų ir kraštotyrininkų žvilgsnis nukrypo į Vilkaviškio rajoną (0)

Ekspedicijos vadovas architektas Antanas Rupeika prie vienuolyno Raseiniuose.

Ekspedicijos vadovas architektas Antanas Rupeika prie vienuolyno Raseiniuose.

Gražiškiuose (Vilkaviškio r.) jau prasidėjo pirmoji šiemet leidyklos organizuojama vasaros ekspedicija. Tokių kūrybinių išvykų šią vasarą bus dvidešimt.

Bendras „Versmės“ leidyklos nuo 1999 m. rengiamų ekspedicijų skaičius pasieks net 114. Ekspedicijų tikslas – būsimų monografijų apie miestų ir miestelių, kaimų ir vienkiemių, apylinkių istoriją nuo seniausių laikų pradžia. Parengta ir išleista 22 „Lietuvos valsčių“ serijos monografijos, rengiama dar 80 knygų.

Gražiškių istorijos štrichai

Ekspedicijos į Gražiškius vadovas architektas Antanas Rupeika pastebi, kad šios gyvenvietės pradžia skirtinguose šaltiniuose nurodoma nevienodai. Tiesa, ji siejama su XVI a. Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštijoje vykdyta Užnemunės kolonizacija. Kuriamą kaimą sudarė kalnas su aplinkinėmis žemėmis, jam duotas Gražos arba Gražių pavadinimas. Yra istorinių duomenų, kad 1598 m. Nemunaičio girininkas Jonas Naruševičius pirmuoju gyvenvietės savininku paskyrė Vaitiekų Gintautą, kuris įkūrė Gražių dvarą. Jo iniciatyva apie 1600 m. buvo pastatyta pirmoji medinė bažnyčia. 1623 m. minima, jog prie bažnyčios veikė parapinė mokykla, 1746 m. Gražiškiai gavo savaitinių turgų ir 4 metinių prekymečių privilegiją.

Beje, parapijai tapus viena turtingiausių Užnemunėje, jos klebonais XVIII a. pabaigoje – XIX a. pradžioje buvo skiriami vyskupai.

Tyrinėtojų užsuks ir į ekspedicijos vadovo gimtinę

Birželio 10-16 d. Gražiškiuose darbuosis dešimt mokslininkų ir kraštotyrininkų: geografai tyrinės apylinkes, etnologai domėsis papročiais, švenčių tradicijomis ir kulinariniu paveldu, architektai, dailininkė –dizainerė ieškos įdomesnių sodybų, ir jas aprašys bei fiksuos, chemijos mokslų daktaras domėsis audimu ir audinių, siūlų dažymu, kalvyste, o sociologė – švietėjiška veikla.

Architektų Marijos ir Antano Rupeikų (Marija yra ir hum. mokslų daktarė) tyrinėjimo sritis – miestų ir miestelių, dvarų sodybų, sakralinių pastatų ir parapijos trobesių architektūra. Gražiškių apylinkėse, architektai tyrinės ir kaimo turizmo sodybas.

Kaip architektas Antanas Rupeika ryžosi vadovauti ekspedicijai ir tapti monografijos apie buvusį Gražiškių valsčių sudarytoju? Šio valsčiaus Bambinių kaimas – Antano Rupeikos gimtinė. Beje, A. Rupeikos senelis Pijus Jasulaitis (gim. Lankeliškių valsčiuje) buvo drožėjas, dėstė Seirijų, o vėliau ir Panevėžio amatų mokyklose. Be kitų darbų jis sukūrė šoninius altorius Bartninkų ir Lankeliškių bažnyčioms, sakyklą Lankeliškių bažnyčiai ir pan. Deja, tie kūriniai sudegė per Antrąjį pasaulinį karą, tėra išlikęs jo darytas šoninio altoriaus paveikslo rėmas Gražiškių bažnyčioje.

Artėja gyvenvietės jubiliejus

Labai daug pagalbos ekspedicijos dalyviai tikisi iš Vilkaviškio muziejaus darbuotojų. Jau prieš ekspediciją bendrauta su Gražiškių seniūnija, sulaukta paramos iš šaunios Gražiškių seniūnės Ramutės Didvalienės ir seniūnijos darbuotojų.

Noriai rengti monografiją talkininkauja ir Gražiškių bendruomenės pirmininkė Alesė Jankauskienė, kuri pateikė daug vertingos informacijos apie Gražiškių praeitį. Sutiko bendradarbiauti ir iš Gražiškių kilę, šiuo metu kitur gyvenantys kraštiečiai.

Įdomi detalė – vos pasibaigus ekspedicijai, liepos mėnesį miestelis minės 410 metų įkūrimo jubiliejų.

Laukia vietinių gyventojų pagalbos

Ekspedicijų dalyviai ir „Versmės“ leidyklos darbuotojai nuoširdžiai prašo visų gyvenusių ar gyvenančių buvusio valsčiaus teritorijoje ateiti į talką, padėti rasti gerus vietinių įvykių, ypatingesnių vietų žinovus, apskritai – šviesios atminties žmones. Labai prašome parodyti ekspedicijų dalyviams išsaugotas nuotraukas, laiškus, kitus dokumentus, atsakyti į pateiktus klausimus, visi jie svarbūs.

Pateikta medžiaga bus fiksuojama, apibendrinama monografijos straipsniuose, nurodant pateikėjų vardus ir pavardes, o vėliau – perduodama mokslo institucijų saugykloms. Tad nuo kiekvieno ekspedicijos dalyvio ir buvusio valsčiaus teritorijoje gyvenančio žmogaus daug priklausys, ką dar sužinosime apie šį kraštą, ką apie jį galės sužinoti kiti.

Birželio 18-24 d. mėnesį Vilkaviškio r. vyks dar viena „Versmės“ leidyklos organizuota ekspedicija Bartninkuose ir Lankeliškiuose.

Kategorijos: Etninė kultūra, Istorija, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė