Vienijamasi prieš nelegalią archeologiją (2)

Archeologiniai radiniai | Wikipedija.org nuotr.

Archeologiniai radiniai | Wikipedija.org nuotr.

Vilniuje įvyko tarptautinis archeologijos specialistų pasitarimas dėl kovos su nelegalia archeologija, kurį surengė Kultūros paveldo departamentas. Jo direktorė Diana Varnaitė sako, kad tai labai svarbus ir reikalingas įvykis, nes tik bendromis pastangomis galima sutramdyti archeologinį paveldą naikinančius nusikaltėlius.

Prie apskrito stalo susėdo kultūros paveldo apsaugos specialistai ir archeologai iš Baltarusijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos ir Lenkijos, o taip pat Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai. Svečiai skaitė pranešimus apie juodosios archeologijos mastą ir specifiką savo šalyje, teisinę bazę bei archeologijos paveldo apsaugos specialistų pasiekimus šioje srityje. Buvo išklausytas ir negalėjusios į pasitarimą atvykti švedų ekspertės parengtas pranešimas apie Švedijos patirtį kovojant su nelegaliu kasinėjimu.

Nors kovos su juodaisiais archeologais patirtis bei pasiekimai, teisinis reguliavimas kaimyninėse valstybėse nėra identiškas, pasitarimo dalyviai akcentavo, kad visose šalyse ši nusikalstama veikla yra didelė grėsmė nacionaliniam paveldui. Kalbėta apie nelegalių metalo detektorių paplitimą, nepakankamą visuomenės ir policijos supratimą, kokią žalą daro nelegalūs archeologinių objektų kasinėtojai. Nebaudžiamumas tik aktyvina nelegalius archeologus. Deja, esama faktų, kad kai kurie archeologai bendradarbiauja su nelegalais ir dengia jų nusikaltimus.

Archeologijos specialistai Kernavėje

Archeologijos specialistai Kernavėje

Pasitarimo dalyviai išreiškė nuomonę, kad būtina stiprinti archeologinių objektų apsaugą, priešintis metalo detektorių legalizavimui, aktyviai šviesti visuomenę ir įtraukti į tokių objektų stebėjimą vietos gyventojus, kurie praneštų policijai apie daromą niokojamą paveldą. Kita vertus, prasminga suteikti galimybę istorija besidomintiems žmonėms praeitį studijuoti legaliai, jos negriaunant. Tai sėkmingai praktikuojama Estijoje, kur po specialių apmokymų norintieji gauna leidimus tam tikriems kasinėjimams.

Senovės gentys nežinojo sienų, tad jų palikimas išsibarstęs skirtingose šalyse. Pasitarimo dalyviai sutarė, kad labai svarbu nustatyti iš nelegalių kasinėtojų atimtos vertybės kilmę – tam būtina dalintis informacija apie juodųjų archeologų judėjimą ir jų veiklos metodus. Nuspręsta susiplanuoti tolimesnio tarpvalstybinio bendradarbiavimo gaires, siekiant užkirsti kelią nusikalstamai veiklai archeologinio paveldo srityje.

Po pasitarimo Kultūros paveldo departamento svečiai apsilankė Kernavėje, kur dalyvavo šios archeologinės vietovės modernizuoto muziejaus atidaryme.

Kategorijos: Kultūros paveldas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė