Šiandien – Pasaulinė aplinkos diena (0)

efoto.lt | Audros nuotr.

efoto.lt | Audros nuotr.

Birželio 5-ąją, tarptautinė bendruomenė pažymės Pasaulinę aplinkos dieną. Ją minėti buvo nuspręsta 1972 m. Stokholme vykusios pasaulinės konferencijos, skirtos žmonijos aplinkos problemoms ir davusios pradžią darnaus vystymo idėjai, metu.

Vienas svarbiausių šios dienos tikslų, pasak aplinkos ministro Gedimino Kazlausko, – atkreipti visuomenės dėmesį į aktualiausias aplinkosaugos problemas ir skatinti jas spręsti. Šiemet Jungtinės Tautos pagrindine Pasaulinės aplinkos dienos tema pasirinko žaliąją ekonomiką, o jos šūkis – „Žalioji ekonomika: ar esi jos dalis?“– kiekvienam žmogui primena, kad gyvenimo gerovės turime siekti tausodami aplinką. Dėl didėjančio gyventojų skaičiaus ir pramonės plėtros vis daugiau šalių susiduria su klimato kaitos problema. „Akivaizdu, – sako ministras, – kad šiai problemai spręsti reikia imtis veiksmų nedelsiant – ir veikti visoms valstybėms drauge.“

Pasaulinei aplinkos dienai skirti renginiai vyks daugelyje pasaulio šalių, o jos „šeimininke“ šiais metais tapo Brazilija.

Lietuvoje pagal susiklosčiusią tradiciją per Pasaulinės aplinkos dieną teikiama prestižinė Česlovo Kudabos premija. Ši Aplinkos ministerijos įsteigta premija skiriama kas dveji metai už nevyriausybinių organizacijų ar jų narių, taip pat kitų asmenų nuopelnus šalies aplinkosaugai. Šiemet Česlovo Kudabos premiją pelnė Lietuvos edukologijos universiteto Socialinės geografijos ir turizmo katedros profesorius, Gamtos bičiulių asociacijos prezidentas, gamtininkas ir geografas Algirdas Stanaitis. Laureatui premija bus įteikta šiandien, birželio 5 d., per Aplinkos ministerijos rengiamą iškilmingą Pasaulinės aplinkos dienos minėjimą.

Šio minėjimo metu taip pat bus pagerbti pilietinių aplinkosauginių akcijų iniciatoriai, aktyvūs gamtosaugininkai, ekologiško gyvenimo būdo propaguotojai. Apdovanojimai bus įteikti Platelių ekologijos klubui „Liepija“ – už Platelių ežero tvarkymą, Gyvūnų globos asociacijos vyriausiajai specialistei Lolitai Greblikienei – už išgelbėtus laukinius gyvūnus ir suteiktą galimybę jiems vėl grįžti į gamtą, Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo klubui „Aukuras“ – už akmenyno „Velnio kelias“ sutvarkymą ir iniciatyvą paskelbti jį gamtos paminklu, Marijampolės pataisos namų administracijai – už nuteistųjų įtraukimą į plačią aplinkosauginę veiklą, „Knygų turgaus“ organizatoriui Jonui Plentai – už iniciatyvą pardavus perskaitytas knygas atnaujinti Kauno žaliuosius plotus, Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos gamtotyros klubui „Eureka“ – už aplinkosauginio švietimo projekto „Inkilų uoksiniams paukščiams gamyba ir jų iškėlimas“ įgyvendinimą, Jonui Pugevičiui – už rūpinimąsi sparnuočiais ir įvairių originalių inkilų retiems paukščiams gamybą, susivienijimui „Žali Lt“ – už akcijos „Gelbėkime kaštonus“ organizavimą įvairiuose Lietuvos miestuose, Zeferui Šeštokui – už žaliosios zonos Pašilaičiuose įkūrimą bei priežiūrą ir asociacijai „Mano miestas Klaipėda“ – už ekologinio edukacinio projekto „Švari Danė“ įgyvendinimą.

Už bendradarbiavimą ginant viešąjį interesą aplinkos srityje apdovanojimais bus pažymėti teisėsaugininkai. Tai Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Haroldas Urbonavičius ir prokurorai Marijus Šalčius, Solveiga Gradzevičienė, Arūnė Alimaitė-Kakoškina ir Valentinas Alekna, taip pat Panevėžio apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Remigijus Senkus.

Minėjimo metu bus įteikti apdovanojimai ir tradicinio verslo įmonių konkurso „Pasiekimai aplinkosaugoje“ laimėtojams. Šis konkursas rodo, kad nuolat auga verslo bendruomenės atsakomybė už aplinką. Jį kasmet rengia Aplinkos ministerija, Lietuvos pramonininkų konfederacija, Aplinkos vadybos ir audito institutas bei Inžinerinės ekologijos asociacija. Konkurso tikslas – parodyti verslo bendruomenei ir plačiajai visuomenei pažangias, mažiausiai aplinką veikiančias įmones, skatinti šalies gamintojus ir paslaugų teikėjus diegti aplinkos apsaugos vadybos sistemas, kurti ir gaminti palankesnius aplinkai gaminius, taikyti naujausias technologijas. Šiemet nugalėtojų laurai atiteko dviem bendrovėms – UAB „Šiaulių vandenys“ ir UAB „Enerstena“.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė