Birželis su trumpiausiomis naktimis ir Veneros tranzitu (0)

Veneros tranzitas. „Australian Space Alliance“ nuotr.

Veneros tranzitas. „Australian Space Alliance“ nuotr.

Birželio mėnesį naktys pačios trumpiausios ir šviesiausios, todėl danguje matomos tik ryškesnės žvaigždės ir planetos. Šio mėnesio 21 dieną įvyks vasaros saulėgrįža ir pamažu naktys vėl ims ilgėti. Saulė po horizontu nepanirs taip giliai ir net viduryje nakties dangus atrodys lyg užtrauktas šviesia skraiste, o ypač šiaurinė pusė.

Mėnesiui įpusėjus, apie vidurnaktį, pietryčiuose jau aukštai pakilęs pūpsos Didysis Vasaros Trikampis – ryškių žvaigždžių trijulė: Vega, Denebas ir Altayras. Pietuose kulminuos Gyvatnešio, Heraklio ir Jaučiaganio žvaigždynai. Šis metas palankus metas pamatyti ir neaukštai te pakylančius Šaulio, Skorpiono ir Svarstyklių žvaigždžių sambūrius. O štai didžiuliai Liūto ir Mergelės žvaigždynai jau greitai leisis vakaruose.

Saulė danguje riedės Tauro žvaigždynu iki 21 dienos, kai pereis į Dvynius ir ten pasiliks iki mėnesio pabaigos.

Mėnulio fazės: pilnatis 4, delčia 11, jaunatis 19 ir priešpilnis 27 dieną.

Merkurijus bus matomas nuo antros dekados iki mėnesio pabaigos neaukštai vakarais. Paieškai verta pasitelkti žiūronus ar nedidelį teleskopą.

Venera (vakarinė) danguje sparčiai artės prie Saulės, kol birželio 6 dieną atsidurs vienoje tiesėje su gimtąja žvaigžde – įvyks mūsų kaimyninės planetos disko tranzitas per Saulę.

Dangus trumpiausios nakties vidurnaktį. Raudonai pažymėtas Didysis Vasaros Trikampis. „Stellarium“ vizualizacija

Dangus trumpiausios nakties vidurnaktį. Raudonai pažymėtas Didysis Vasaros Trikampis. „Stellarium“ vizualizacija

Tai antrasis ir paskutinis Veneros tranzitas per Saulę šį šimtmetį. Pirmasis buvo 2004 metų birželio 8 dieną, o dar kiti du numatomi tik 2117 metų gruodžio 11 dieną bei 2125 metų gruodžio 8 dieną. Tiesa, 2117 metais Lietuvoje mūsų ateities kartos tranzito nematys, o dar po 8 metų šiuo unikaliu astronominiu reiškiniu galės gėrėtis tik kokį pusvalandį ant besileidžiančios Saulės.

Šių metų reiškinio nekantriai laukia ne tik astronomijos mėgėjai bet ir mokslininkai. Stebėdami nuo Žemės paviršiaus ir iš kosmoso jie tikisi gauti informacijos, kuri pravers egzoplanetų tyrimams. Juk iš arti stebėsime, kaip Žemės tipo planeta praskrieja priešais Saulės tipo žvaigždės diską! Pro planetos atmosferą prasiskverbę Saulės spinduliai suteiks žinių apie sudėtingus Veneros atmosferos sluoksnius.

Lietuvoje matysime tik tranzito pabaigą – Saulė tą dieną Vilniuje teka 04 val. 45 min tranzitui jau praėjus vidurio fazę (04 val. 30 min.). Venera atrodys kaip mažas juodas taškas, lėtai judantis Saulės disku. Tranzitas baigsis 07 val. 55 min.

Suprantama, kad stebint Saulę teleskopu, žiūronu ar plika akimi būtina naudoti specialius Saulės filtrus, kitaip negrįžtamai pažeisite regėjimą!

Marsas iki birželio 21 dienos bus matomas Liūto žvaigždyne, kuomet pereis į Mergelę. Raudonoji planeta tolsta nuo mūsų ir mėnesio pabaigoje atstumas priartės iki vieno astronominio vieneto (vidutinio atstumo nuo Žemės iki Saulės), todėl mėgėjiškomis priemonėmis nepavyks įžvelgti jokių paviršiaus detalių.

Mėnulio kelias danguje likus pusvalandžiui iki vidurnakčio birželio 26–28 dienomis. „Stellarium“ vizualizacija

Mėnulio kelias danguje likus pusvalandžiui iki vidurnakčio birželio 26–28 dienomis. „Stellarium“ vizualizacija

Jupiterio galima pradėti dairytis rytais antroje mėnesio pusėje Jaučio žvaigždyne, tačiau dar labai neaukštai.

Saturnas toliau karaliauja vakarais ir dalį nakties Mergelės žvaigždyne. Antroji pagal dydį planeta pro didesnius žiūronus ar teleskopą gana plačiai išskleidžia savo garsiuosius žiedus, todėl neabejotinai tai geidžiamiausias dangaus objektas trumpomis birželio naktimis.

Uranas matomas rytais ne aukštai Žuvų ir Banginio žvaigždynų sandūroje. Septintoji planeta kasnakt danguje kils vis aukščiau ir paskutinę mėnesio diena bus matoma iki pusantros valandos per žiūronus ar teleskopą.

Paskutiniosios Saulės sistemos planetos, Neptūno, pasitelkus žiūronus ar teleskopą, ieškoti reikėtų Vandenio žvaigždyne. Abiejų planetų paiešką palengvins specialus žvaigždėlapis anglų kalba.

Nepražiopsokite paskutinio Jūsų gyvenime Veneros tranzito!

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Mokslas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė