Susikūrė skrajojantis lietuvių tautinis teatras „Želmuo“ (0)

Scena iš spektaklio „Pavasario balsai“, skirto poeto Maironio gyvenimui ir kūrybai: T.Navickytė (akt. A.Kondraškienė), Maironis (akt. E.Mažintas)

Scena iš spektaklio „Pavasario balsai“, skirto poeto Maironio gyvenimui ir kūrybai: T.Navickytė (akt. A.Kondraškienė), Maironis (akt. E.Mažintas)

Tautino teatro „Želmuo“ įkūrėjas Lietuvos edukologijos universiteto doc. dr. Egidijus Mažintas nuo 1990m. gyveno ir dirbo JAV, kuriose su šeima praleido 10 metų. Bet maestro kamavo nostalgija protėvių kraštui ir grįžo gyventi į Lietuvą.

Baigęs profesionalaus operos solisto studijas Vilniaus konservatorijoje pas prof. Vaclovą Daunorą ir profesionalios muzikinės režisūros studijas Maskvoje (Rusija) pas slavų muzikinės režisūros patriarchą prof. Borisą Pokrovskį, Egidijus nenuėjo į korumpuotus ir komercinius Lietuvos valstybinius teatrus, kamuojamus nesutarimų ir teatrinės kultūros nuosmukio, bet atsidėjo savo kūrybiniam credo„rašyti scenarijus iš šalies kultūros paveldo lobyno ir juos režisuoti su studentais, mokiniais, dėstytojais, neįgaliaisiais“.

Kiekvienais metais maestro spektakliai sukviesdavo žiūrovus į tautinius vaidinimus. 2010m. teatrologijos daktaras Egidijus Mažintas su aklųjų „Naujuoju teatru“ pastatė pagal savo scenarijų ritualinių apeigų vaidinimą „Lietuvos vilkė-didžioji kunigaikštienė“ apie LDKDK Gedimino šeimą.

Tačiau maestro neturėjo savojo teatro apie kurį seniai svajojo. „Mano teatro gimimo datą laikysiu Garliavą, Klonio gatvę, kur spektaklį žiūrėjo mažoji Kedytė su savo mažaisiais kiemo draugais, artimaisiais, kaimynais ir tikrais Lietuvos patriotais. Ten pajutau žiūrovų šilumą ir tautinių scenos kūrinių būtinybę.

Tautinio teatro Lietuvos valdininkija ir biurokratai labai bijo, nes toks lietuviškas teatras ugdo lietuvių jaunimą dorovės ir moralės dvasia, kuria gyveno mūsų protėviai ir tėvai gynę Lietuvą nuo priešų. O jie pataikauja kitoms valstybėms, bijodami nacionalizmo. Iki tol mes gyrėme tik okupantus, tai vienus tai kitus, dabar jau Napoleono žygiai per Lietuvą nušviečiami ir teatralizuojami, kai pamirštami LDK kunigaikščių Vytauto, Gedimino, arba Kęstučio ir Algirdo gyvenimai ir kovos dėl šalies laisvės. Eišiškėse kiekvieną vasarą atvažiavę lenkai marširuoja po Lietuvą kaip po savo tėvynę garbindami Armija Krajova vardą. O mes tyliai žiūrime ir bijome.

Mokyklos, universitetai ir šalies aukštosios mokyklos privalėtų ruošti mokinius Lietuvai, o ne kitoms valstybėms. O kaip yra iš tikrųjų. Valstybės laivas skęsta. Pažvelkime į savo istoriją, šalia karžygių Kęstučio ir Algirdo subliūkštų ne tik Vašingtono, Suvorovo, Makedoniečio, bet ir Napoleono šlovė. Lietuvių kovų dėl savo krašto laisvės pavyzdžių aplink tiek gausu, bet mes nematome, arba bijome, bet ko? Kiek nuostabių praeities gyvenimo puslapių nutylima dėl baimės ir valdžios abejingumo tautinėms ir patriotinėms vertybėms“, – pasakojo režisierius.

Skrajojantis lietuvių tautinis teatras „Želmuo“ su muzikiniu tautiniu patriotiniu vaidinimu „Pavasario balsai“ (scenarijaus autorius ir režisierius dr.Egidijus Mažintas, muz.dalies vedėjas Vaclovas Jaras) skirtu poeto Maironio jubiliejui-150-osioms metinėms, šiais metais aplankė Vilniaus rajono lietuviškose Rudaminos, Baltosios Vokės, Maišiagalos, Eišiškės, Pabradės, Juodšilių, Eitminiškių ir Kauno rajono mokyklas ir gimnazijas.

Apie tautinę dramos studiją „Želmuo“ šiais metais rašė JAV ir Kanados lietuviška spauda, taip pat šalies leidiniai: „Respublika“, „Lietuvos žinios“, Lietuvos aidas“, „Mokslo Lietuva“, „Voruta“ ir kt. laikraščiai.

Dar kiti maestro paruošti „Želmens“ vaidinimai „1918m.“ (skirtas Nepriklausomybės paskelbimui ir prof.A.Voldemarui atminti) ir „Bitele, skrisk per Lietuvą“ (skirtas mokytojos G.Petkevičaitės-Bitės gyvenimui stengsis patenkinti Lenkijos, Maskvos, Sankt Peterburgo ir Baltarusijos lietuviškų bendruomenių kvietimus parodyti šiuos scenos kūrinius jų centruose.

Tikimasi, kad sėkmingai iš įvairių profesijų žmonių suburtas tautinio teatro kolektyvas parodys savo kūrybinio darbo rezultatus Kanados ir JAV lietuvių bendruomenėse. Taip pat tikimasi, kad ir užsienyje gyvenantis lietuvių jaunimas ateis pažiūrėti ir pamatyti iškilius tautinio teatro „Želmuo“ spektaklius, kurie drąsiai veda tautinio švietimo Lietuvos patriotinio jaunimo ugdymo linkme. Spektaklyje vaidina universitetų profesoriai ir tarnautojos, muzikantai ir jokios patirties scenoje neturėję asmenys. Tačiau spektakliai stebina profesionalumu ir muzikalumu.

Norintys pakviesti šiuos spektaklius su 15 artistų į savo bendruomenes, galima kreiptis į šio tautinio teatro „Želmuo“vadovą Lietuvos edukologijos universiteto doc.dr. Egidijų Mažintą e-mail: mazint4@yahoo.com

Kategorijos: Lietuvoje, Menas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė