Ką reikia žinoti apie vabzdžių įkandimus? (3)

Šiltuoju metu suaktyvėja gamtos gyventojai: uodai, bitės, vapsvos, kamanės, akliai ir kt. Vasarą daugiau laiko praleidžiame lauke, todėl reikėtų pasisaugoti vabzdžių įgėlimų, nes atostogas ar savaitgalio poilsį gamtoje sparnuoti sutvėrimai gali nepataisomai sugadinti. Tėveliams ypač reikėtų pasirūpinti savo atžalomis, nes vabzdžiams vaikai yra puikūs taikiniai – jie daugiau laiko praleidžia lauke ir linkę nuklysti į vietas, kur pilna vabzdžių, pavyzdžiui, aukštas žoles ar krūmus. Nors įgėlimai dažnai būna nepavojingi, tačiau kartais jie įgėlimas sukelia alerginę reakciją, ji pasireiškia grėsmingais simptomais ir gali baigtis netgi mirtimi.

Uodai

Lietuvoje žmones daugiausia vargina uodai. Jų įkandimai dažniausiai būna nepavojingi, tačiau įkandimo vietą labai niežti, todėl besikasydamas žmogus gali užsikrėsti antrinėmis infekcinėmis odos ligomis. Įkandus uodui, į žmogaus organizmą gali patekti ligų sukėlėjų, jautresniems žmonėms gali pasireikšti alerginės reakcijos. Uodų įkandimas dažniau sukelia (ypač vaikams) vadinamuosius dilgėlinės tipo bėrimus: įkandimo vietoje atsiranda pūkšlė, oda parausta, paburksta, ją labai niežti.

Vapsvos, bitės

Pats pavojingiausias – vapsvos arba bitės įgėlimas. Jų nuoduose esančios medžiagos veikia kaip alergenai ir gali sukelti gyvybei pavojingas reakcijas, pavyzdžiui, anafilaksinį šoką. Tada patinsta, ne tik parausta oda įgėlimo vietoje, bet gali ištinti lūpos, gerklė, kvėpavimo takai, žarnyno gleivinė. Darosi sunku kvėpuoti, trūksta oro, dėl išsiplėtusių kraujagyslių krenta kraujospūdis. Sutrinka smegenų, vidaus organų apytaka.

Ne visada alerginė įgėlimo reakcija būna staigi. Kartais būna atvejų, kai alergija pasireiškia praėjus kelioms dienoms. Pavėluota reakcija pavojinga sveikatai, tačiau simptomai nebūna tokie ryškūs kaip ūminiu atveju.

Negydomas šokas visada baigiasi mirtimi. Vapsvos ir bitės nuodai gali sukelti mirtį dėl išplitusios alerginės reakcijos. Kasmet nuo alergijos miršta žmonių, tik neaišku kiek, nes Lietuvoje nėra oficialios statistikos. Kitose Europos šalyse tokių mirčių būna apie 60.

Skruzdėlės

Jos išskiria skystį, kuris sukelia nemalonų odos perštėjimą, bėrimą. Skystis dirgina kūną, o įkandimų žymės dažniausiai būna grupinės, jas labai niežti.

Pirmoji pagalba po įkandimo

Kokia pirmoji pagalba turi būti teikiama, priklauso nuo reakcijos ir simptomų. Jeigu pasireiškia tik paraudimas, niežėjimas, pakanka nereceptinių vaistų, mažinančių skausmą, patinimą. Šaltis veikia teigiamai, tad galima prie įgėlimo vietos pridėti leduką ar šaltą kompresą. Ledo gabalėlis, įvyniotas į audinį, taip pat padės, jei savo skystį išskyrė skruzdėlė.

Įgėlus vapsvai ar bitei, svarbu apžiūrėti, ar neliko geluonies. Jį galima ištraukti pirštais ir jokiu būdu negalima spaudyti. Nepadės ir užveržimai, nes spaudant nuodai greičiau išsiskiria. Ištraukus geluonį, įkandimo vietą būtina dezinfekuoti. Tam puikiai tiks svogūnas ar česnako sultys. Norint, kad patinimas greičiau pranyktų, prie žaizdelės, kaip minėta, reikia pridėti šaltą kompresą.

Pirmi keli įkandimai dažnai nesukelia jokios reakcijos, tačiau ilgai išsilaikęs tinimas, perštėjimas gali būti signalas, kad reikia pasisaugoti. Tokiam žmogui būtina naudoti priemones nuo vabzdžių.

Alerginę reakciją galima prognozuoti. Jeigu ankstesni vabzdžių įkandimai ar įgėlimai ilgai nepranykdavo, būdavo didelis patinimas, niežėdavo, galima tikėtis alergijos požymių. Tuomet reikia kreiptis į medicinos darbuotojus, kad parinktų tinkamą gydymą: skirtų vaistų nuo alergijos, suleistų adrenalino į raumenis.

Žmogus, kuriam įgėlimai itin pavojingi, turėtų nešiotis vienkartinį adrenalino švirkštą: įgėlus vabzdžiui ir prasidėjus alerginiams simptomams, pats turėtų susileisti vaistų ir taip laimėtų daugiau laiko, kad galėtų pasiekti gydymo įstaigą.

Kaip apsisaugoti nuo vabzdžių

Vaistinėse siūloma įvairių repelentų, kuriuose esančios cheminės medžiagos atbaido vabzdžius. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kam jie skirti. Perkant reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, ar preparatas skirtas apsaugai nuo uodų, ar padeda išvengti ir bičių įgėlimų.

Galima įsigyti ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams ar kūdikiams skirtų priemonių. Jomis purškiami vežimėlio kraštai, užuolaidos, o, jeigu jos skirtos kūnui, svarbu įsigyti saugią priemonę, kad būtų tinkama vaikui, nes jis gali, pavyzdžiui, palaižyti pateptą vietą. Norint efektyviai apsisaugoti nuo vabzdžių, reikia reguliariai pasipurkšti ar pasitepti. Ant kiekvienos priemonės pakuotės nurodyta, kiek valandų ji yra veiksminga.

Svarbu apsaugoti ne tik save, bet ir vaikus, tad jiems nereikėtų leisti lauke valgyti ledų, vaisių, taip pat vengti saldžiųjų gėrimų, nes jie gali privilioti vabzdžius. Reikėtų vengti ryškiaspalvių, gėlėtų ir tamsių drabužių – šviesi vienspalvė apranga vabzdžiams yra ne tokia patraukli. Jeigu susiruošėte į iškylą, reikėtų apsirengti drabužius ilgomis rankovėmis, ilgas kelnes, avėti batus. Vaikus reikėtų išmokyti atsargumo, jiems nereikėtų liesti jokių ropojančių vabzdžių, neskinti gėlių, nes jose gali būti bičių. Nereikėtų leisti ragauti nukritusių vaisių jų neapžiūrėjus, nes ten gali būti įsigraužęs vabzdys. Vaikams nederėtų žaisti po medžiais, kur yra pūvančių vaisių, taip pat šalia avilių. Kvapai vilioja vabzdžius, tad rengdamiesi į gamtą žmonės neturėtų kvėpintis, naudoti kremų, kvapnių muilų, kosmetikos.

Nuo vapsvos ar bitės nėra jokių apsisaugojimo priemonių. Jeigu vis dėlto atskrido geliantis vabzdys, svarbu nedaryti staigių judesių. Mojavimas rankomis dažnai tik pakursto jų agresiją.

Jei vabzdys pateko į organizmo ertmes

Jei esate nealergiškas, o vabzdys nėra labai nuodingas (kaip, pavyzdžiui, „juodoji našlė“), baimintis neverta.

Jei vabzdys ausyje

Jei ausis pradeda tinti, kreipkitės į gydytoją. Jeigu nėra tokios galimybės, į ausį įlašinkite kelis lašus aliejaus, kad vabzdys žūtų. Kiek palaukę kelis kartus papurtykite galvą. Jei taip vabzdys neišlįs, vykite pas medikus.

Jei vabzdys burnoje

Jei nurijote vabzdį, jo tikrai neištrauksite, bet jis be jokios žalos praeis visą virškinamąjį traktą. Tačiau, jei esate tikri, kad nurytas vabzdys nuodingas, nedelsdami kreipkitės į medikus.

Jei vabzdys nosyje

Natūrali reakcija – čiaudulys arba kosulys turėtų vabzdį pašalinti. Bet jei jis vis dar viduje, kreipkitės į medikus. Į nosį nekiškite jokių daiktų.

 Jei vabzdys akyje

Atsargiai išimkite vabzdį pirštų galiukais (pincetas per daug pavojingas) ir praplaukite akį drungnu vandeniu.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė