Elektromagnetinės spinduliuotės poveikis sveikatai – mitas ar tikrovė? (0)

efoto.lt | Aušros nuotr.

efoto.lt | Aušros nuotr.

Pastaraisiais dešimtmečiais telekomunikacijų operatoriams plečiant savo veiklą ir  suintensyvėjus mobilaus ryšio bazinių stočių statyboms, visuomenėje kyla susirūpinimas dėl elektromagnetinės spinduliuotės poveikio sveikatai.

2010 metais atlikti „Eurobarometro“ tyrimai parodė, kad 60 proc. Lietuvos gyventojų vienu iš didžiausių elektromagnetinės spinduliuotės šaltinių laiko mobilaus ryšio bazines stotis. Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai, konsultuodami projektuotojus ir radiotechninių objektų statybomis bei jų poveikiu sveikatai susirūpinusius gyventojus, stengiasi atsakyti į jiems kylančius klausimus.

Lietuvos gyventojų nerimą turėtų mažinti tai, kad visuomenės sveikatos centrų specialistai ne tik derina radiotechninių objektų projektus ir jų elektromagnetinės spinduliuotės stebėsenos planus, bet ir šią informaciją skelbia savo įstaigų interneto svetainėse. Todėl kiekvienas asmuo, nerimaujantis dėl mobilaus ryšio bazinių stočių statybos, turi galimybę pasitikrinti, ar ši veikla įvertinta visuomenės sveikatos specialistų. Vilniaus apskrities gyventojai informaciją apie suderintą radiotechninių objektų veiklą gali rasti Vilniaus visuomenės sveikatos centro svetainėje.

Lietuvos higienos norma, nustatanti elektromagnetinio lauko intensyvumo parametrų leidžiamas vertes, yra privaloma visiems Lietuvos Respublikos ar kitos Europos Sąjungos valstybės piliečiams, kitiems fiziniams ir juridiniams asmenims, kurie projektuoja didesnės negu 25 W efektyviosios spinduliuotės galios radiotechninius objektus, skirtus ūkinei komercinei veiklai vykdyti, atlieka šių objektų elektromagnetinės spinduliuotės matavimus, skaičiavimus, stato šiuos objektus ar juos eksploatuoja. Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad, sveikatos apsaugos sektorius ne tik užtikrina normos nuostatų vykdymą, bet ir nuolat bendradarbiauja su tarptautinėmis organizacijomis, atliekančiomis išsamius tyrimus apie elektromagnetinės spinduliuotės poveikį sveikatai, siekiant apsaugoti ir Lietuvos gyventojus.

Vis dėlto tai mažina ne visų gyventojų susirūpinimą. Dauguma nepatvirtintų šaltinių, skelbiančių apie elektromagnetinės spinduliuotės pavojų, įbaugina žmonės dėl galimo neigiamo poveikio sveikatai. Tačiau reikia paminėti, kad Lietuva yra viena iš nedaugelio Europos Sąjungos valstybių, kur gyvenamojoje ir visuomeninėje aplinkoje leistinas žymiai mažesnis elektromagnetinės spinduliuotės lygis (10 µW/cm2), kai tuo tarpu kitose Europos Sąjungos valstybėse (išskyrus Italiją, Lenkiją ir Bulgariją) jis didesnis. Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai nori atkreipti gyventojų dėmesį, kad minėtos higienos normos pažeidimų atvejų per pastaruosius metus–neužfiksuota. Tai patvirtina  akredituotų laboratorijų nustatyti mobilaus ryšio operatorių savikontrolės matavimų rezultatai ir Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos atlikti elektromagnetinių laukų tyrimai, nagrinėjant gyventojų skundus ir pareiškimus dėl bazinių stočių.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai gyventojams pataria be pagrindo nesibaiminti dėl statomų antenų, o pirmiausia įsitikinti ar jų veikla yra suderinta su visuomenės sveikatos centrais.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė