Vaikų ir jaunimo folkloro kolektyvų konkursas „Tradicijų paveldėtojai“ (0)

Janinos nuotr. efoto.lt

Janinos nuotr. efoto.lt

Gegužės 18 dieną Vilniuje vyko vaikų ir jaunimo folkloro kolektyvų konkursas „Tradicijų paveldėtojai“, kurį organizavo Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centras, Slavų tradicinės muzikos mokykla, kartu su Vilniaus miesto Savivaldybe. Konkurso komisiją sudarė Tradicinės kultūros centro „Istoki“ direktorius Michail Bessonov (Rusija), Vilniaus savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorius Gintaras Alfonsas Petronis, Slavų tradicinės muzikos mokyklos direktorė, oficiali Vladimiro Spivakovo Labdaros fondo atstovė Lietuvoje Irena Zacharova, Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centro direktorės pavaduotoja Julija Morozova ir šio centro atstovai Visagino mieste Ilja ir Jelena Čiurakovai. 

Tai svarbus pasiruošimo Septintajam tarptautiniam folkloro festivaliui „Pokrovskije kolokola“, kuris vyks spalio pradžioje Lietuvos sostinėje etapas. Festivalį labai aukštai įvertino įvairių šalių specialistai. Štai tokia yra įžymaus Sankt-Peterburgo folkloristo, Kazokų kultūros Rusijoje fondo prezidento Jurijaus Čirkovo nuomonė: „Rusams Vilniaus festivalis – aukšto lygio renginys, kuriame dalyvauti stengiasi dauguma save gerbiančių tradicinės muzikos kolektyvų. Todėl, kad čia pasirodyti ir pamatyti unikalius etnografinius ansamblius – tai tikra vertybė. Toks statusas priklauso nuo asmeninio muzikinio lygio, nuo organizatorių ir juos palaikančios vietinės valdžios. Pas mus Rusijoje tokių festivalių tik vienetai“.

Su Jurijumi Čirkovu sutinka ir žymus Maskvos etnomuzikantas, įvaldęs daugybę liaudies instrumentų, televizijos laidų „Mirovaja derevnia“ ir „Žyvaja starina“ vedėjas, ekspedicijose surinkęs daugiau kaip 3 tūkstančius dainų Sergiej Starostin: „Čia ne tik senoji karta, bet ir jaunimas, kuris perima tradicinės muzikos kultūros estafetę. Tad kiek čia man naujų atradimų! Pirmiausia, Lietuvos rusų kolektyvai, kurių aš, savo gėdai, nežinojau. Jie padarė man didžiausią įspūdį, nes išsaugoti rusų kultūros pajėgumus kitoje šalyje gyvenant – beprotiškai sudėtinga. Bet čia pamačiau, kad tai įmanoma. Vietiniai rusų ansambliai – labai tvirtai įsišakniję, teikiantys kultūrinę naudą ne tik sau, bet ir Lietuvoje gyvenančioms kitoms tautoms. Tai svarbus dvasinis bendrumas. O pats festivalis – maštabinis, grandiozinis, vienas iš įdomiausių, kuriame teko pabuvoti!”.

Kaip mums papasakojo konkurso direktorė Irena Zacharova, konkursą “Tradicijų paveldėtojai” nuspręsta rengti kasmet visoje Respublikoje: “Tai puiki galimybė ne tik pamatyti vaikų darželių ir mokyklų veiklą, išklausyti profesionalų rekomendacijų, bet ir pasimokyti iš tikrų tradicijų pateikėjų. Ir džiūgina tai, kad Lietuvoje vaikų ir jaunimo kolektyvų gretose tokių yra nemažai! Teisė sudalyvauti festivalio „Pokrovskije kolokola“ koncerte bus suteikta tik konkurso „Tradicijų paveldėtojai“ laureatams – tiems kolektyvams, kurie autentiškai atspindi liaudies tradicijas arba dirba teisinga kryptimi. Tai svarbiausi reikalavimai visiems dalyviams. Deja šiandien plačiai propaguojama pop – kultūra, stilizuotas menas. Manau kad atėjo laikas liautis keisti tikrąjį meną dirbtinu, klaidinančiu. Folkloras – tai amžiais patikrinta, absorbavusi visą liaudies išmintį auklėjimo sistema ir vertingiausia bet kurios tautos kultūros dalis. Ir mes privalome tai išsaugoti, perduoti mūsų vaikams.

Tarp konkurso dalyvių buvo nemažai stilizuotos kultūros kolektyvų. Bet tai, kad jie nusprendė dalyvauti rodo, jog pedagogai nori kažką suprasti, pervertinti. Mes labai tuo tikimės. Tokie kolektyvai buvo apdovanoti padėkos raštais už dalyvavimą, jie galės dalyvauti Vaikų asamblėjos kūrybinėse laboratorijose, meistriškumo kursuose, mažųjų amatininkų mugėje, pasimokyti meistriškumo pas geriausius pedagogus XII vasaros kūrybinėje mokykloje „Tradicija“, kurią kasmet aplanko virš 200 dalyvių. Esu įsitikinusi – jeigu pedagogas teisingai apsibrėžia tikslą ir yra pasiruošęs dirbti su savimi – jis gali viską pasiekti. Ir nebūna taip, kad yra noras, bet nesigauna – tai tik atsikalbinėjimai. Tiesiog visada lengviau eiti pramintu takeliu. Bet ar to reikia mūsų vaikams? Ar tai padeda išsaugojant tautos palikimą? Šiuos ir kitus klausimus kviečiame visus norinčius aptarti spalio 1 dieną prie apvalaus stalo „Įvairių Lietuvos tautų tradicinės kultūros išsaugojimo klausimai“, tuo metu kai Vilniuje septintą kartą suskambės Pokrovo Varpai“.

Kategorijos: Etninė kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė