Juozo Ambrazevičiaus-Brazaičio palaikai sugrįžo į Tėvynę (nuotraukos) (1)

Sekmadienį, gegužės 20 d., Kaune perlaidoti 1941 metų Lietuvos laikinosios Vyriausybės vadovo Juozo Ambrazevičiaus-Brazaičio palaikai.

Ketvirtadienį iš JAV parskraidinta urna su velionio palaikais buvo pervežta į Kauno Kristaus Prisikėlimo bažnyčią, kur kauniečiai galėjo atiduoti pagarbą iškiliam Lietuvos valstybės veikėjui.

Perlaidojimo ceremonija prasidėjo arkivyskupo metropolito Sigito Tamkevičiaus aukojamomis Šventomis Mišiomis.

Į ceremoniją atvykęs Lietuvos Prezidentas Valdas Adamkus atidavė pagarbą Laikinosios Vyriausybės Ministro Pirmininko palaikams, kuriems amžino poilsio vieta tapo Kauno Prisikėlimo bažnyčios šventorius. Taip pat dalyvavo Vytautas Landsbergis, Seimo nariai Aurelija Stancikienė, Arimantas Dumčius, Kazimieras Kuzminskas, Rytas Kupčinskas, Petras Lomanas, diplomatas Vytautas Antanas Dambrava.

Kreipdamasis į susirinkusiuosius Kauno miesto meras Andrius Kupčinskas priminė sudėtingą Lietuvos istorijos laikotarpį ir žmones, kuriems tuo metu teko priimti sunkius sprendimus.

„1940 m. birželį sovietams okupavus Lietuvą, Juozas Ambrazevičius-Brazaitis sunkiai išgyveno šią neteisybę ir įsitraukė į Lietuvos aktyvistų fronto organizuotą pogrindžio veiklą prieš sovietus. Šį žmogų, šešias savaites vadovavusį šalies ministrų kabinetui, gerbiame už pastangas atkurti Lietuvos valstybingumą po metus trukusios brutalios sovietų okupacijos. Vadovaudamas laikinajai Vyriausybei J.Ambrazevičius-Brazaitis suprato, kad lietuvių viltys išsikovoti valstybingumą, padedant vokiečiams nebuvo realios, todėl įsijungė į pogrindžio veiklą. Deja, dėl nacių persekiojimo J.Ambrazevičius-Brazaitis turėjo trauktis iš Lietuvos. Persikėlęs į JAV, jis liko ištikimas Lietuvos nepriklausomybės gynėjas, dalyvavo visuomeninėje veikloje, koordinavo Lietuvių fronto bičiulių sąjūdžio veiklą. Mes vertiname jo nuopelnus ne tik šalies valstybingumui, bet ir lietuvių literatūrai, mokslinei ir pedagoginei veiklai. Šio valstybės kūrėjo patriotizmo ir pilietiškumo dvasia įkvepia mus branginti Lietuvą“, – teigė meras.

J.Ambrazevičiaus-Brazaičio bičiulė Rožė Šomkaitė padėkojo Kauno miesto merui už parodytą brazaitišką charakterį bei už tai, kad buvo tinkamai pagerbti velionio palaikai.

Gegužės 19 d., šeštadienį, Savivaldybės Didžiojoje salėje buvo surengta konferencija-minėjimas „Juozo Brazaičio mokslinė, švietėjiška, rezistencinė ir politinė veikla“. Sekmadienio vakarą „Romuvos“ kino teatre kauniečiai galėjo išvysti filmo apie J.Brazaitį „Likau gyvenimo paraštėje“ premjerą.

Konferencijai pirmininkavo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorė Teresė Birutė Burauskaitė ir žurnalistas Vidmantas Valiušaitis. Pranešimus pristatė Lituanistikos tyrimo ir studijų centro vadovas dr. Augustinas Idzelis (JAV), Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Genocido ir rezistencijos departamento direktorius dr. Arūnas Bubnys, Vytauto Didžiojo universiteto prof. Viktorija Skrupskelytė, Vytauto Didžiojo universiteto Lietuvių išeivijos instituto mokslo darbuotoja dr. Ilona Strumickienė.

Kategorijos: Lietuvoje, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė